Skandynawia zawładnie Gdynią

16 Lis

Czy kraje skandynawskie to naprawdę raj na Ziemi i fantastyczne miejsce do życia? Jakie są różnice i zalety w tamtejszym stylu wychowania i modelu rodziny? To tylko niektóre tematy, nad którymi będą się zastanawiać uczestnicy trzydniowego cyklu „Czytanie [o] północy”. Odbędzie się ono w Muzeum Emigracji w Gdyni. Ma na celu poszerzyć wiedzę o krajach skandynawskich. W jego ramach odbędą się m.in.: spotkania z autorami książek o Skandynawii, debata i atrakcje dla dzieci.

„Czytanie [o] Północy” to cykl spotkań z autorami literatury faktu, którzy piszą o Skandynawii. Potrwa on trzy dni. Rozpocznie się w piątek, 17 listopada, a zakończy w niedzielę, 19 listopada. W tym czasie uczestnicy dowiedzą się więcej o krajach skandynawskich.

Razem z gośćmi będziemy się starali rozwiać kilka mitów, które narosły wśród naszych północnych sąsiadów i odpowiedzieć na pytanie, czy kraje skandynawskie to faktycznie taki raj na Ziemi i fantastyczne miejsce do życia – mówi Marta Okuniewska z Muzeum Emigracji.

Nikt nie opowie o Skandynawii tak dobrze, jak pisarze–emigranci. Dlatego głos zabiorą autorzy, którzy są związani z tymi krajami od lat: Maciej Zaremba–Bielawski, Katarzyna Tubylewicz, Ilona Wiśniewska, Katarzyna Molęda oraz Maciej Czarnecki.

„Czytanie [o] Północy” to jednak nie tylko spotkania autorskie. Organizatorzy przygotowali także wiele innych atrakcji. W programie są także m.in.: pokaz filmu Dariusza Gajewskiego pt. „Obce niebo”, czy koncert wiolonczelowy Agaty Kurzyk. Dla najmłodszych zaplanowano spotkanie z literaturą szwedzką. Dzieci posłuchają dwóch książek szwedzkich autorek w interpretacji aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Teatru Wybrzeże.

Ważnym punktem będzie też interdyscyplinarna debata „Czy każda matka chce być Szwedką?”. Odbędzie się ona w niedzielę, 19 listopada o godz. 16.30.

Wspólnie z pisarkami, matkami i badaczkami zajmującymi się tematem migracji zastanowimy się nad różnicami w polskim i skandynawskim stylu wychowania i modelu rodziny. Porozmawiamy o zaletach skandynawskiego modelu, o jego pozytywnych konsekwencjach, obowiązkowych urlopach ojcowskich, leśnych przedszkolach, wychowaniu do samodzielności, czy kształtowaniu postaw obywatelskich – mówi Joanna Majchrzak z działu kulturalnego Muzeum Emigracji w Gdyni.

W debacie weźmą udział psycholożki i badaczki: Natalia Fiedorczuk-Cieślak, dr Małgorzata Zielińska, dr Natasza Kosakowska-Berezecka, czy dr Urszula Chowaniec. Całość poprowadzi dr Anna Kronenberg.

Szczegółowy harmonogram „Czytania [o] Północy” znajduje się tutaj.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.