Open House Gdynia po raz piąty

22 Maj

W piątej edycji Open House Gdynia architektura zyska swój pierwotny, cielesny charakter, uruchamiając wszystkie pięć zmysłów. Zwiedzanie miasta ma dostarczyć nowych, niespodziewanych doznań – Gdynia ma zaskoczyć nie tylko widokami ale także smakami i zapachami.

W ramach festiwalu uczestnicy wejdą do ponad sześćdziesięciu niedostępnych na co dzień gdyńskich mieszkań prywatnych, instytucji oraz przestrzeni użytkowych. W programie znajdą się zarówno odwiedzane przez mieszkańców budynki w nieznanej odsłonie, miejsca całkowicie ukryte, czasami zapomniane, jak i nowe, ciekawe realizacje. Festiwal będzie niepowtarzalną okazją, aby zajrzeć do legendarnych chłodni Dalmoru i ocalić pamięć o tym fragmencie gdyńskiej historii. Na mapie zwiedzania znajdzie się też Willa Wincent – miejsce, gdzie doskonały dizajn łączy się z najlepszymi tradycjami gdyńskiego modernizmu. Drzwi swoich mieszkań otworzą też niezwykli gdynianie – wejdziemy między innymi do mansardy artystki Katarzyny Stefanii Józefowicz, by zobaczyć przykład karkołomnego remontu, którego efektem jest zjawiskowe wnętrze. Oprócz najciekawszych lokalizacji, zaplanowano warsztaty dla dzieci, spacery tematyczne po gdyńskich zakamarkach, wystawy fotografii czy debatę z ekspertami.

W debacie  „Miasto, które stymuluje mieszkańców. Jak projektować, żeby angażować?” udział wezmą:

Jacek Piątek – plastyk miasta Gdyni, odpowiada za kształtowanie wizerunku przestrzeni miejskiej

Piotr Bucki – specjalista ds. komunikacji międzyludzkiej, absolwent architektury na Politechnice Gdańskiej

Agata Abramowicz – historyczka i historyczka sztuki, zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni

Jakub Bladowski – architekt, prezes zarządu pracowni architektonicznej Roark Studio w Sopocie

Aleksandra Cybulska – architektka zieleni, botaniczka, pracowała w Biurze Ogrodnika Miejskiego w UM Gdyni

Moderator:

Maciej Dzwonnik, dziennikarz gospodarczy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”

 

fot, Paweł Jóźwiak

Diana Lenart, założycielka i kuratorka festiwalu: – W tym roku pokażemy zarówno nowe, nigdy nie pokazywane stylowe wnętrza mieszkań prywatnych, jak i perełki poprzednich edycji. 5 lat to czas, w którym mogliśmy poznać zwiedzających i dowiedzieć się, co najbardziej elektryzuje mieszkańców i turystów, odwiedzających Gdynię w czasie festiwalu. Chcemy, by ta edycja była hołdem dla tych miejsc.

Od początku istnienia polskiej edycji festiwalu jego Mecenasem jest trójmiejski deweloper Invest Komfort, nominowany do tegorocznej nagrody Galion Gdyński w kategorii mecenat kultury – „za szczególnie efektywne formy wspierania kultury w mieście”.Po raz kolejny odbędzie się też debata dotycząca kondycji Trójmiasta, skupiająca głosy ekspertów z różnych dziedzin. Wspólnie zastanowią się oni nad tym, w jaki sposób metropolia może oddziaływać na zmysły i stymulować jej mieszkańców. Oprócz debaty, w programie zwiedzania znajdą się trzy związane z deweloperem miejsca. 

Mieszkanie Oli fot. Jan Rogalo

Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce należącym do rodziny Open House. Organizatorzy co roku wybierają najpiękniejsze, najbardziej funkcjonalne i stylowo urządzone wnętrza mieszkań prywatnych w Gdyni. Festiwal inspiruje, jest źródłem nowatorskich pomysłów, zaspokaja ciekawość, inicjuje pozytywne zmiany oraz wydobywa z gdyńskiej architektury to, co w niej najlepsze. Wybór Gdyni jako gospodarza pierwszej polskiej edycji festiwalu nie był przypadkowy – to miasto o wyraźnie zdefiniowanej tożsamości, w wyjątkowy sposób łączące tradycję z nowoczesnością. To niezwykłe, opiewane w literaturze i sztuce dwudziestolecia zjawisko na naszych oczach staje się tętniącą życiem, nowoczesną metropolią uwielbianą przez mieszkańców i gości. – Mamy nadzieję, iż Festiwal Open House stał się częścią tego dynamicznego procesu, trwale wrastając w rytm miejskiego życia Gdyni jako cykliczne, rozpoznawalne w całym kraju święto wysmakowanej architektury oraz innowacyjnego wzornictwa – komentują organizatorzy festiwalu.

 

Willa Wincent fot. PION Studio

Wstęp do wszystkich lokalizacji jest bezpłatny, do wybranych obowiązują zapisy. Rezerwacje ruszą 11 maja na stronie www.ohgdynia.org.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.