Alternatywne spacery po siedmiu dzielnicach Gdańska

22 Cze

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na alternatywne spacery po siedmiu dzielnicach Gdańska. Z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodniczkami można zwiedzać Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Nowy Port i Zaspę, Stare i Główne Miasto szlakami kobiet z grupą społeczną Metropolitanka, a tereny dawnej Stoczni Gdańskiej razem ze Stowarzyszeniem Arteria i IKM. Wszystkie spacery są bezpłatne. 

– W tym roku Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki odkryją dla zwiedzających kolejną dzielnicę Gdańska – Nowy Port. Podobnie jak na Biskupiej Górce i Dolnym Mieście znalazła się grupa entuzjastów (skupiona wokół projektu od Wyzwolenia do Wolności), którzy chcą podzielić się swoją wiedzą ze zwiedzającymi. Przed nami egzamin dla Lokalnych Przewodników, a pierwszy spacer podczas, którego będzie można ich poznać już 1 lipca – zaprasza Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy przez całe lato oprowadzać będą mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami, od końca marca uczestniczyli w wykładach poszerzających ich wiedzę o historii dzielnic. Bezpłatne spacery wyróżnia osobista narracja przewodników i przewodniczek, którzy do historycznych momentów i dat dodają szereg ciekawostek związanych z codziennym życiem w danej dzielnicy.

Zapisów na spacery należy dokonywać poprzez kontakt e-mailowy pod adresem: sien@ikm.gda.pl.

Biskupia Górka – niezwykłe miejsce w Śródmieściu Gdańska 

ulotki oprowadzanie 2015pop.indd
Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć tu klimat przedwojennego Gdańska. Na murach domów widnieją jeszcze pozostałości po niemieckich napisach, a w zaułkach, podwórkach i klatkach schodowych czas jakby się zatrzymał. O skomplikowanej historii Gdańska, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od Lokalnych Przewodniczek i Przewodników, którzy zostali zauroczeni tym miejscem. Nasz przewodnik pomoże też znaleźć miejsce skąd widać przepiękną panoramę Gdańska.

Dolne Miasto – nieznana dzielnica kilka minut od Drogi Królewskiej 

ulotki oprowadzanie 2015pop.indd

Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta, która przyciąga wszystkich zapomnianym bogactwem swojej historii, architektury i przyrody. Dolne Miasto zachwyci zarówno miłośników publicznego transportu, którzy mogą tam poznać dzieje zabytkowej zajezdni, jak i osoby zainteresowane dawnymi fortyfikacjami, motoryzacją, architekturą i sztuką współczesną. Podczas wycieczki można m.in. dowiedzieć się, jak przed wojną nazywała się ulica Łąkowa czy wejść na podwórko Królewskiej Fabryki Karabinów.

Zaspa – dzielnica z największą w Polsce Kolekcją Malarstwa Monumentalnego

ulotki oprowadzanie 2015pop.indd
Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 49 (a po 10 lipca, po wernisażu festiwalu Monumental Art już 54) wielkoformatowych murali, o różnorodnej tematyce. Tę niezwykłą galerią można bezpłatnie zwiedzać z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiedzą o historii osiedla, jego architekturze oraz zabiorą na spacer szlakiem zaspiańskich murali. Szczególnie polecamy spacery podczas tegorocznej edycji Festiwalu Monumental Art (29.06-10.07.2015), kiedy spotkać będzie można artystów z Urugwaju, Hiszpanii, Rosji, Grecji i Polski malujących nowe murale.

Nowy Port – wyjątkowa okolica na północnym skraju Gdańska 

ulotki oprowadzanie 2015pop.indd
Zapraszamy na spacer po okolicach niezwykłej dzielnicy położonej obok portu i dawnego ujścia Wisły. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II Wojna Światowa i Strajk Dokerów. Tutejsze mury pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiedzą podczas spaceru o Kuli Czasu czy Zakręcie Pięciu Gwizdków, pokażą rzeźbę ryby pomuchel i Statuę Wolności oraz zapomniane podwórka. To od lokalnych pasjonatów i entuzjastów dowiemy się najwięcej ciekawostek.

Szlaki kobiece w Gdańsku 

sjk_spacer_stocznia_nocmuzeow1_fot.TomaszZiółkowski
Trwają już spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet – pracownic i działaczek opozycyjnych, które odbywają się w ramach projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” i są kontynuacją wycieczek, które prowadziła w latach ubiegłych grupa społeczna Metropolitanka. Osoby prowadzące spacery przygotowały się do tej roli podczas specjalnego kursu, a na spacery zabiorą nas również seniorzy i seniorki, którzy uczestniczą w projekcie. Zwiedzanie Stoczni z przewodnikiem lub przewodniczką jest bezpłatne, obowiązują zapisy. Spacery będą trwały do września.

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.