Rozkwitną „Pola Nadziei” na rzecz hospicjów

20 Kwi

Ponad 100 tysięcy żonkili, pięć tysięcy wolontariuszy, występy orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy, koncerty, występy taneczne i specjalna aukcja charytatywna, w której do zdobycia będą m.in. buty Roberta Lewandowskiego i bluza Kamila Stocha. Już w tę niedzielę, 22 kwietnia hospicja z Pucka, Gdyni, Sopotu i Gdańska organizują wielką kwestę na rzecz swoich podopiecznych – Pola Nadziei na Pomorzu.

Pola Nadziei to akcja, która odbywa się wiosną, z inicjatywy hospicjów w całej Polsce. Jej symbolem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki wrzucane do skarbonek. W 2017 r. pomorskie hospicja zebrały w ten sposób 520 tys. złotych.

Organizatorzy tegorocznego wydarzenia liczą, że i tym razem darczyńcy nie zawiodą. Przygotowano dla nich parady, koncerty, występy taneczne i muzyczne, w trakcie których odbędzie się kwesta.

Zapraszają m. in. na nadmorski spacer na Zaspie – na parking prowadzący na molo o godzinie 12.00 przyjadą motocykliści z żonkilową flagą z Pucka. Jest to część sztafety, która symbolicznie łączy miasta biorące udział w akcji. Organizatorzy zachęcają także do powitania motocyklistów, którzy odwiedzą hospicja biorące udział w akcji.

Pola Nadziei na Pomorzu – parada fot. Arkadiusz Wegner

Punkty przekazania flagi w sztafecie na trasie Puck–Gdynia–Sopot–Gdańsk:

09.00 Puckie Hospicjum pw. św. o. Pio, ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12, Puck
10.15 Hospicjum św. Wawrzyńca, ul. A. Dickmana 6, Gdynia
11.15 Hospicjum Caritas w Sopocie, al. Niepodległości 632, Sopot
12.00 parking przy promenadzie do mola w Gdańsku-Brzeźnie
12.45 ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku (wjazd od ul. Igielnickiej)
14.00 finał w Gdańsku, ul. Długi Targ

Uwaga!

Ruch sztafety od Pucka do Gdańska Głównego będzie się odbywać bez zamykania ruchu, z uwzględnieniem przepisów ruchu drogowego. Prosimy o stosowanie się do poleceń służb porządkowych.

Od godziny 12.45 do 13.45 odcinek skrzyżowania ulic Targ Rybny/Grodzka do skrzyżowania ul. Podwale Staromiejskie/Podmłyńska będzie zamknięty dla pojazdów, które nie biorą udziału w paradzie. Wjazd na ul. Podwale Staromiejskie, dla zmotoryzowanych biorących udział w paradzie, będzie możliwy tylko od ul. Igielnickiej.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem udziału w paradzie➡bit.ly/2JCeNgr.

Żonkilowa Parada

Z kolei o godzinie 13.15 z ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku wyruszy Żonkilowa Parada z udziałem wolontariuszy i harcerzy, motocyklistów, zabytkowych samochodów, w tym żółtego Austina z 1920 r., a także dobrze znanego autobusu Jelcz 043, czyli ogórka. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych, by razem okazać wsparcie dla ciężko i nieuleczalnie chorych dorosłych oraz dzieci. Będzie to też okazja do promocji wolontariatu, a także zaangażowania w sprawy społeczne.

Pola Nadziei na Pomorzu – parada fot. Arkadiusz Wegner

Na czele parady będzie maszerować Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, zespół bębniarski pod przewodnictwem Sławka Rodrigueza Porębskiego TARABAN, a także szczudlarze Teatru Feta. Tradycyjnie na zakończenie uczestnicy parady zrobią sobie wspólne zdjęcie przy fontannie Neptuna. Taniec wieńczący finał akcji poprowadzi Marek Konderak z TOPdance. Komentatorami parady będą dziennikarze Radia Gdańsk: Magda Szpiner i Włodek Raszkiewicz, a także DJ Fala – Marcin Oroń.

Żonkilowa Parada z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Zależy nam, by przy okazji kwesty na rzecz naszych podopiecznych pokazać, że pomaganie ma różne formy, każda z nich daje wiele satysfakcji i pozytywnych emocji. Może być to towarzyszenie chorym i ich bliskim, ale też wręczenie datku czy udział w akcji, podczas której ubieramy się na żółto, tańczymy, gramy na bębnach i wspólnie powtarzamy: „Hospicjum to też Życie!” – mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi gdańskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza.

