405. Urodziny Jana Heweliusza

26 Sty

Tego jeszcze nie było! Tradycja i nowoczesność zagoszczą w jednym miejscu – na Zieleńcu przy Wielkim Młynie. Nie zabraknie tradycyjnego widowiska plenerowego związanego z życiem i dorobkiem Jana Heweliusza, zaś do nowoczesności przeniosą nas pokazy Video Mappingu, które spektakularnie ożywiają Ratusz Staromiejski. Dla miłośników warzelnictwa i browarnictwa przygotowano Dzień Piwowara w Wielkim Młynie.

O Święcie Gdańskiej Nauki

Święto Gdańskiej Nauki to organizowana cyklicznie impreza, odkrywająca pasję do nauki wśród wszystkich pokoleń oraz przypominająca o dorobku naukowym takich postaci jak Jan Heweliusz, Daniel Fahrenheit, czy Artur Schopenhauer – wybitnych gdańskich naukowców.

Stało się już tradycją, że nowy rok rozpoczynamy Świętem Gdańskiej Nauki. To coroczne spotkanie jest okazją do celebrowania i oddawania hołdu naszym gdańskim uczonym, a przede wszystkim nieśmiertelnemu dorobkowi Jana Heweliusza – mistrza nauk, astronoma i browarnika – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska oraz Partnerzy i w tym roku przygotowali niezliczone atrakcje, pod wspólnym hasłem „Rozwój poprzez Wiedzę i Naukę”. Podczas dziesięciodniowego programu wydarzeń będą Państwo świadkami spotkania trzech wymiarów czasowych – przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Możliwym stanie się zgłębienie dziesiątek lat dokonań naukowych oraz zajrzenie za drzwi przyszłości.

Ogromne zainteresowanie Świętem motywuje do poszerzania programu o nowe i niecodzienne inicjatywy, które z pewnością wzbudzą i w tym roku Państwa zainteresowanie oraz w kreatywny sposób pozwolą odkrywać zagadnienia nauki – dodaje Mateusz Kusznierewicz, Prezes Fundacji Gdańskiej.

hew2

Dzień Piwowara

Jan Heweliusz to browarnik, który stał się astronomem. W jego licznych osiągnięciach, zarówno tych na rzecz miasta jak i naukowych możemy odnaleźć również te, związane z warzelnictwem piwa. Dziś już nie ma lokalnej marki jego imienia, ale jest dużo osób, które podzielają jego pasję. Właśnie dla nich w Wielkim Młynie przygotowano liczne atrakcje:

– Degustacja i strefa Browaru Trójmiejskiego Lubrow
– Spotkanie z piwowarem, który opowie o technikach tworzenia piwa
– Wykład o tym jak stworzyć piwo w domowych warunkach
– Targ produktów regionalnych i rękodzieła
– Pieczony prosiak i grzaniec na rozgrzanie przed Wielkim Młynem
– Strefa Food Truck na parkingu Wielkiego Młyna, gdzie zaprezentują się trójmiejskie food trucki
– Z okazji urodzin Jana Heweliusza zostanie specjalnie uwarzone piwo Hewelianum.

Widowisko Plenerowe

W ramach obchodów Święta Gdańskiej Nauki „Plama” Gdański Archipelag Kultury zaprasza na widowisko plenerowe, które odbędzie się o godz. 18:00. „Urodziny Heweliusza” to plenerowa akcja teatralna upamiętniająca dokonania wielkiego astronoma, gdańszczanina.

Mapping „Śladami Gdańskiej Nauki”

W trakcie plenerowych działań przy pomniku Jana Heweliusza od godziny 18:50 do 22:40 odbędą się̨ projekcje VIDEO MAPPINGU, które zmienią Ratusz Staromiejski w ciekawą opowieść o gdańskich naukowcach. Czym jest VIDEO MAPPING? To trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. 5‑minutowe projekcje „Śladami Gdańskiej Nauki” będą przedstawiały historię gdańskich naukowców. Na budynku Ratusza Staromiejskiego zagoszczą: jubilat – Jan Heweliusz, Daniel Fahrenheit, Artur Schopenhauer i wielu innych, wspaniałych naukowców. Bez wątpienia pokazy te będą wyjątkową oprawą 405 urodzin Heweliusza.

Pamiętajmy, że to dopiero początek – Święto Gdańskiej Nauki to dziesięć dni łączących ponad 200 atrakcji: warsztaty, zajęcia edukacyjne, wydarzenia kulturalne, na które serdecznie zapraszamy – zachęcają organizatorzy imprezy.

Szczegóły związane ze Świętem Gdańskiej Nauki znajda Państwo na fundacjagdanska.pl oraz po pobraniu aplikacji Eventory, dzięki której można dołączyć do tego wydarzenia i mieć pod ręką dostęp do programu oraz wszystkich ciekawych informacji.

UWAGA: W związku z organizacją wydarzenia na Zieleńcu obok Wielkiego Młyna od dnia 27.01.2016 od godziny 17:00 do 28.01.2016 do godzina 23:00 na ulicy Korzennej, przy Ratuszu Staromiejskim zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu .

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.