Prezentacja projektu Subiektywna Linia Autobusowa

10 Lip

W piątek, 17 lipca o godz. 18.00, w Instytucie Sztuki Wyspa przy ul. Doki 1 odbędzie się prezentacja projektu Subiektywna Linia Autobusowa z udziałem profesora Grzegorza Klamana i Jana Krygera – byłego pracownika Stoczni Gdańskiej. Spotkanie jest częścią projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Arteria, a partnerami są m.in. Instytut Kultury Miejskiej i grupa społeczna Metropolitanka. Wstęp wolny. 

Subiektywna Linia Autobusowa to projekt, w którym dawni pracownicy Stoczni Gdańskiej oprowadzają po swoim miejscu pracy, jego gospodarczej, politycznej a przede wszystkim osobistej, subiektywnej historii. Za każdym razem 33 pasażerów rusza w podróż historycznym „ogórkiem”. Akcja (dotychczas) odbywała się w latach: 2002, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013.

Projekt Subiektywnej Linii Autobusowej to rodzaj spotkania poprzez zaangażowanie osób, świadków, uczestników historii, tych mniej znanych, lecz równie ważnych. Projekt zamierza wydobyć głos wytłumiony, echa, odbicia, szepty, fragmentywspomnień i relacji, wpisać je w obecną sytuację i przestrzeń miejsca. Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej są w trakcie transformacji i przebudowy w nową dzielnicę pod nazwą Młode Miasto, wiele konstrukcji i budynków zostanie wyburzonych, dynamicznie zmienia się industrialne otoczenie. Projekt pozwala uczestnikom stać się żywymi świadkami transformacji i jej aktywnymi subiektywnymi nosicielami pamiętania na przyszłość.

Od 2012 roku po terenach postoczniowych oprowadzają także przewodniczki i przewodnicy w ramach projektów „Metropolitanka” i w 2015 roku – „Stocznia jest kobietą…”. Nasze trasy prowadzą śladami związanych ze Stocznią kobiet – mówi Anna Miler, koordynatorka projektu „Stocznia jest kobietą…” ze Stowarzyszenia Arteria. –Subiektywna Linia Autobusowa była jedną z naszych inspiracji, kiedy planowałyśmy pokazywać tereny postoczniowe oczami pracownic zakładu – dodaje Miler.

Gośćmi piątkowego (17.07) spotkania będą:

Jan Kryger – pracownik Stoczni Gdańskiej w latach 1968-1997 na stanowisku elektromontera na wydziale W4. Obecnie dorywczo pracuje w Stoczni Remontowej i Północnej.

Grzegorz Klaman – artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzi Pracownię Intermedialną. Zajmuje się instalacją, działaniami w przestrzeni publicznej, sztuką krytyczną, analizującą dyskursywne relacje ciała, władzy i nauki. Od 1984 roku zaangażowany w artystyczne aktywizowanie różnych obszarów Gdańska, takich jak Baraki (1988), Wyspa Spichrzów (1985-1996), dawna łaźnia miejska (od 1992). Współzałożyciel i prowadzący Galerię Wyspa (od 1985) i Fundację Wyspa Progress. Autor monumentalnej realizacji rzeźbiarskiej otwierającej wystawę „Drogi do Wolności” w Stoczni Gdańskiej (2000). W 2002 zakłada i prowadzi Modelarnię, kooperatyw artystów na terenach postyczniowych, tam też w 2004 powołuje z Anetą Szyłak Instytut Sztuki Wyspa, pierwszą niepubliczną instytucje artystyczną w Polsce. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wystaw, pokazów, warsztatów sztuki polskiej oraz światowej.

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.