Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie po raz ostatni

19 Cze

Ósma i ostatnia edycja Festiwalu Monumental Art pod hasłem „Oczekiwanie” odbędzie się między 27 czerwca a 8 lipca na gdańkiej Zaspie. Artyści z Argentyny, Kolumbii, Włoch i Polski namalują 4 wielkoformatowe prace. Tym samym, w największej zintegrowanej galerii murali znajdzie się 58 dzieł. Będzie to ostatnia odsłona Festiwalu Monumental Art na osiedlu Zaspa, gdzie od 19 lat powstają murale. 

Muraliści zaproszeni do ostatniej edycji festiwalu to: David Petroni (Argentyna), Jorge Pomar (Argentyna), Bastardilla (Kolumbia) i Ericailcane (Włochy), Kamil Kuzko (Polska). Artyści postarają się sprostać oczekiwaniom nachodzącego finału wielkiego malowania Zaspy i zamkną rozdział w małej historii miasta, budując największą kolekcję malarstwa ściennego w blokowisku.

Ostatnia edycja festiwalu nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, gdyż w 2009 roku jasno określiliśmy ramy tworzenia kolekcji do 2016 roku. Siedem edycji festiwalu minęło bardzo szybko. Gościliśmy, do tej pory, artystów z 15 krajów na świecie, dzięki czemu w kolekcji oglądamy bardzo różnorodne prace. Choć to ostatnie edycja Monumental Art, nie żegnamy się z kolekcją murali na Zaspie – mówi Barbara Sroka, koordynatorka Festiwalu Monumental Art.

Kurator Festiwalu – Piotr Szwabe, co roku proponuje inne hasło przewodnie, na które odpowiadają w swoich pracach zaproszeni artyści. Hasłem ostatniej, ósmej edycji festiwalu jest „Oczekiwanie”. Czym jest? Na co liczymy? Czego się spodziewamy? Pytania te zadajemy licząc na odpowiedź w kontekście otaczającego nas niespokojnego świata, pełnego konfliktu, animozji ale z drugiej strony radosnego, zbudowanego z małych szczęść.

Wernisaż nowych realizacji odbędzie się 8 lipca o godz. 18.00 na Zaspie. Uczestnicy w pochodzie z muzyką na żywo przejdą szlakiem powstałych podczas Festiwalu murali, o których opowiedzą artyści. Na zakończenie wszyscy zaproszeni są na piknik i potańcówkę pod Klubem Plama GAK, gdzie – na dachu – zagra Zespół Cieśni i Tańca.

Zapraszamy także do konkursu „Murale jak żywe”! Warto obserwować na Instagramie profil @muralegdanskzaspa. Między 13 a 24 czerwca pojawią się tam ożywione murale. W jaki sposób? Warto sprawdzić samodzielnie. Każdemu muralowi towarzyszyć będzie krótka zagadka, a osoba, która pierwsza napisze prawidłową odpowiedź w komentarzu pod zdjęciem otrzyma wyjątkową nagrodę: album z muralami „18 lat kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie”, który jest niedostępny w zwykłej dystrybucji – zapowiada Marta Bednarska z IKM.

album_murale2_fot.JarekOrłowski

Warto także podkreślić, że Zaspę i kolekcję malarstwa monumentalnego można bezpłatnie zwiedzać przez całe lato z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery odbywają się kilka razy w tygodniu. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ikm.gada.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.