Entuzjastki zmieniają świat!

10 Maj

Magdalena Środa, Ewa Błaszczyk czy Agnieszka Holland – kobiety, aktywistki, heroiny. Bohaterki projektu Entuzjastki i niezwykłe osobowości, które nie boją się wyzwań. Chcesz zostać częścią zmian, które wprowadzają? Wesprzeć ich głos? Dołóż swoją cegiełkę do zbiórki crowfundingowej prowadzonej przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER na platformie wspieram.to.

Entuzjastki to kobiety, które swoją postawą i działaniem wpływają na świadomość społeczną. To bohaterki, które chcą zmieniać świat, pomagać innym i inspirować. To kobiety, które podchodzą do życia holistycznie, dbają o wartości nadrzędne i potrafią ryzykować w imię słusznej sprawy.

Inicjatywa projektu zrodziła się w głowie Aleksandry Hirszfeld – artystki i filozofki ponad rok temu. Celem autorki jest stworzenie katalogu kobiet, które zainspirują innych do działania. Heroiny zostały „nominowane” przez kapitułę ekspercką w skład której weszli m.in. Joanna Mytkowska, Mariusz Szczygieł czy Adam Wajrak.

Dobierałyśmy jej przedstawicieli według kompetencji i obszaru tematycznego, w którym się specjalizują. Chcieliśmy, by osoba z kapituły miała świetne rozeznanie w świecie biznesu, ekologii, ale też w świecie sztuki czy dziennikarstwa. Osobiście bardzo zależało mi na tym, by kapituła składała się zarówno z kobiet, jak i mężczyzn – mówi Aleksandra Hirszfeld w wywiadzie dla magazynu „Vogue”.

Lista „Entuzjastek” jest już zamknięta. Znalazły się na niej postacie z pierwszych stron gazet oraz z lokalnych społeczności. Trójmiasto również ma swoje przedstawicielki w projekcie. To m.in. Elżbieta Jachlewska – ekonomistka, aktywistka społeczna i feministyczna, wiceprezes Stowarzyszenia “Waga”, a także Sylwia „Nikko” Biernacka, Iwona Pawliczka czy Patrycja Krzymińska, dzięki której w ostatniej puszce prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, znalazło się 16 mln zł.

Zbiórka crowdfundingowa

Na platformie wspieram.to trwa akcja crowfundingowa. Celem kampanii jest zebranie kwoty, która pokryje nagranie i wyprodukowanie minimum 100 wywiadów video z Entuzjastkami. Za udzielone wsparcie wpłacający otrzymają nagrody. Wśród nich znajduje się możliwość zamieszczenia swojego nazwiska w napisach końcowych wszystkich filmów, miano mecenasa /mecenaski projektu czy podpis na „ścianie chwały”. Specjalne, limitowane nagrody przygotowały również same uczestniczki projektu. Jedną z nich jest Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza, której nakład dawno temu został wyczerpany. To autorski projekt Bożeny Szroeder, poświęcony tradycjom sąsiedzkim Sejneńszczyzny, a także opowieściom rodzinnym o dawnym świecie. Wśród nagród znajdują się także książki, grafiki, spotkania, a nawet udział w warsztatach Wendo.

Rozmowy z Entuzjastkami zostaną przeprowadzone w specjalnie zaprojektowanej instalacji, która będzie podróżowała między miastami.

Ma ona kształt czerwonego kryształu i składa się z luster. Inspiracją do jej stworzenia był portret wielokrotny Witkacego. Bardzo zależało mi na tym, by nie robić kolejnych klasycznych gadających głów, żeby nagrania były na tyle charakterystyczne, by łatwo można było jepołączyć z naszym projektem – mówi Aleksandra Hirszfeld w wywiadzie dla magazynu „Vogue”.

W czerwonym krysztale na Entuzjastki czekać będzie kwestionariusz filozoficzny, czyli zestaw ośmiu pytań, które pokazują postawy życiowe. Kwestionariusz jest ogólnodostępny, aby każdy mógł odnieść się do najważniejszych kwestii. Inicjatorki projektu chcą zobaczyć, czy w myśleniu kobiet są jakieś cechy wspólne.

Zebrana podczas zbiórki kwota, zostanie spożytkowana m.in. na nakręcenie wywiadów, postprodukcję minimum 100 video, opłacenie kosztów wypożyczenia sprzętu, stworzenie strony internetowej projektu, a także opublikowanie i stworzenie katalogu kobiecych bohaterek w mediach społecznościowych. Akcję crowdfundingową można wspomóc za pośrednictwem platformy wspieram.to.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.