DocFilm Festival po raz 12. w Gdańsku (PROGRAM)

3 Cze

12. edycja Gdańsk DocFilm Festival odbędzie się w dniach 5-8 czerwca w kinach Neptun i Kameralne przy ulicy Długiej 57. Do konkursu głównego zgłoszono niemal 300 filmów z 55 krajów świata i 6 kontynentów, z czego komisja preselekcyjna zakwalifikowała 26 filmów – aż 9 z nich to polskie produkcje.

Nagrodą główną jest statuetka „Brama Wolności” oraz nagroda finansowa ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który dwunastą edycję festiwalu objął patronatem honorowym. W tym roku nagroda finansowa została podwojona i obecnie wynosi 20 tysięcy złotych. Filmy konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (Przewodnicząca), Eva Weber i profesor Mirosław Przylipiak.

Do konkursu 12. Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się arcyciekawe dokumenty, m.in. „Dziennik z podróży” Piotra Stasika, przedstawiający historię przyjaźni Tadeusza Rolkego, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego Michała zafascynowanego tą sztuką. Obraz pokazuje ewolucję relacji mistrz-uczeń, w którym nauka fotografowania staje się tylko tłem. „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz, ukazujący historię kobiety, u której zdiagnozowano poważną chorobę. Swojemu synkowi składa obietnicę, że zrobi wszystko, by być z nim jak najdłużej. Dla niego prowadzi blog „Chustka”. Kolejnym polskim dokumentem, który zakwalifikował się do konkursu jest film Mateusza Głowackiego „Sonda o mężczyznach” – refleksje 24 kobiet na temat płci przeciwnej. Dokument podzielony jest na 9 rozdziałów, każdy z nich odpowiada na pytania dotyczące kondycji mężczyzn we współczesnym świecie oraz związków damsko-męskich. W rzeczywistości reżyser przewrotnie tworzy ironiczną opowieść kobiet o nich samych. Po tej projekcji, jak i wielu innych prezentowanych filmach, odbędzie się spotkanie twórcy z publicznością.

Z zagranicznych produkcji zobaczymy m.in. kanadyjski dokument „Duchy wielkiej machiny” (reż. Liz Marshall), dedykowany zwierzętom żyjącym pośród machiny współczesnego świata, jak i tym, które udało się od niej uratować; szwajcarski dokument „Jesteśmy z soli” w reżyserii Farida Pacha o pustyni solnej w Indiach i ciężkiej pracy Chhanabhaia i jego rodziny przy jej wydobyciu, a także film „Tango nocy letniej”, w którym Reżyserka Viviane Blumenschein towarzysząc trzem argentyńskim muzykom z Buenos Aires odkrywa przed widzami tango dalekiej Finlandii. Bo choć Argentyńczycy przekonani są, że tango narodziło się w Buenos Aires i nikt nie wykonuje tego tańca równie namiętnie jak oni, to dla Finów tradycyjne tango jest równie ważną częścią ich życia jak sauna czy jazda na nartach. Dwa kraje, dwie opinie, dwie tradycje muzyczne.

Poza konkursem odbędą się liczne pokazy specjalne, w tym m.in. przegląd filmów o tematyce penitencjarnej, w ramach którego zobaczymy „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego. Bohaterem filmu jest Piotr odsiadujący długi wyrok. Reżyser towarzyszy mu na przepustce, którą otrzymał po raz pierwszy od wielu lat. Skromna więzienna rzeczywistość, do której przywykł, okazuje się niczym w stosunku do świata na zewnątrz.

Kolejną propozycją jest „Więzienna Wyspa Bastøy” w reżyserii Michela Kapteijnsa opowiadająca o więzieniu na wyspie na Fiordzie Oslo w Norwegii, gdzie 115 mężczyzn odbywa swoje wyroki. Nie ma tam cel, kamer ani ogrodzeń, a strażnicy nie noszą przy sobie broni, gdy więźniowie pracują z piłami łańcuchowymi i nożami kuchennymi. Na Bastøy nikt nie wierzy w to, że przestępcy staną się lepszymi ludźmi, gdy ich kara będzie długa i ciężka. Panuje tam przekonanie, że jeśli da się ludziom odpowiedzialność i szacunek, istnieje większa szansa, że będą chcieli rozpocząć życie na nowo.

