Kino Letnie na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie

5 Cze

Miasto Gdynia i Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa już po raz siódmy zapraszają na pokazy filmowe Kina Letniego w Orłowie czyli cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem. W magicznym otoczeniu mola w Orłowie, z widokiem na morze i przy szumie fal zaprezentowane zostaną wybitne filmy światowego formatu. Pokazy odbywać się będą w każdy wtorek, od 4 lipca do 8 sierpnia.

Podobnie jak w latach ubiegłych wieczorne pokazy kina plenerowego w Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, San Sebastian, Wenecja, Berlinale czy Europejskie Nagrody Filmowe. Przez cały sezon odbędzie się sześć pokazów kina plenerowego na Scenie Letniej.

Na otwarcie cyklu zaprezentowany zostanie film „Nienasyceni” włoskiego mistrza nastroju Luca Guadagnino („Jestem miłością”) z niesamowitymi kreacjami Tildy Swinton, Ralpha Finnesa, Dakoty Johnson, przesycony erotyzmem melodramat w rytmie największych przebojów The Rolling Stones i zniewalających pejzaży śródziemnomorskiej Sycylii, doceniony przez międzynarodową krytykę na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Zobaczyć będzie można ubiegłorocznego zdobywcę Złotej Palmy w Cannes „Ja, Daniel Blake”, zabawne, poruszające i chwytające za serce dzieło Kena Loacha, ostatni obraz Pedro Almdóvara „Julieta”, który był hiszpańskim kandydatem do Oscara oraz zdobywcę Oscara w głównej kategorii „Moonlight” w reż. Barry Jenkinsa. W programie znalazł się również absolutny przebój tegorocznych kin, włoska komedia „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genoveze, opowiadająca historię grupy przyjaciół, którzy dzięki przewrotnej zabawie z telefonami komórkowymi, odkrywają przed sobą własne tajemnice oraz „To tylko koniec świata” Xaviera Dolana, uważanego za złote dziecko współczesnej kinematografii.

Nasze wakacyjne pokazy ambitnego kina są alternatywą dla sezonu hitów prezentowanych w tym czasie w multipleksach, wypełnieniem pewnej luki repertuaru kin studyjnych ale również okazją na nadrobienie zaległości, gdyż pokazujemy również filmy sprzed kilku lat –  mówi Anna Kądziela-Grubman, selekcjoner i kurator projektu.

Wszystkie pokazy odbędą się na Scenie Dużej. W przypadku złej pogody pokazy będą przenoszone na zadaszoną Małą Scenę. Przed wybranymi projekcjami zostanie wyświetlony 15-20 min blok filmów i animacji krótkometrażowych z polskich i europejskich festiwali filmów krótkometrażowych.

PEŁEN PROGRAM:

04.07 / Nienasyceni (A Bigger Splash), reż. Luca Guadagnino, Francja, Włochy, 2015, 120 min
11.07 / Ja, Daniel Blake (I, Daniel Blake), reż. Ken Loach, Wielka Brytania, Francja, 2016, 110 min
18.07 / Julieta reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania, 2016, 96 min
25.07 / Moonlight reż. Barry Jenkins, USA, 2016, 111 min
01.08 / To tylko koniec świata (Juste la fin du monde), reż. Xavier Dolan, Francja, Kanada, 2016, 97 min
08.08 / Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti sconosciuti), reż. Paolo Genovese, Włochy,
2016, 97 min

Scena Letnia Gdynia Orłowo, Scena Duża, godzina – 21.30
Wstęp 10 zł.
Sprzedaż biletów na seanse filmowe bezpośrednio przed projekcjami.

 

OPISY FILMÓW:

04.07 / Nienasyceni (A Bigger Splash), reż. Luca Guadagnino, Francja, Włochy, 2015, 120 min

Festiwale i nagrody:
MFF w Wenecji 2015 – udział w konkursie głównym
MFF w Londynie 2015 – udział w konkursie głównym
Independent Spirit Awards 2017 – nominacja dla Ralpha Finesa za najlepszą rolę męską

Miłość, seks i rock’n’roll na słonecznej wyspie u wybrzeży Sycylii. Wychwalany przez międzynarodową krytykę Ralph Finnes , niesamowita Tilda Swinton, seksowna gwiazda ekranizacji „Pięćdziesięciu twarzy Greya” – Dakota Johnson oraz charyzmatyczny Matthias Schoenaerts w naładowanym erotycznym napięciem filmie Luci Guadagnino („Jestem Miłością”), którego twórczość porównywana jest z dokonaniami Paolo Sorrentino – wybitnego reżysera „Wielkiego piękna” i „Młodości”. Wszystko to w pulsującym rytmie przebojów legendarnej grupy The Rolling Stones. Na ekranie, oprócz zniewalających pejzaży śródziemnomorskiej wyspy, równie fascynujące kreacje, które dla Tildy Swinton przygotował sam Dior. Za pracę kamery odpowiada Yorick Le Saux – nagradzany autor zdjęć do „Basenu” François Ozona oraz „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmusha. Premiera filmu odbyła się podczas prestiżowego festiwalu filmowego w Wenecji.

