Znamy wyniki otwartego naboru projektów Festiwalu NARRACJE

14 Paź

Spośród 58 nadesłanych z całej Polski prac, kuratorka Festiwalu NARRACJE Anna Smolak, wybrała 9 najciekawszych projektów. Mieszkańcy Trójmiasta i okolic będą mogli zobaczyć je 20 i 21 listopada podczas spacerów w ramach festiwalu na terenie Nowego Portu w Gdańsku.

Do grona artystów organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską festiwalu dołączają: Katarzyna Blajchert, Aleksandra Ciapka, Olga Kowalska i Xawery Wolski, Adrian „Lipskee” Lipiński, Patrycja Orzechowska, Pomme de Terre, Małgorzata Wesołowska i Gabriela Warzycka – Tutak, Anna Wesołowska – Owczarska, Maja Zaleska, Zosia Martin i Michał Szymończyk.

Otrzymaliśmy ogromną liczbę zgłoszeń, spośród których wybraliśmy 9 propozycji, operujących różnymi formatami i mediami, od instalacji dźwiękowych, poprzez kreowanie nowych przestrzeni spotkania i działania performatywne. Ucieszył nas odzew twórców związanych z Nowym Portem, których spojrzenie wychodziło od własnego doświadczenia dzielnicy i miało bardziej osobisty charakter – mówi Anna Smolak, kuratorka Festiwalu NARRACJE 7 pod hasłem „Przemytnicy”.

Otwarty nabór projektów do odbywającego się 20 i 21 listopada w Gdańsku Festiwalu NARRACJE był zaproszeniem do przedefiniowania mieszkalnych kwartałów Nowego Portu w kategoriach „nie-miejsc”, które kuratorka festiwalu określa jako: – Przestrzenie pomiędzy, tranzytowe, naznaczone tymczasowością, które szczególnego znaczenia nabierają w odniesieniu do głównej koncepcji tegorocznej edycji festiwalu związanej z ze zjawiskiem przemytu. Anna Smolak sugerowała by przez różnorodne formy artystycznych interwencji w przestrzeń publiczną dzielnicy zwrócić uwagę na tajemnicze podwórka, pasaże, bramy i zaułki. Wybrane prace, w różnorodny sposób, opowiedzą na nowo historie Nowego Portu i jego mieszkańców.

– Ocenialiśmy, w jaki sposób artyści, wykorzystując pojęcie „nie-miejsca” odniosą się do konkretnych przestrzeni w obrębie dzielnicy Nowy Port. Sięgnęli m.in. po materiały dokumentalne – nagrania dźwiękowe, archiwa fotograficzne – proponując prace, które pozwolą spojrzeć wstecz i skonfrontować się z legendą Nowego Portu. Wśród wybranych koncepcji są też takie, które stanowią bardziej przewrotny komentarz, zapraszają do miejsc, w których fantazja splata się z rzeczywistością, a odbiorca sam decyduje, którym tropem chce podążyć – kontynuuje Anna Smolak. 

Prace wybrane w otwartym naborze projektów Festiwalu NARRACJE 2015: 

– „Bez tytułu” – Katarzyna Blajchert,

– „Kryjówka” – Aleksandra Ciapka,

– „Jednodobowe wróżby” – Olga Kowalska i Xawery Wolski,

– „Bez tytułu” – Adrian „Lipskee” Lipiński,

– „Księżycówka” – Patrycja Orzechowska,

– „#diwa_przewodniczka” – Pomme de Terre,

– „Agencja Mieszkaniowa Newport” – Małgorzata Wesołowska i Gabriela Warzycka-Tutak,

– „Bez tytułu” – Anna Wesołowska-Owczarska,

– „Międzymorze” – Maja Zaleska, Zosia Martin, Michał Szymończyk.

Wśród artystów NARRACJI zaproszonych przez kuratorkę festiwalu – Annę Smolak – są m.in.: Klara Hobza, Olga Jitlina i Alejandro Ramirez, Lisa Torell, Anu Vahtra, Flo Kasearu, Jon Irigoyen, Hans Rosenström, Łukasz Jastrubczak, Andris Eglitis, Daniel Knorr, Jakub de Barbaro i Janek Simon.

narracje_plakat1

NARRACJE to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej listopadowego Gdańska. NARRACJE powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści. Do 2011 roku program Festiwalu tworzyła niemiecka kuratorka, Bettina Peltz. W 2012 roku w drodze międzynarodowego otwartego konkursu kuratorem NARRACJI został działający w Stanach Zjednoczonych Kanadyjczyk, Steven Matijcio, autorem programu NARRACJI 2013 był niezależny nowozelandzki kurator, Rob Garrett, a w 2014 roku swoją koncepcję zrealizowali Anna Witkowska i Adam Witkowski.

>>ZOBACZ TAKŻE: Narracje 2014 (FOTO)<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.