W piątek, 6 czerwca o godz. 20.00 w kinie Kameralne, odbędzie się pokaz filmu amerykańskiego reżysera Iana Thomasa Asha, „A2-B-C” – niezwykle przejmującego dokumentu opowiadającego o problemach dzieci z tarczycą, które zostały objęte badaniami po katastrofie jądrowej w Fukushimie. Ich matki na własną rękę prowadzą śledztwo i weryfikują rządowe oświadczenia o bezpieczeństwie regionu. Po pokazie tego filmu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Dziemiańczukiem – gdańszczaninem, przeciwnikiem powstawania elektrowni atomowych, aktywistą Greenpeace, jednym z 30 zatrzymanych podczas słynnego, pokojowego protestu w obronie Arktyki. Z tematyką festiwalu związany jest również film „Cegła” wyświetlany w ramach pokazu specjalnego „Birma w Gdańsku”. Pierwsze prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek, 5 czerwca o godzinie 15.00 filmem Tomasza Śliwińskiego „Nasza klątwa” – osobistą wypowiedzią reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS).

Uroczysta gala otwarcia festiwalu odbędzie się o 5 czerwca o godzinie 19.00 w kinie Neptun, podczas której zaprezentowany zostanie dokument muzyczny „O krok od sławy”, wielokrotnie nagradzanego amerykańskiego reżysera z Los Angeles, Morgana Neville’a. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Widzowie mogą także liczyć na pokaz filmów członkiń jury, Magdaleny Łazarkiewicz (piątek, godz. 16.00, kino Kameralne) i Evy Weber (sobota, godz. 17.00, kino Kameralne), masterclass – „Kino bezpośrednie: dylematy dokumentalizmu obserwacyjnego”, czyli wykład i spotkanie z profesorem Mirosławem Przylipiakiem (sobota, godz. 20.00, kino Kameralne) oraz tego samego dnia o godzinie 14.00 – masterclass z reżyserem Bartoszem Paduchem: „Relacja bohater – reżyser w filmie dokumentalnym”.

Dla uczczenia pamięci Michaela Glawoggera, wybitnego austriackiego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych (przewodniczącego jury 6. Gdańsk DocFilm Festival), który zmarł nieoczekiwanie 23 kwietnia br. w wieku 54 lat, zostaną wyświetlone dwa filmy tego autora: – „Chwała dziwkom” – 5 czerwca, o godz. 16.30 w kinie Kameralne oraz „Śmierć Człowieka Pracy” – 8 czerwca po uroczystej gali rozdania nagród (początek gali – 18.30) i pokazie zwycięskiego filmu (kino Neptun).

Karnet na cały festiwal kosztuje 35 zł, bilet na jeden dzień – 12 zł.

plakat_b1_druk

Czwartek, 05.06.2014

KINO NEPTUN

15.00 „Nasza klątwa”, reż. Tomasz Śliwiński, Polska

15.30 „Minerita”, reż.Raúl De la Fuente, Hiszpania; po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Raúlem De la Fuente

16.30 „Ucieknijmy stąd”, reż. Viktor Nordenskiöld, Szwecja; po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Viktorem Nordenskiöldem

17.00 „W ruchomym kadrze – Kadir van Lohuizen”, reż. Tinus Kramer, Holandia

19.00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

19.15 POKAZ SPECJALNY: „O krok od sławy”, reż. Morgan Neville, USA

21.00 „Wątpliwości pana Miłości”, reż. Dagmar Smržová, Czechy; po filmie telekonferencja z producentem filmu Jiřím Konečným

KINO KAMERALNE

POKAZ SPECJALNY – MICHAEL GLAWOGGER IN MEMORIAM „Chwała dziwkom”, reż. Michael Glawogger, Austria, Niemcy 16.30

Piątek, 06.06.2014

KINO NEPTUN

12.30 „Poza Wriezen”, reż. Cristina Marx, Niemcy

14.00 „3 dni wolności”, reż. Łukasz Borowski, Polska

14.45 „Pożegnanie z Hollywood”, reż. Henry Corra, USA

16.30 „O której wrócisz?”, reż. Alex Casianov, Polska; po filmie spotkanie z reżyserem Alexem Casianovem

17.15 „Jesteśmy z soli”, reż. Farida Pacha, Szwajcaria; po filmie telekonferencja z reżyser filmu Faridą Pachą

19.15 „Czas zabijania”, reż. Jaap van Hoewijk, Holandia; po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Jaapem van Hoewijkiem