Legendarna gwiazda rocka Marianne Lane (Tilda Swinton) wraz z ukochanym Paulem (Matthias Schoenaerts) uciekają przed zgiełkiem show biznesu. Spędzają upragniony urlop na oddalonej od świata, sąsiadującej ze słoneczną Sycylią, wyspie. Wszystko się jednak zmieni, kiedy z wizytą pojawi się były partner Marianne – Harry (Ralph Fiennes) wraz ze swoją piękną i wyzywającą córką Penelope (Dakota Johnson). Rajski spokój włoskiej wysepki zostanie zburzony przez zmysłowe i pełne seksualności napięcie. Nie zawsze można wygrać z ukrytymi pragnieniami.

11.07 / Ja, Daniel Blake (I, Daniel Blake), reż. Ken Loach, Wielka Brytania, Francja, 2016, 110 min

Festiwale i nagrody:
MFF Cannes 2016 – Złota Palma
MFF Locarno 2016 – Nagroda Publiczności
MFF San Sebastian 2016 – Nagroda Publiczności

Zabawne, poruszające i chwytające za serce najnowsze dzieło Kena Loacha, jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina. Uhonorowana najważniejszą nagrodą festiwalu w Cannes niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

„Znerwicowany bohater Loacha przypomina chwilami angielskie wcielenie Adasia Miauczyńskiego z „Dnia świra”, uczciwego obywatela, doprowadzonego przez państwo na skraj załamania nerwowego. Czasami system tworzy wariata. To fakt. Kolejnym faktem jest, że Ken Loach nakręcił znakomity film, który daje do myślenia” – Łukasz Knap, Wirtualna Polska

18.07 / Julieta reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania, 2016, 96 min


Festiwale i nagrody:
Goya 2017 – Najlepsza aktorka Emma Suárez
Cannes 2016 – Konkurs główny

„Julieta” to trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.

25.07 / Moonlight reż. Barry Jenkins, USA, 2016, 111 min


Festiwale i nagrody:
Oskary 2017 – Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy Mahershala Ali, Najlepszy scenariusz adaptowany
Złote Globy 2017 – Najlepszy dramat

Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. „Moonlight” jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. 

Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy, których dostarcza jej Juan.

01.08 / To tylko koniec świata (Juste la fin du monde), reż. Xavier Dolan, Francja, Kanada, 2016, 97 min


Festiwale i nagrody:
Cannes 2016 – Grand Prix Festiwalu – Najlepszy film , Nagroda Jury Ekumenicznegp
Cezary 2016 – Najlepszy aktor Gaspard Ulliel, Najlepszy reżyser, Najlepszy montaż 

Po 12 latach nieobecności uznany pisarz Louis wraca do domu. Ma zamiar powiadomić rodzinę, że umiera. Powitanie odbiega jednak od jego wyobrażenia. Jego matka, młodsza siostra i szczególnie starszy brat są zbyt zajęci sobą i swoimi sprawami, by przejąć się Louisem. Wygląda na to, że odbierają powrót syna marnotrawnego jako jego sposób na pochwalenie się sukcesami. Każdy znajduje powód, by go oskarżyć o coś, co zrobił kiedyś. Mimo prób Louisa do pojednania, czas mija na kolejnych falach sporów i oskarżeń.

W obsadzie produkcji znalazła się sama śmietanka francuskiego aktorstwa: Marion Cotillard, Vincent Cassel, Lea Seydoux, Nathalie Baye oraz Gaspard Ulliel.

08.08 / Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti sconosciuti), reż. Paolo Genovese, Włochy, 2016, 97 min

Festiwale i nagrody:
MFF Tribeca – najlepszy scenariusz

Kameralny komediodramat jest jednym z największych przebojów włoskich kin 2016 roku (ponad 3,5 miliona widzów). Film otrzymał nagrody David di Donatello – nazywane włoskimi Oscarami – dla najlepszego filmu 2016, a także za scenariusz, za który laury zdobył także na Tribeca FF i MFF w Bari.

Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania.

Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.