Atari, Amiga i Commodore na wystawie RETRO GAMES

2 Cze

Nazwy komputerów ZX Spectrum, Atari, Amiga czy Commodore znane są każdemu, kto dorastał w latach 80. i 90. Teraz, w ramach wystawy RETRO GAMES, będzie można je nie tylko obejrzeć, ale także osobiście wypróbować.

Wystawa RETRO GAMES, dostępna w Galerii Bałtyckiej do 11 czerwca, to prawdziwa gratka dla miłośników gier i komputerów z lat 80. i 90. To także niepowtarzalna okazja pokazania swoim dzieciom, w otoczeniu jakiego „sprzętu” wychowywał się ich tata czy wujek. A różnice, w porównaniu z dzisiejszymi komputerami, były naprawdę duże. Dziś w końcu trudno sobie wyobrazić, że na komputerze, który posiadał 128 kB pamięci RAM, można było grać w kolorowe, wielopoziomowe gry. Dla porównania współczesny przeciętny smartfon posiada pamięć o pojemności stukrotnie większej.

Podczas wystawy w Galerii Bałtyckiej w specjalnych gablotach zobaczyć będzie można prawie 40 kultowych komputerów: od ZX81 poprzez całe rodziny Spectrum, Atari, Commodore, Amiga, Amstrad, Schneider aż po polskiej produkcji mikrokomputery Elwro Junior i Meritum.

RETRO GAMES to jednak nie tylko ekspozycja, ale także możliwość pogrania w najsławniejsze zręcznościówki ery lat 80. W końcu takie tytuły jak Pac Man, Super Mario Bros, Arkanoid, Tetris, Border Dash, Moon Patrol, Donkey Kong, International Karate, River Raid czy Montezuma’s Revenge do dzisiaj powodują szybsze bicie serca u niejednego fana gier.

To w tamtych czasach powstało także ASCII Art – czyli obrazy tworzone za pomocą znaków ASCII, takich samych jakich używamy w edytorach tekstów czy przy pisaniu e-maili. Częścią wystawy jest studio fotograficzne, w którym po zrobieniu chętnej osobie zdjęcia, można wydrukować jej portret w postaci znaków ASCII na starej 9-igłowej drukarce OKI Microline.

Wystawa będzie dostępna w Galerii Bałtyckiej od 1 do 11 czerwca w godzinach otwarcia centrum. Będzie można ją zwiedzać samodzielnie lub z dostępnym na miejscu przewodnikiem.

Wystawa RETRO GAMES, Galeria Bałtycka, do 11 czerwca. Wstęp wolny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.