Gdyńskie Urodziny Niepodległej (PROGRAM)

7 Lis

Jednym z głównych akcentów obchodzonej w Gdyni rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. będzie parada, która o godzinie 12.00 przejdzie tradycyjną – od czasów przedwojennych – trasą, od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Całość gdyńskiej Parady Niepodległościowej zostanie podzielona na dwie  odrębne części – artystyczną i społeczną. Czoło parady, podobnie jak w latach ubiegłych, otworzy Orkiestra Marynarki Wojennej, a tuż za nią, w myśl scenariusza wyruszy liczna, składająca się z około 300 osób grupa artystyczna. Inspiracją do działania teatralnego w ramach parady stanie się współczesne wyobrażenie wolności. Aktorzy staną się robotnikami wolności, budowniczymi Pomnika Polski, zachęcającymi do wiwatowania na cześć odzyskanej wolności. W ramach przemarszu pojawią się gazeciarze rozdający specjalnie przygotowaną gazetę niepodległościową oraz harcerze z tradycyjnymi patriotycznymi prezentami od Miasta Gdynia dla mieszkańców. Podobnie jak w poprzednich latach zespół aktorski stanowić będą studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz młodzież teatralna związana z gdyńską inicjatywą „Scena 138”. Reżyseria oraz opieka artystyczna została powierzona Panu Tomaszowi Podsiadłemu. – informuje Magdalena Wierzchowska. – Dodatkowo do działań artystycznych, na podstawie wcześniejszego naboru zostaną zaangażowani mieszkańcy Gdyni, którzy pod opieką aktorów wezmą udział w działaniach reżyserowanych. – dodaje.

Drugi blok Parady tradycyjnie zbudowany zostanie z przedstawicieli licznych instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół, które poprzez udział w tym wydarzeniu będą mogły okazać swoje zaangażowanie w tematy niepodległościowe i patriotyczne. Parada zakończy się – jak co roku – na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego. O godzinie 13.00 rozpoczną się tam oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej oraz delegacji organizacji społecznych.

W godzinach 13.00-16.00 na Placu Grunwaldzkim odbędą się występy teatralne, wspólne budowanie Pomnika Polski, malowanie niepodległościowych murali, uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego z udziałem wybitnego śpiewaka operowego – Piotra Lempy, wystawa zabytkowych pojazdów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, nauka tańców z lat 20-tych i 30-tych we współpracy z Teatrem Muzycznym, pokazy parkour, akcja fotograficzna. Na publiczność czekać będzie również kawiarnia niepodległościowa z ciepłymi napojami oraz słodko-słonymi przekąskami.

Organizatorzy zachęcają uczestników wydarzenia i mieszkańców Gdyni do wcześniejszego zapoznania się tekstem Hymnu Narodowego i wspólnego odśpiewania go, a także do wzięcia udziału w budowie Pomnika Polski i malowaniu murali pod opieką artystów street-artowych.

PROGRAM:

10.00-12.00 – I CZĘŚĆ WARSZTATÓW W INFOBOXIE

12.00-13.00 – PARADA

13.00-14.00 – OFICJALNE UROCZYSTOŚCI POD PŁYTĄ MARYNARZA [SKWER KOŚCIUSZKI]

13.00-15.00 – II CZĘŚĆ WARSZTATÓW W INFOBOXIE

13.00-16.00 – DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE NA PLACU GRUNWALDZKIM, DWORCU PKP GDYNIA GŁÓWNA, W CULTUREBOXIE I INFOBOXIE, GRA MIEJSKA

gdynskieurodzinyniepodleglej-my3miasto

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.