Przytulna akcja #wGdyni

26 Sty

Przytulanie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i psychikę. Poprawia samopoczucie i zmniejsza stres. Choć obecna sytuacja wymusza na nas zachowywanie dystansu, to wciąż możemy pamiętać o wzajemnej życzliwości i przesyłać sobie przytulne słowa czy życzenia na odległość. Zachęcają do tego Fundacja Przytulny Domek, która już po raz drugi zorganizuje akcję pod hasłem „przytulMY”, wraz z Gdynią Rodzinną. A wszystko 31 stycznia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przytulania. W ramach wydarzenia odbędzie się wirtualny koncert. Trwa również akcja przygotowywania kartek dla podopiecznych trójmiejskich hospicjów.

W ubiegłym roku mieszkańcy Gdyni świętowali Międzynarodowy Dzień Przytulania w Centrum Handlowym Riviera, gdzie wolontariusze Fundacji Przyjazny Domek rozdawali przyjazne uściski wszystkim, którzy tego potrzebowali. Tym razem wydarzenie odbędzie się w zmienionej formule. Akcja pod hasłem „przytulMY” przeniesie się do sieci, ale jej przesłanie jest proste: „Choć na odległość, bądźmy blisko siebie”. Niezmienna pozostaje data – 31 stycznia, czyli Międzynarodowy Dzień Przytulania.

W tym roku ten dzień będzie wyglądał trochę inaczej. Wiemy, jaka jest sytuacja w Polsce i na świecie, dlatego zachęcamy do tego, aby przesyłać sobie nawzajem wirtualne, przytulne uśmiechy, słowa czy spojrzenia. Życzenia pełne życzliwości, zrozumienia, akceptacji sprawią radość każdemu. Przytulanie towarzyszy nam od chwili narodzin i zostaje z nami do końca. Dzięki niemu zmniejsza się stres, wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Czujemy się bardziej kochani, akceptowani, czujemy wewnętrzną radość. Wpływa też na budowanie odporności, której teraz bardzo nam potrzeba – mówi Justyna Sudzik, prezes Fundacji Przytulny Domek.

Akcję wspiera i objęła patronatem Gdynia Rodzinna.

Zachęcamy do udziału w akcji „przytulMY”. Świętujmy razem i bądźmy dla siebie życzliwi. Pamiętajmy o sobie nawzajem i dzielmy się pozytywną energią oraz życzeniami pełnymi ciepła. Tak niewiele potrzeba, żeby sprawić radość bliskim i nie tylko – mówi Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.

Każdy, kto chciałby celebrować Międzynarodowy Dzień Przytulania, niech pamięta, żeby w niedzielę, 31 stycznia zadzwonić lub napisać do swoich bliskich i przyjaciół lub do kogoś, o kim wiemy, że potrzebuje wsparcia. Wystarczy kilka miłych słów, żeby wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby.

W ramach wydarzenia „przytulMY” organizowana jest też akcja przygotowywania i pisania kartek dla podopiecznych trójmiejskich hospicjów. Każdy może się do niej przyłączyć. Wystarczy własnoręcznie przygotować kartkę z motywem serca i przesłać lub dostarczyć ją do Fundacji Przytulny Domek. Szczegółowych informacji udziela prezes fundacji – Justyna Sudzik pod numerem telefonu: 885 280 333 lub mailowo: j.sudzik@przytulny-domek.pl.

Przykładowe kartki dla podopiecznych trójmiejskich hospicjów, które już powstały w ramach akcji "przytulMY". Na zdjęciu: kilka leżących obok siebie, pokolorowanych kartek z rysunkami serc i napisami: Przytulam // fot. materiały prasowe Fundacji Przytulny Domek
Przykładowe kartki dla podopiecznych trójmiejskich hospicjów, które już powstały w ramach akcji „przytulMY”. Na zdjęciu: kilka leżących obok siebie, pokolorowanych kartek z rysunkami serc i napisami: Przytulam // fot. materiały prasowe Fundacji Przytulny Domek

Akcja „przytulMY” będzie połączona z 2. urodzinami Fundacji Przytulny Domek. Z tej okazji w niedzielę, 31 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się koncert online zespołu Majestic. Transmisja będzie dostępna w mediach społecznościowych fundacji.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Fundacji Przytulny Domek lub na jej facebookowym profilu.

Międzynarodowy Dzień Przytulania został zapoczątkowany w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Dwóch badaczy naukowych z Instytutu Badań nad Dotykiem – Kevin Zaborney i Adam Olis stwierdziło, że Amerykanie wstydzą się publicznego okazywania uczuć. Dlatego w 1986 roku zapoczątkowali Dzień Przytulania, który dziś jest obchodzony na całym świecie.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.