Rusza nabór do trzeciej edycji projektu Teatralny Pasjans!

6 Paź

Projekt aktywizuje twórczo i integruje seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim. Do tej pory Gdański Teatr Szekspirowski zrealizował już dwie edycje projektu (w 2015 Teatralny Pasjans i 2016 roku Teatralny Pasjans – drugie rozdanie), w których udział wzięło łącznie 15 grup z całego województwa pomorskiego, a spektakle finałowe zobaczyło ponad 1500 osób.

Idea projektu „Teatralny Pasjans” łączy grupy uczniów, seniorów i osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (tak fizycznymi, jak i umysłowymi). W swoich lokalnych ośrodkach/miejscowościach, pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych.

Następnie, po okresie prób i występów lokalnych, grupy spotykają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystawiają przygotowane przez siebie spektakle – prezentując je przed innymi grupami oraz zebraną publicznością. Efektem projektu będzie stworzenie 6 spektakli teatralnych. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwolą pokazać, jak różni, ale i jak podobni do siebie są aktorzy z trzech występujących po sobie grup. Dojdzie do spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa.

W projekt wpisany jest aspekt integracyjny – spotkania i rozmowy wszystkich grup po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu. Organizator pokrywa koszty transportu grup na przegląd finałowy – z miejsca zamieszkania do Teatru Szekspirowskiego i z powrotem.

Do udziału organizatorzy zapraszają:
– grupy seniorów
– grupy uczniów
– grupy osób z niepełnosprawnościami.

W trzeciej edycji „Teatralnego Pasjansa” grupy uczestników zmierzą się z tekstami Williama Szekspira – trzy grupy zrealizują „Zimową opowieść”, zaś kolejne trzy „Wieczór Trzech Króli”.
Do projektu zakwalifikujemy 6 grup (max. do 15 osób w grupie). Ocenie podlegać będą m.in. artystyczna jakość pracy (filmowej, plastycznej, literackiej i in.), dołączonej do zgłoszenia, kreatywność w jej przygotowaniu, ale także zgranie grupy, czy jej dotychczasowe dokonania.
Każdej grupie przydzielimy profesjonalnego reżysera, który będzie pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu – informują organizatorzy.

Wielki finał projektu odbędzie się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w dniach 13-14 marca 2018. Tego dnia wszystkie grupy po raz pierwszy spotkają się ze sobą oraz zaprezentują swoje spektakle przed szeroką publicznością.

Zgłoszenia należy przesyłać drogą e-mailową na adres: shakesploring@gmail.com.
Najpóźniej po 24 godzinach przyjdzie potwierdzenie dostarczenia formularza. W przypadku nie otrzymania potwierdzenia, prosimy o kontakt telefoniczny. Organizator nie bierze odpowiedzialności za niedostarczenie formularza z przyczyn technicznych. Zgłoszenia przyjmujemy do 25 października 2017 do 16:00. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 27 października – dodają organizatorzy.

UWAGA – zgłaszając się do projektu, należy pamiętać, że – jeśli grupa zostanie zakwalifikowana do udziału – przedstawiciel grupy (opiekun, nauczyciel, lider wybrany przez grupę) musi zadeklarować możliwość udziału w szkoleniu integracyjnym liderów i reżyserów: 4 listopada 2017 w godzinach 10:00-15:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Regulamin projektu dostępny jest TUTAJ.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.

Więcej o projekcie (wspomnienia i zdjęcia):
teatrszekspirowski.pl/edukacja/teatralny-pasjans/relacja-filmowa-z-finalu-przegladu/
teatrszekspirowski.pl/edukacja/teatralny-pasjans-drugie-rozdanie/final-projektu-przeglad-spektakli/.

Fot.tyt.: Teatralny Pasjans.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.