Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po raz pierwszy na Dolnym Mieście

6 Lip

Wraz z Opowiadaczami Historii Dolnego Miasta Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zorganizują wycieczki po Dolnym Mieście w Gdańsku. 2 lipca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej zakończył się cykl szkoleniowy dla osób chcących zostać Lokalnymi Przewodnikami po Dolnym Mieście. Dyplom i identyfikatory uzyskało 18 osób, które przez całe lato bezpłatnie oprowadzać będą mieszkańców i turystów po tej nieodkrytej dzielnicy.

O tym, jak można było zostać Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką po Dolnym Mieście opowiada Barbara Sroka, koordynatorka projektu z ramienia IKM: – Cykl wykładów i warsztatów dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek kończył egzamin, który obejmował dwie części: pisemną i ustną. Pytania dotyczyły historii Dolnego Miasta i jego architektury, osób związanych z dzielnicą, rewitalizacji, zabytków techniki, a także współczesnego życia kulturalnego i społecznego. Pytania przygotowywali specjaliści: twórca Akademii Rzygaczy i przewodnik turystyczny – Aleksander Masłowski oraz architekt Marek Barański. W części ustnej każdy z przewodników przygotował i przedstawił własną trasę oprowadzania po Dolnym Mieście opowiadając także o wybranych miejscach. 1 lipca odbył się pierwszy, wspólny spacer inaugurujący zwiedzanie Dolnego Miasta. Jego wyjątkowość polegała na tym, że kilkunastu przewodników opowiadało o innym, wybranym przez siebie miejscu.

Czym zachęca nas Dolne Miasto? Zamiast Żurawia – na Dolnym Mieście zobaczymy sowę. Zamiast Neptuna – Panny Wodne. Zamiast Wielkiego Młyna – zapomniany młyn przy śluzie. Zamiast Fabryki Cukierków – Królewską Fabrykę Karabinów. Zamiast Domu Uphagena – Dwór Uphagena w całej swojej okazałości. Zamiast Złotej Bramy Lokalni Przewodnicy zabiorą uczestników spacerów pod Bramę Długich Ogrodów. Zamiast Teatru Szekspirowskiego opowiedzą o Teatrze Wilhelma, a zamiast reduty pokażą bastiony.

Podczas zwiedzania można będzie się przekonać, czy na Chłodnej faktycznie jest chłodno, a na Zielonej zielono? Czy na Szczyglej słychać szczygiełki, a na Królikarni hoduje się króliki? Czy na Toruńskiej pachnie piernikami, a na Łąkowej świeżo skoszoną trawą?

Miłośnicy wojskowości zobaczą zachowane do dzisiaj budynki koszarowe z XIX wieku. Osoby zafascynowane motoryzacją – miejsce montowania samochodów marki Hudson-Essex, fani komunikacji miejskiej – zabytkową zajezdnię. Zainteresowani architekturą na pewno docenią modernistyczny budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego.

Lokalny Przewodnik i Opowiadacz Historii Dolnego Miasta, Jacek Górski zachęca: – Gwarantujemy, że nie są to wszystkie atrakcje które czekają na zwiedzających Dolne Miasto z Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką. Bo Dolne Miasto każdego dnia potrafi nas czymś zaskoczyć.

Spacery po Dolnym Mieście startują spod Stągwi Mlecznych, ul. Motławska 14. Odbywają się w każdy wtorek i czwartek lipca i sierpnia o godz. 17.30 i w każdą niedzielę o godz. 12.00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.