Mieszkańcy podzielili się swoją wizją na Targ Węglowy

14 Mar

W ciągu trzech tygodni zebrano aż 1146 uzupełnionych ankiet konsultacyjnych dotyczących Targu Węglowego! Prezentacja wyników ankiety oraz raportu podsumowującego proces konsultacji: warsztatów z mieszkańcami i mieszkankami, paneli eksperckich oraz obserwacji ruchu pieszych odbędzie się 18 marca o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Zimowo – wiosenna edycja ankiety poprzedzona była spotkaniami z ekspertami i warsztatami z udziałem osób w różnym wieku. Wypracowane w ten sposób pomysły pojawiły się jako propozycje tego, co powinno znaleźć się na Targu i co mogłoby się tam dziać. Podobnie jak latem, pytaliśmy o to w jaki sposób mieszkańcy chcieliby korzystać z Targu Węglowego.

Ankietowani najczęściej widzą ten plac jako miejsce wydarzeń kulturalnych i spotkań. Chcieliby również, by na Targu znalazły się meble miejskie i zadbana zieleń. Mieszkańcy Gdańska chętnie wykorzystaliby to miejsce na plenerowe pokazy filmowe i mniejsze koncerty. Dzięki odpowiedziom otwartym i możliwości komentowania ankiety zebrano wiele głosów dotyczących m.in. kwestii parkingu: z jednej strony badani nie chcą, by Targ pełnił taką funkcję, z drugiej wskazują na konieczność udostępnienia miejsc parkingowych na Głównym Mieście.

Prezentacja szczegółowych wyników ankiety odbędzie się 18 marca, o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Przygotowany przez nas raport przekażemy władzom miasta. Zebrane przez nas opinie, pomysły i rekomendacje ekspertów i mieszkańców są ważnym głosem w decyzji o przyszłości tego miejsca, a także inspiracją dla urbanistów i architektów projektujących przyszły kształt placu i jego otoczenia. – mówi Natalia Brylowska z Obserwatorium Kultury.

Dyskusja wokół Targu Węglowego rozpoczęła się w sierpniu 2013r., kiedy to Instytut Kultury Miejskiej zaprosił mieszkańców do odwiedzania tymczasowo zaaranżowanej przestrzeni Targu Węglowego. Umożliwiła to akcja „Gazety Wyborczej Trójmiasto” – „Targ Węglowy musi być dla ludzi”, w ramach której plac został zamknięty dla ruchu samochodowego. W ramach procesu konsultacyjnego prowadzone były obserwacje terenowe ruchu pieszych i samochodów po Targu Węglowym, odbyły się warsztaty dla mieszkańców i mieszkanek oraz panele eksperckie. Od 17 lutego do 6 marca za pomocą ankiety zbierane były wypowiedzi na temat Targu Węglowego.

O inicjatywie „Targ o Węglowy” i działaniach podjętych wokół Targu można poczytać na stronie internetowej.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.