W majowe święta nie zapomnij o fladze

29 Kwi

Na początku maja narodowe barwy królują na ulicach. To czas, kiedy obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji Gdynię każdego roku zdobią tysiące flag i banerów. Nie inaczej będzie tym razem. Warto też wywiesić polską flagę na balkonie czy w oknie. Zadbajmy o to, żeby i tym razem nie zabrakło odpowiedniej oprawy i aby narodowe barwy dominowały na ulicach naszego miasta.

Pierwsze majowe dni to ważne rocznice i święta. 1 maja przypada Międzynarodowe Święto Pracy. 2 maja to Dzień Flagi RP, ale również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja obchodzimy natomiast Święto Konstytucji 3 Maja. Aby uczcić te ważne daty, Gdynia tradycyjnie przywdzieje biało-czerwone barwy. Na ulicach pojawią się narodowe flagi, ale nie tylko.

1 maja świętujemy również 17. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego w tym dniu obok biało-czerwonych flag w przestrzeni miasta będą powiewać również te unijne.

2 i 3 maja na ulicach królować będzie już tylko biało-czerwona oprawa. Miasto udekoruje 2200 flag narodowych. Pojawią się one w reprezentacyjnych lokalizacjach oraz na głównych ulicach, placach i skwerach: ul. Morskiej, węźle Pokoju, ul. Śląskiej, Drodze Gdyńskiej – na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. Kieleckiej, ul. Władysława IV, 10 Lutego, skwerze Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Wójta Radtkego i Jana z Kolna, placu Grunwaldzkim, ul. Armii Krajowej, Borchardta, Janka Wiśniewskiego – od placu Konstytucji do Estakady Kwiatkowskiego, węźle Ofiar Grudnia 1970, ul. Dworcowej, placu Konstytucji, ul. Starowiejskiej, al. Marsz. Piłsudskiego, al. Zwycięstwa do granicy z Sopotem, ul. Wielkopolskiej, Chwaszczyńskiej, Nowowiczlińskiej (do ul. Miętowej) oraz Rdestowej.

W tych dniach warto zadbać też o biało-czerwoną oprawę w swoim najbliższym otoczeniu. Każdy może udekorować swój dom, mieszkanie czy balkon i wywiesić flagę.

Gdynianie już nieraz pokazali, jak ważne są dla nich narodowe barwy. Co roku licznie uczestniczyli w akcji rozdawania flag. Chętnie też zdobili nimi swoje domy i balkony. To bardzo ważne, żeby każdy z nas czuł łączność z biało-czerwoną. Dlatego zachęcam, aby i tym razem wywiesić flagę przed swoim domem czy mieszkaniem. Wspólnie zadbajmy o to, aby w tych ważnych dniach Gdynia wypełniła się barwami narodowymi – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Gdynia uczci również majowe święta w inny, symboliczny sposób. 2 i 3 maja wieczorem biało-czerwone barwy zagoszczą na wybranych gdyńskich budynkach. Podświetlone zostaną: Urząd Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, Gdynia InfoBox oraz budynek dowództwa Marynarki Wojennej przy ul. Waszyngtona.

Biało-czerwone flagi // fot. Karol Stańczak
Biało-czerwone flagi // fot. Karol Stańczak

Spot „Niepodległa”

Do wywieszenia polskiej flagi podczas majowych świąt zachęca też specjalny spot przygotowany przez biuro programu „Niepodległa”.

Na pewno masz ją gdzieś w domu. Jeśli nie – uszyj z materiału lub zrób z papieru. Nieważne, czy będzie duża, czy mała: najważniejsze, że Twoja. Wywieś flagę na majówkę! – zachęca „Niepodległa” na swoim facebookowym profilu.

Organizatorzy inicjatywy zapraszają też wszystkich do tego, żeby podzielić się zdjęciem swojej flagi z innymi. Zachęcają, żeby fotografie wrzucać na swój profil w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga. Szczegóły na Facebooku „Niepodległej”.

Przy okazji zbliżających się obchodów warto przypomnieć kilka zasad dotyczących prezentowania flagi w godny sposób:

–flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona,
–na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami,
–nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze,
w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć,
–flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody,
–flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem,
–flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu,
–na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków,
powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8,
–godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.