Gołe baby zamiast Mikołaja

17 Gru

Wirtualna rzeczywistość pochłania nas coraz bardziej, a internet zaczyna dominować w prawie każdej dziedzinie życia, także tej związanej z Bożym Narodzeniem. W sieci kupujemy prezenty i słuchamy kolęd. Popularne są też wirtualne kartki świąteczne. Czy zdominują papierową i ręcznie wypisywaną wersję?

Pracownicy Poczty Polskiej zauważają, że choć w okresie świątecznym zatrudnia się dodatkową pomoc, z roku na rok Polacy wysyłają coraz mniej kartek, nie tylko tych bożonarodzeniowych, ale także na przykład imieninowych.

Wysłanie świątecznej e-kartki jest łatwe i przede wszystkim darmowe. Strony, takie jak kartkiswiateczne24.eu, ekarteczki.pl, czy e-kartki.net.pl oferują kilkaset wzorów i kolorów. Są tam, znane z tradycyjnych pocztówek, szopki, bombki, choinki i bałwanki, ale nie tylko. W sieci znajdziemy też wersje żartobliwe, zrobione dla tych, którzy szukają czegoś wesołego, a czasem nawet bardzo szalonego. Mikołaj na desce surfingowej, półnagie kobiety z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku na pośladkach czy ruchowe obrazki z seksownie rozbierającymi się Świętymi Mikołajami. Dla miłośników zwierząt mnóstwo kotków, piesków i jeży w świątecznych czapeczkach.

mikolaj

Nie tylko wzory zachęcają do porzucenia tradycji wysyłania bliskim papierowej kartki. Po wybraniu modelu, przechodzimy do koloru tła, czcionki i wirtualnego znaczka. To, czego na pewno nie znajdziemy w papierowej wersji to plik mp3, który można dodać do życzeń. Oprócz kolęd do wyboru mamy hity Sher, Abby, Budki Suflera, U2, Queen i wielu innych.

Dla tych, którzy nie mają pomysłu na oryginalne życzenia, a Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku nie jest już wystarczające, portale oferują bożonarodzeniowe i noworoczne wierszyki oraz aforyzmy i cytaty. Dominują wesołe rymowanki, które użytkownicy wybierają najczęściej i oceniają najwyżej.

ekartki
źródło: kartkiswiateczne24.eu/

 

Niestety, taka forma posiada także swoje wady. – To jest fajne, owszem, ale takie serwisy często nawalają – mówi Małgosia, którą spotykam kiedy wrzuca do skrzynki świąteczne kartki. – Giną niezauważone w natłoku wiadomości, a świąteczne SMS-y zaczynają irytować i mam ochotę wyłączyć telefon. Milej jest jak dostaję papierowe, ustawione na komodzie robią od razu za dekorację świąteczną.

Choć internet jest domeną młodych, to właśnie oni najczęściej wypowiadają się przeciwko e-kartkom. Aleksandra, studentka z Gdańska, podobnie przedstawia swoje zdanie: – Rozumiem, że żyjemy w dobie internetu, ale chyba jeszcze umiemy czytać i pisać. Lepiej wysłać zwykłą kartkę, nawet głupie „Wesołych Świąt”, napisane odręcznie i wiemy, że ktoś, po drugiej stronie naprawdę chce zrobić nam przyjemność, że zależy mu na nas.

Coraz częściej zamieniamy tradycyjną skrzynkę pocztową na mailową, bo jest tańsza i bardziej praktyczna, jednak czy w świętach chodzi przede wszystkim o pieniądze i zaoszczędzenie czasu poświęconego na uszczęśliwianiu bliskich? Pamiętajmy, że nie każdy posiada dostęp do poczty elektronicznej, a babcie i dziadkowie zdecydowanie bardziej ucieszą się z tradycyjnej, papierowej świątecznej kartki z życzeniami.

A Wy, jakie kartki wysyłacie?

One Reply to “Gołe baby zamiast Mikołaja”

  1. Kiedyś wysyłałem kartki tradycyjne, później e-kartki a teraz albo dzwonię albo wysyłam SMSy albo… umieszczam ogólne życzenia na fb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.