Open’erowy rozkład jazdy

28 Cze

Już za tydzień do Gdyni zawita kolejna edycja festiwalu Open’er. Na cztery dni nasze miasto zmieni się w muzyczna stolicę, której centrum znajdzie się na terenie lotniska Kosakowo. Na pięciu scenach zagrają polskie i zagraniczne gwiazdy, m.in.: Depeche Mode, Gorillaz, Arctic Monkeys czy Bruno Mars. Ale to nie jedyne atrakcje. Impreza rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 7 lipca. Jacy artyści wystąpią? Jak i czym dojechać na teren festiwalu? Z jakich rozrywek można skorzystać przed wieczornymi koncertami? Teraz wszystkie te informacje znajdziecie w jednym miejscu. Sprawdźcie!

Festiwal Open’er to prawdziwe święto muzyki i jeden ze znaków rozpoznawczych naszego miasta. Ta impreza elektryzuje i przyciąga jak magnes. Każdego roku na Open’er przyjeżdża do Gdyni kilkadziesiąt tysięcy fanów muzyki z niemal całego świata. Wszystko po to, żeby w ciągu czterech festiwalowych dni dobrze się bawić i rzucić się w wir muzycznego maratonu.

Tradycyjnie, kolejna już edycja tej imprezy odbędzie się na terenie lotniska Kosakowo. Na cztery dni zamieni się ono w miasteczko festiwalowe. Będzie w nim m.in.: pięć scen muzycznych, namiot teatralny, strefy z jedzeniem, miejsca relaksu i rozrywki, pole namiotowe czy parkingi. Koncerty i występy gwiazd to nie jedyne atrakcje. Podczas Open’era będzie można spędzić czas na wiele sposobów. Na uczestników festiwalu czekać będą m.in.: różnego rodzaju strefy uruchomione przez miasto Gdynia. Jednak to właśnie strona muzyczna tej imprezy jest najważniejsza. Festiwalowa scena główna już się buduje.

Koncerty światowej sławy gwiazd
Dzień 1 –4.07

Festiwalu otworzy Jarecki – polski raper i wokalista. Jego koncert rozpocznie się o godz. 16.30. Tuż po nim, o godz. 18.00, na scenie pojawi się Noel Gallagher’s High Flying Birds. Ten główny gitarzysta i kompozytor zespołu Oasis ruszył z autorskim projektem muzycznym, do tej pory pod własnym szyldem wydał trzy albumy. Na Open’erze zagra po raz pierwszy. Od godz. 20.00 festiwalową sceną zawładnie Nick Cave & The Bad Seeds. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast brytyjski indie rockowy zespół Arctic Monkeys. Ich koncert rozpocznie się o godz. 22.00. Zapowiada się świetna muzyczna uczta. A to dlatego, że Arctic Monkeys są nazywani najlepszym zespołem jaki wydała Anglia w ostatnim dwudziestoleciu. To będzie ich trzeci występ na gdyńskim Open’erze. Na koniec, już po północy, a dokładnie o godz. 0.15, na scenie zagra rapowe trio z Atlanty – zespół Migos.

Dzień 2 –5.07

Drugiego dnia festiwalu występy na głównej scenie (Orange Main Stage) rozpocznie, o godz. 16.30, polska hip-hopowa grupa Rasmentalism. Następnie, o godz. 18.15, publiczność będzie mogła posłuchać Organka. O godz. 20.00 zagra MØ – duńska piosenkarka i autorka tekstów. Naprawdę nazywa się Karen Marie Aagaard Ørsted Andersen i swoją muzyczną charyzmą zaraża fanów muzyki od kilku lat. Jej przebojowy repertuar ewoluował od pojedynczych singli, przez debiutancki album, po współprace z popowo-elektronicznymi gwiazdami – Diplo czy Justinem Bieberem. Tego dnia festiwalowa publiczność usłyszy też legendarny zespół, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Mowa oczywiście o Depeche Mode. O godz. 22.00 ich jedyne w swoim rodzaju elektroniczno-popowe dźwięki opanują open’erową scenę. To jednak nie koniec muzycznych wrażeń. Ostatnią gwiazdą tego wieczoru będzie Massive Attack, który zagra o godz. 0.30. To angielski zespół wykonujący muzykę trip hop. Jest jednym z najważniejszych wykonawców tego gatunku i jednym z bardziej znanych brytyjskich zespołów pierwszej połowy lat 90.

