Bungee fitness to forma treningu, w której wykorzystuje się liny do skakania na bungee. Wiele kobiet korzysta z tej opcji jako alternatywy do innych form treningu. Reasumując angażuje on do pracy wszystkie partie ciała. Pomaga na problemy z kręgosłupem, wzmacnia mięśnie i pozwala na utrzymanie dobrej sylwetki.
Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polega bungee fitness
- jak przygotować się na swój pierwszy trening
- jakie efekty daje trening na linie
Na czym polega bungee fitness?
Stosunkowo bardzo młoda forma treningu w Polsce. Wykorzystuje się do tego elastyczne liny do skoków na bungee. Liny mocuje się do sufitu za pomocą haków. Istotne jest to, że osoba ćwicząca zakłada specjalną uprząż. Następnie łączy się z linia bungee za pomocą karabinków wspinaczkowych. W zależności od uprzęży, niektóre lokale stosują dodatkowe spodenki ochronne. Są one wykonane ze specjalnej pianki neoprenowej i pomagają w ochronie naszej skóry przed otarciami.
Bungee fitness jest bardzo dynamicznym sportem. Zawiera elementy biegów, wyskoków, lotów oraz ćwiczeń wykonywanych w tradycyjnym fitnessie. Intensywność treningu jest dopasowywana do możliwości i kondycji osoby ćwiczącej. Zajęcie takie nie mają ograniczeń co oznacza, że może korzystać z nich każdy. Nawet osoby z nadwagą. Dzięki elastycznej linie jesteśmy w stanie wykonywać ćwiczenia, które normalnie sprawiały by nam problem.
Jak przygotować się do treningu?
Na początku swoich pierwszych zajęć dostaniesz chwilę czasu na oswojenie się z liną. Pobujaj się, staraj też wyczuć to jak pracuje uprząż a co najważniejsze, sprawdź jak napięcie mięśni wpłynie na kontrolę ruchów liny.
Patrząc się na trening pierwszy raz może one się wydawać niewinny. Jednak wymaga on od nas dużego wysiłku i skupienia się. W związku z tym mięśnie pleców i brzucha muszą być cały czas napięte, inaczej nie będziesz współpracować z liną. Nie obawiaj się, że nie będziesz wiedzieć co i jak robić. Instruktor prowadzący zajęcia dokładnie tłumaczy i pokazuje, każdą pozycję.
Bungee fitness – jak daje efekty?
Ten tryb treningu angażuje do pracy wszystkie partie ciała. Szczególnie gorset mięśniowy, który stabilizuje kręgosłup. Mięśnie brzucha i pleców są zawsze napięte podczas treningu, aby ciało mogło współpracować z liną. Jest to też warunek do tego, by wykonanie ćwiczeń było w ogóle możliwe.Trening doskonale wzmacnia mięśnie łydek, ud, pośladków, barków oraz rąk. To jaką część ciała chcemy trenować zależy od sekwencji wykonywanych ćwiczeń.
Zajęcia na linach pomagają poprawić koordynację i sprawność ruchową. Ponadto wspomagają zachowanie prawidłowej postawy oraz poprawiają nasze samopoczucie. Zajęcia, które średnio trwają od 50 do 60 minut, pozwalają na spalenie nawet 500 kcal.
Chociaż przez dłuższy czas trening na trampolinie był modny. Teraz przyszedł czas na ćwiczenia z bungee. Pozwalają one nie tylko na wzmocnienie mięśni i wyszczuplenie sylwetki, ale też pomagają na problemy z kręgosłupem. A te często dokuczają osobom pracującym za biurkiem czy przed komputerem. Dla wielu taki trening sprawia niesamowita frajdę.