Festiwal osnuty wokół Hamleta – 18. edycja Festiwalu Szekspirowskiego

26 Wrz

Rapujący Otello, lalki, niebiańska muzyka i Hamlet na wiele sposobów – te i mnóstwo dodatkowych atrakcji czekają na uczestników 18. Festiwalu Szekspirowskiego, który startuje w sobotę (27 września). Tegoroczna edycja wydarzenia będzie szczególna nie tylko przez swoją „pełnoletność”, ale przede wszystkim ze względu na otwarcie siedziby organizatora Festiwalu – Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. 

Festiwal rozpoczynamy tuż po Tygodniu Brytyjskim, który był pierwszą imprezą organizowaną przez nasz teatr. Był to także początek cyklu Teatry Europy, w którym chcemy pokazać najróżniejsze europejskie sceny. W ten sposób podziękujemy Unii Europejskiej za ogromny wkład, jaki włożyła w powstanie siedziby GTS – mówił podczas konferencji poprzedzającej wydarzenie, dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego, profesor Jerzy Limon. – W marcu planujemy tydzień flamandzki, w maju zobaczymy teatry Rumuńskie, natomiast jesienią prawdopodobnie zagoszczą u nas aktorzy z Hiszpanii – dodaje.

Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Europie, łączącym prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami edukacyjnymi, spotkaniami z twórcami. Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, w 1997 roku przekształcone w Festiwal. Organizatorami wydarzenia są Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundacja Theatrum Gedanense. Festiwal Szekspirowski należy do Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich (ESFN), w skład której wchodzą festiwale z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Rumunii, Czech, Hiszpanii, Danii, Armenii.

Zbliżającą się edycję festiwalu chcielibyśmy w dużym stopniu zadedykować „Hamletowi”, najgłośniejszej, najszerzej analizowanej i dyskutowanej sztuce Szekspirowskiej. Tegoroczny festiwal będzie gościł dwie znakomite, z rozmachem zrealizowane inscenizacje „Hamleta” – kontynuuje profesor Limon – Pierwszą z propozycji jest Hamlet w reżyserii Javora Gardeva, a a drugą inscenizacja Jana Klaty. Warto dodać, że Klata bierze „Hamleta” na warsztat drugi raz. Pierwsza premiera tej niezwykłej sztuki w interpretacji tego reżysera miała miejsce też w Gdańsku, dokładnie 10 lat temu. Co istotne, proszę zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii festiwalu gościmy aż dwa Teatry Narodowe: z Bułgarii i z Węgier.

Cały zespół odpowiedzialny za organizację imprezy będzie uczył się nowej siedziby Festiwalu, czyli Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Mimo, że to osiemnasta edycja wydarzenia, po raz pierwszy czujemy się gospodarzami we własnym domu. Ekipa techniczna już dba o to, żeby spektakle wypadły jak najlepiej – mówi Joanna Śnieżko-Misterek, dyrektor organizacyjny – Javor Gardev, który jest reżyserem jeden z inscenizacji „Hamleta”, którą będą mogli Państwo podziwiać w trakcie trwania festiwalu jest zachwycony nową siedzibą i postanowił maksymalnie wykorzystać w swoim spektaklu możliwości, jakie daje ta scena. Nie chcę jednak zdradzać wszystkich szczegółów. Najlepiej, jak o efektach jego pracy przekonają się Państwo sami, w trakcie przedstawienia – dodaje.

Niezwykłym przeżyciem dla miłośników twórczości Mistrza znad Avonu będzie z pewnością propozycja The Q Brothers – czołowych reinterpretatorów Szekspira w nurcie hip-hopowym. Zbierające pochlebne recenzje w trakcie międzynarodowego tournée „Othello: The Remix” to mocny, kipiący energią i niepowtarzalny spektakl. – Warto spróbować tej nietypowej formy. Mogę zdradzić, że jak oglądaliśmy aktorów przygotowujących ten niezwykłe widowisko podczas próby w Chicago, profesor stwierdził, że Szkepir byłby z nich dumny – zachęca Joanna Śnieżko-Misterek.

Do Gdańska zawitają również aktorzy Wielkiego Teatru Lalek z Sankt Petersburga. W swoim „Szekspir Laboratorium” poddają eksperymentom zarówno postaci, wyjęte z dramatów Szekspira, jak i materię, z którą pracują – lalki. W świecie pełnym detali pojawiają się wyraziste charaktery: Król Lear, czarownice z Makbeta, postaci z Otella.

Zainicjowane przez kontrabasistę i kompozytora Ola Walickiego spotkanie z aktorem i reżyserem Andrzejem Sewerynem zaowocowało zaś oryginalnym performansem muzyczno-teatralnym pt. „to be authentic, or not to be”. Główną oś przestrzeni sceny, a także rodzaj środowiska wizualno-dźwiękowego spektaklu, stworzy instalacja – Kontrabas Wodny, nad którym muzyk pracował kilka lat.

Podczas Festiwalu tradycyjnie zaprezentuje się również zdobywca nagrody Złotego Yoricka w 21. w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira i utworów inspirowanych dramatami Szekspira w sezonie artystycznym 2013/2014. Tegorocznym laureatem jest Teatr im. Żeromskiego w Kielcach ze spektaklem „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Katarzyny Deszcz i ze scenografią Andrzeja Sadowskiego. Prestiżowa nagroda Złotego Yoricka przyznawana jest corocznie od 1994 r. przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense, a od 2008 roku wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Wszystkie zgłoszone do konkursu polskie realizacje szekspirowskie sezonu, począwszy od 2013 roku, ogląda i ocenia juror – Łukasz Drewniak – teatrolog, redaktor, recenzent „Didaskaliów” i miesięcznika „Teatr”, współpracujący z TVP KULTURA.

Festiwalowym przedstawieniom będą towarzyszyły spotkania z twórcami, wykłady i warsztaty w ramach EDU-AKCJI, a w Teatrze w Oknie zaprezentowana zostanie także odsłona nurtu SzekspirOFF.

>>SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 18. FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO W GDAŃSKU<<

Wejściówki na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu do nabycia w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ul. Bogusławskiego 1 oraz za pośrednictwem strony internetowejPonadto, na dwie godziny przed prezentacjami, które odbywają się w Teatrze Wybrzeże (w Gdańsku i Sopocie), działać będzie mobilna kasa GTS, gdzie można będzie nabyć bilety na wszystkie wydarzenia. Płatność wyłącznie gotówką.

Źródło fot. tyt.: Materiały prasowe GTS.

2 Replies to “Festiwal osnuty wokół Hamleta – 18. edycja Festiwalu Szekspirowskiego

  1. Pingback: Andrzej Seweryn i Olo Walicki interpretują Szekspira (KONKURS) | my3miasto.pl

  2. Pingback: Trwa 18. Festiwal Szekspirowski (FOTO) | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.