Dzień 3 – 6.07

Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się, o godz. 17.00, od koncertu Kali Uchis. Tuż po niej, o godz. 18.00, na scenie wybrzmi miks rocka, folku i bluesa w wykonaniu islandzkiego zespołu Kaleo. O godz. 20.15 publiczność dostanie solidną dawkę rapu od Young Thuga, który zagra w Polsce po raz pierwszy. O godz. 22.00 rozpocznie się koncert brytyjskiej grupy Gorillaz. Ich muzyka to połączenie rocka, rapu i popu alternatywnego. Na koniec na scenie pojawi się duet Taconafide, czyli Taco Hemingway i Quebonafide. Ich koncert zacznie się o godz. 0.30.

Dzień 4 – 7.07

Ostatni dzień festiwalu to prawdziwa muzyczna uczta. Najpierw, o godz. 18.00, na scenie pojawi się brytyjski zespół z Oxfordu – Glass Animals. Gra on nową alternatywę, czyli gatunek równie popularny, co trudny do jednoznacznego sklasyfikowania. Coś, co przez chwilę brzmi jak indie rock, za moment staje się tanecznym r&b, minimalizm koresponduje tu z bogactwem dźwięków. O godz. 19.45 pojawi się polski akcent. Na open’erowej scenie zagra wtedy Dawid Podsiadło. Po nim chwilę przerwy, przed występem gwiazdy wieczoru, wypełni DJ Rashida – o godz. 21.40. Kilkadziesiąt minut później, o godz. 22.00, na scenie pojawi się Bruno Mars. A festiwalowe granie zakończy, o godz. 0.30, koncert rapera Post Malone.

Kompletny festiwalowy line-up i lista artystów, którzy wystąpią na wszystkich pięciu scenach znajduje się tutaj.

Gdynia Open Stage, czyli muzyka w centrum miasta
Wszyscy mieszkańcy Gdyni chcący poczuć open’erowe emocje i uczestnicy festiwalu, którzy będą spragnieni jeszcze większej dawki muzyki, będą mogli odwiedzić Gdynia Open Stage. To scena, która stanie w samym centrum miasta i będzie dostępna dla każdego. We wszystkie festiwalowe dni, w godzinach przedpołudniowych i wczesnopopołudniowych, w muszli koncertowej na Placu Grunwaldzkim będzie można usłyszeć koncerty różnych wykonawców. W muzyczne występy można się wsłuchiwać leżąc lub siedząc na trawniku rozciągającym się pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym lub skorzystać z chilloutowych leżaków. W strefie Gdynia Open Stage będzie można także się ochłodzić i ugasić pragnienie. Rozdawane będą tam butelki z wodą – przygotowano ich 10 tysięcy.

Line-up Gdynia Open Stage:

04.07.2018
11.30 – Undadasea
12.30 – Sonbird
14.00 – Barbara Wrońska

05.07. 2018
11.30 – Francis
12.30 – Bluszcz
14.00 – Baranowski

06.07.2018
11.30 – Dianka
12.30 – Panieneczki
14.00 – Wczasy

07.07.2018
11.30 – Holden
12.30 – Sorja Morja
14.00 – Ofelia

Gdynia na festiwalu
Gdynia to miasto otwarte na muzykę. Open’er odbywa się właśnie tutaj i dlatego dla wszystkich uczestników imprezy miasto przygotowało coś od siebie. W miasteczku festiwalowym, na terenie lotniska Kosakowo, powstanie Strefa Gdynia. Jej instalacja już trwa.

Będzie to połączenie formy architektonicznej i wspólnego budowania narracji wokół pojęć miasta i migracji. Wielowarstwowy, wprawiony w ruch portret miasta, ukazujący złożone oblicze Gdyni, pokaże niemiecki artysta Florian Tuercke, a portugalski artysta Marco Godinho stworzy tam, we współpracy z publicznością, spektakularną instalację site – specific Forever Immigrant.

Swoja bazę rozstawi tam też gdyńskie Centrum Nauki Experyment. Edukatorzy stworzą tam m.in.: „podręczny” kosmos w słoikach oraz świecące w ciemnościach i fluorescencyjne substancje.

Lubiący ruch będą mogli natomiast skorzystać ze Strefy Aktywności, którą uruchomi Gdyńskie Centrum Sportu. Codziennie przed popołudniowymi koncertami, w godz. 10.00-16.00, open’erowicze będą mogli tam pograć w siatkówkę, piłkę nożna czy koszykówkę. Dodatkowo będą się również odbywać zajęcia jogi (od godz. 11.00 do godz. 11.30 i od godz. 12.00 do godz. 12.30) i zumby (od godz. 13.00 do godz. 13.30 i od godz. 14.00 do godz. 14.30) z profesjonalnymi trenerami. Po wysiłku fizycznym można się udać do Strefy Chillout, żeby zregenerować siły.