20.45 „Niewiadoma Henryka Fasta”, reż. Agnieszka Elbanowska, Polska; po filmie spotkanie z reżyser Agnieszką Elbanowską

22.00 „Tango nocy letniej” , reż. Viviane Blumenschein, Niemcy

KINO KAMERALNE

PRZEGLĄD FILMÓW MAGDALENY ŁAZARKIEWICZ 16.00 „Służba”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska

16.15 „Cud”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska

16.25 „Żwirowisko – ostatnia niedziela”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska

17.00 „Głęboka woda” (2 odcinki), reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska; po filmach spotkanie z reżyser Magdaleną Łazarkiewicz

POKAZ SPECJALNY – PO FUKUSHIMIE 20.00 „A2-B-C”, reż. Ian Thomas Ash, Japonia; po filmie spotkanie z aktywistą Greenpeace’u Tomaszem Dziemiańczukiem (ok. 21.15)

Sobota, 07.06.2014

KINO NEPTUN

10.45 „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych”, reż. Janusz Mrozowski, Polska

12.15 „Więzienna wyspa Bastøy”, reż. Michel Kapteijns, Holandia

13.15 „Jak Wam się podoba”, reż. Paula Onet, Rumunia; po filmie telekonferencja z reżyser filmu Paulą Onet

14.00 „Inny film”, reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska

15.00 „Rybaczymy”, reż. Maciej Głowiński, Polska; po filmie spotkanie z reżyserem Maciejem Głowińskim

16.30 „Duchy wielkiej machiny”, reż. Liz Marshall, Kanada; po filmie telekonferencja z reżyser filmu Liz Marshall

18.30 „Sklepik przy głównej ulicy”, reż. Peter Zakutansky, Słowacja; po filmie spotkanie z reżyserem filmu Peterem Zakutanskym

19.15 „Joanna”, reż. Aneta Kopacz, Polska

20.00 „Matka 24 h”, reż. Marcin Janos Krawczyk, Polska; po filmie spotkanie z reżyserem Marcinem Janosem Krawczykiem

21.00 „Krew”, reż. Alina Rudnitskaya, Rosja

22.15 „SickFuckPeople”, reż. Jury Rechinsky, Austria

KINO KAMERALNE

MASTERCLASS – BARTOSZ PADUCH 14.00 „Relacja bohater – reżyser w filmie dokumentalnym”. Wykład i spotkanie z reżyserem Bartoszem Paduchem (ok. 2 h)

PRZEGLĄD FILMÓW EVY WEBER 17.00 „Zaciemnienie”, reż. Eva Weber, Wielka Brytania

17.45 „Samotne życie żurawi”, reż. Eva Weber, Wielka Brytania

18.15 „Renifer”, reż. Eva Weber, Wielka Brytania, Finlandia; po filmach spotkanie z reżyser Evą Weber

MASTERCLASS – MIROSŁAW PRZYLIPIAK

20.00 „Kino bezpośrednie: dylematy dokumentalizmu obserwacyjnego”. Wykład i spotkanie z profesorem Mirosławem Przylipiakiem (ok. 2 h)

Niedziela, 08.06.2014

KINO NEPTUN

10.30 „Dzień górnika”, reż. Gaël Mocaër, Francja

12.00 „Pozytyw”, reż. Polina Kelm, Ukraina

12.30 „Moja Wola”, reż. Bartosz M. Kowalski, Polska; po filmie spotkanie z reżyserem Bartoszem M. Kowalskim

13.45 „Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do Ciebie”, reż. Rodzina al-Haddad, Izrael, Palestyna; po filmie telekonferencja z producentem filmu POKAZ SPECJALNY – BIRMA W GDAŃSKU

14.30 „Zwyczajny dzień”, reż. Myat Min Khant, Birma

14.45 „Cegła”, reż. Htoo Tay Zar, Birma

15.00 „Dziennik z podróży”, reż. Piotr Stasik, Polska; po filmie spotkanie z reżyserem Piotrem Stasikiem i kierownikiem produkcji Maciejem Kuziemskim

16.30 „Sonda o mężczyznach”, reż. Mateusz Głowacki, Polska; po filmie spotkanie z reżyserem Mateuszem Głowackim

18.30 UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA NAGRÓD

19.30 Pokaz zwycięskiego filmu + POKAZ SPECJALNY – MICHAEL GLAWOGGER IN MEMORIAM „Śmierć człowieka pracy”, reż. Michael Glawogger, Austria, Niemcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.