Na wspólne wędrowanie zaprasza także Hospicjum im. św. Ojca Pio. O godzinie 11.00 z portu rybackiego w Pucku wystartuje dwugodzinny marsz nordic walking brzegiem Zatoki Puckiej. Dodatkowo, o godzinie 12.00 w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kolejowej 7 w Pucku odbędzie się mecz koszykówki, w którym wolontariusze zmierzą się z zawodnikami szkoły mistrzostwa sportowego Cetniewo.

W Sopocie i Gdyni z okazji Pól Nadziei odbędą się szczególne koncerty. O godzinie 13.30 w kościele św. Jerzego w Sopocie – koncert Pełen Nadziei, a o godzinie 19.00 w kościele o.o. Franciszkanów w Gdyni wystąpi Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Pola Nadziei to dla mnie moc, siła wrażliwości i miłości ludzi, wyrażająca się w potężnej wspólnocie wolontariuszy, a także ludzi dobrej woli. Dowód, że życie człowieka w każdej sytuacji jest najcenniejsze. To również dzień wdzięczności ludziom za umiejętność towarzyszenia i wspierania osób będących pod opieką hospicjów, czas wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka – mówi Ks. Tomasz Kosewski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej ds. Hospicjum.

Honorowi Wolontariusze odbiorą wyróżnienia

Fundacja Hospicyjna, prowadząca działające od 35 lat Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, od lat przy okazji Pól Nadziei wręcza również tytuły honorowego wolontariusza osobom i instytucjom w sposób szczególny wspierającym działalność organizacji. Wyróżnienia przyznawane są także szkołom, które przez cały rok poprzez wolontariat angażują się w wiele akcji na rzecz podopiecznych Fundacji. Tegoroczna uroczystość odbędzie się o godzinie 11.30 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

Form wolontariatu, a także pomysłów na wsparcie hospicjów jest wiele. Do akcji w Gdańsku włącza się 19 lokali gastronomicznych, które dochód z kawy i herbaty przekażą do puli zbiórki. Datki będzie można wrzucać także do charakterystycznych skarbonek. Lokale biorące udział w akcji będą oznaczone żonkilami i żółtymi balonami.

Na atrakcje związane z Polami Nadziei będzie można się natknąć w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościć wolontariuszy, zorganizują mini-festyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu. W Gdańsku w akcję włączają się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Miniatura, Wyspa Skarbów gdańskiego Archipelagu Kultury, a także Galeria Metropolia i ZOO, w których będą zorganizowane kąciki zabaw dla najmłodszych.

Dodatkową możliwością wsparcia hospicjów będzie aukcja na antenie Radia Gdańsk, przeprowadzona w tygodniu poprzedzającym finał akcji. Od 17 do 20 kwietnia licytowane będą: buty Roberta Lewandowskiego, bluza Kamila Stocha, koszulka reprezentacji Polski w piłce ręcznej, a także biżuteria od Katarzyny Sokołowskiej.

Klimat „Pól Nadziei” już można poczuć w Gdańsku, ponieważ wzdłuż Alei Zwycięstwa zawisły żółte flagi.

Od czego się zaczęło?

Hospicja, na rzecz których organizowane są Pola Nadziei na Pomorzu, każdego dnia opiekują się ponad 400 chorymi: dorosłymi i dziećmi. Słowo „hospicjum” wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Pacjenci hospicjów to najczęściej osoby chorujące onkologicznie, zarówno dorośli, jak i dzieci. Otrzymują pomoc w placówkach stacjonarnych lub w opiece domowej. Zespoły hospicyjne: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, pracownicy socjalni, wolontariusze, odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne potrzeby podopiecznych: bliskości, rozmowy.

Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

– Pola Nadziei to akcja pełna wigoru i pozytywnej energii. To wyjątkowa okazja, by docenić własne zdrowie, zrobić coś dobrego i przy tym spędzić przyjemnie czas. Chcemy przekonać wszystkich do okazywania wrażliwości, zainteresowania i pomocy osobom z naszego otoczenia, które cierpią lub opiekują swoimi bliskimi w domach. Nie powinny być same. To trudny temat, ale musimy na nowo nauczyć się rozmawiać o przemijaniu, wspierać osoby niesamodzielne, bo ich wciąż przybywa. Pola Nadziei są co raz bardziej nam potrzebne – dodaje Anna Janowicz.

Do kogo płynie pomoc?

Pola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Pieniądze zbierane są dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy, którzy tego dnia od rana do wieczora kwestują przy kościołach i na ulicach, a także w pasie nadmorskim Sopotu i Gdańska.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Pucku, Gdyni, Sopocie i Gdańsku znajdują się na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl.

Fot.tyt.: Pola Nadziei motocyklowa sztafeta fot. Arkadiusz Wegner.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.