Poza specjalnymi strefami, organizowanymi przez miasto, powstaną też inne. Jedną z nich będzie Strefa NGO. W tym roku zgłosiły się do niej 34 organizacje pozarządowe. Będzie też strefa modowych inspiracji Fashion Stage oraz Kids Zone, czyli strefa dedykowana dzieciom i ich rodzicom. Najmłodsi znajdą tam atrakcje skierowane do nich. Będą mogli m.in.: wziąć udział w warsztatach ze sztuczek magicznych i karcianych, zabawach plastycznych czy zagrać w gry wielkoformatowe.

Szczegóły tutaj.

Kino i teatr na Open’erze
Festiwal Open’er nie zapomina także o miłośnikach kultury i sztuki. Specjalnie dla nich, na terenie imprezy, pojawi się po raz kolejny Muzeum. Będzie tam można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej autorzy zadali sobie pytanie czy „Jutro będzie wojna?”. I to jest hasło przewodnie wystawy. Tworząc ją – w kontekście stulecia niepodległości – chcieli zwrócić uwagę na to, czego nie widać poprzez militarną historię.

W festiwalowym miasteczku będzie można udać się też do namiotów teatralnych. W repertuarze znalazły się: „Wesele” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, „Cezary idzie na wojnę” z Komuny Warszawa i „2118. Karasińska” z Nowego Teatru w Warszawie – to zestaw, który pokazuje 100 lat niepodległości w ujęciu krytycznym i stawia pytania o przyszłość.

Wstęp na przedstawienie jest możliwy tylko po okazaniu identyfikatora lub festiwalowej opaski i potwierdzonej rezerwacji. Do namiotów teatralnych wejść można od ulicy Zielonej. Jest to wejście dla pieszych. Nie ma możliwości przejścia od strony parkingu dla publiczności przy ul. Wiejskiej (Kosakowo).

Szczegółowy program w zakładce teatralnej.

Pole namiotowe i parking
Jak zawsze, dla uczestników festiwalu dostępne będzie pole namiotowe i parking.

Miejsce na polu namiotowym można wykupić wraz z karnetem lub biletem. Wejście i dojazd tam jest możliwy tylko od ul. Zielonej. Pole, dla posiadaczy karnetu czterodniowego, będzie dostępne od 3 lipca 2018 od godz. 12.00 do 8 lipca 2018 do godz. 14.00. Open’erowicze, który wykupili karnet dwudniowy z miejscem na polu, mogą się tam ulokować od 6 lipca od godz. 10.00 do 8 lipca 2018 do godz. 14.00. Z biletami jednodniowymi, dopłata do pola namiotowego obowiązuje od dnia, na który opiewa bilet jednodniowy od godz. 10.00 do dnia następnego do godz. 14.00.

Osoby zakwaterowane na polu namiotowym, które przyjadą na festiwal samochodem, mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego dla nich parkingu. Wjazd od ul. Zielonej. Parking będzie dostępny od 3 lipca od godz. 12.00 do 8 lipca do godz. 14.00. Jest niestrzeżony i czynny całodobowo. Koszt to 30 złotych za każdy wjazd. Więc jeśli samochód nie opuści parkingu przez cały festiwal, to jego koszt wyniesie tylko 30 złotych.

Festiwalowicze, którzy nie korzystają z pola namiotowego, będą mogli zaparkować swoje auta na innym parkingu. Wjazd na niego będzie możliwy od strony Kosakowa od ul. Wiejskiej. Można tam też, w wyznaczonych miejscach, bezpłatnie zostawić rower. Najbliżej wejścia i punktu wymiany biletów na opaski będą się znajdować miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Parking będzie czynny od 4 lipca od godz. 13.00 do 8 lipca do godz. 14.00.

Parking jest płatny. Za każdorazowy wjazd opłata wynosi: 20 złotych dla motorów i motorynek, 30 złotych dla samochodów osobowych do 5 miejsc siedzących oraz 50 złotych dla samochodów powyżej 5 miejsc siedzących lub samochodów ciężarowych.

Dojazd na festiwal
Jak co roku, z dworca Gdynia Główna na lotnisko Gdynia-Kosakowo (przystanek Wąwóz Ostrowicki) kursować będą bezpłatne autobusy linii OF. Są one przeznaczone tylko dla uczestników festiwalu. Mogą oni nimi pojechać na podstawie biletu na Open’er lub festiwalowej opaski. Autobusy OF będą kursować wahadłowo co kilka/kilkanaście minut (w zależności od potrzeb). Przystanek tej linii specjalnej będzie się znajdował na ul. Janka Wiśniewskiego w pobliżu dworca Gdynia Główna.

Fot.tyt.: Tak wyglądało festiwalowe miasteczko i scena w 2017 roku // fot. Maciej Czarniak

Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.