360 Minutes Art. Spłonęły niesprzedane dzieła sztuki (WIDEO)

5 Paź

3 października na terenie klubu B90 w Gdańsku odbyła się czwarta edycja wystawy 360 Minutes Art. Unikatowe, nieprezentowane nigdzie wcześniej, prace artystów z Polski i Niemiec, dostępne były dla gości wyłącznie przez 360 minut. Po upływie tego czasu, wszystkie prace, które nie znalazły nabywców, zostały spalone.

Światowy projekt 360 Minutes Art to niepowtarzalne widowisko, które definiuje sztukę w zupełnie nowatorski sposób. Po sukcesie w Wiesbaden, Warszawie i Seulu, niemieccy artyści 3 października przyjechali do gdańskiego klubu B90, aby wraz z polskimi twórcami wystawić swoje prace na dokładnie 360 minut.

Tytułowe 360 minut, czyli 6 godzin, to czas, jaki artyści dają gościom wydarzenia na poznanie nikomu wcześniej nie prezentowanych dzieł, stworzonych specjalnie na tę okazję. Po upływie czasu, który odliczał wielki cyfrowy zegar, wszystkie prace, które nie znalazły nabywców zostały… spalone!

Jednak to nie sam akt spalenia jest najważniejszy w projekcie, a wyjątkowe i niemożliwe do odtworzenia doświadczenie. Artyści starają się pobudzić widzów do docenienia tego co ulotne, a swoim projektem podkreślają jak ważne jest to co tu i teraz. Odbiór wystawianych prac staje się o tyle wyjątkowy, gdyż towarzyszy mu poczucie skończoności oraz świadomość przemijania gwarantowane przez narzucone ramy czasowe, co pozwala na zupełnie inne postrzeganie sztuki. 360 Minutes Art jest komentarzem do jednego z najważniejszych problemów naszej cywilizacji – chronicznego braku czasu.

W tegorocznej, czwartej już edycji projektu, uczestniczyli czołowi niemieccy artyści: Sven Sauer (laureat Nagrody Emmy za efekty wizualne do serialu „Gra o tron”) i Babak Nafarieh – będący pomysłodawcami projektu, Igor Posavec, Joanna Rutkowsa, Thomas Wunsch oraz Lena Obst. Przedstawicielami polskiej sceny artystycznej byli: Michał Zaborowski, ceniony artysta realistyczny, Witold Popiel – malarz i grafik, Oriraf – rzeźbiarz, oraz przedstawiciele z Pomorza czyli Magdalena Mellin – artystka wizualna i malarka, a także Robert Sochacki – malarz.

>>ZOBACZ TAKŻE: Katarzyna Bonda dla my3miasto.pl (WIDEO)<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.