Kluby rodzica – jak to się robi?

24 Paź

Chciałbyś założyć klub rodzica i nie wiesz, jak to zrobić? A może już działasz w tej dziedzinie i chciałbyś się rozwinąć, poznać nowych ludzi? Gdynia Rodzinna oraz Fundacja Mamy z Morza zapraszają do udziału w projekcie Dystrybutornia Pomysłów 2.0. – Silne Kluby Rodzica.

Celem projektu jest integracja i stworzenie sieci współpracy środowisk działających w ramach gdyńskich klubów rodzica. Chodzi o dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz o wsparcie osób, które planują założenie klubu rodzica lub są jego liderami. W spotkaniach mogą też uczestniczyć rodzice, którzy po prostu chcą wiedzieć więcej o klubach rodzica i są otwarci na nowe znajomości budowane na lokalnym gruncie.

Jak tłumaczy Anna Żukowska z Fundacji Mamy z Morza: – Ten projekt jest dla rodziców, którzy chcieliby się zaangażować w działania społeczne dla swojej okolicy, dla swojej dzielnicy, dla sąsiadów i innych mieszkańców. Ale również dla osób, które już działają. Chcemy wzmocnić działające już liderki klubów rodzica. Użyłam słowa liderki, ponieważ jeszcze nie pojawił się tatuś, który jest liderem, więc cały czas jest to grono kobiece.

I dodaje: – Spotkania będą dotyczyły wzmacniania i dawania narzędzi klubom do dalszego funkcjonowania i wzrastania. Kluby są w ciągłej fluktuacji – pojawiają się, niektóre, w związku z powrotem mam do pracy, znikają. My zaś chcemy dać możliwość kolejnym osobom, żeby przejęły pałeczkę i zajęły się dalszą organizacją tych spotkań. Zawsze są to spotkania bezpłatne, podczas których rodzice wymieniają się doświadczeniami, pomysłami na różne zabawy, dyskutują o zdrowiu swoich pociech, zapraszani są specjaliści, np. lekarze czy dentyści. Niektóre kluby są zaś typowymi klubami zabawowymi, gdzie dzieci uczą się funkcjonować w grupie. To też jest bardzo ważna ich funkcja.

Otwarte spotkania w ramach drugiej edycji projektu Silne Kluby Rodzica wystartują w sobotę, 28 października. Dołączyć można w każdej chwili trwania projektu. Konieczna jest jedynie rejestracja on-line pod tym adresem.

Terminy i tematyka spotkań:
28 października, godz. 10.00-14.00
temat: „Poznajmy się”
sala F17, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, budynek IV, al. Zwycięstwa 96/98

18 listopada, godz. 10.00-16.00
temat: „Warsztaty Design Thinking – projektowanie klubu rodzica”
sala Piaskowa, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, budynek II, al. Zwycięstwa 96/98

25 listopada, godz. 10.00-14.00
temat: „Spotkanie motywacyjne z psycholożką Małgorzatą Zmysłowską”
sala F17, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, budynek IV, al. Zwycięstwa 96/98

9 grudnia, godz. 10.00-14.00
temat: „Dobre praktyki, czyli podzielmy się wiedzą i doświadczeniem”
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 maja 27/31

W ramach projektu odbędzie się również wyjazd studyjny do Warszawy, gdzie kluby rodzica działają od dłuższego czasu. Na miejscu gdyńskie kluby zaprezentują własną działalność, ale też posłuchać o warszawskich doświadczeniach.

Cieszymy się, że dzięki projektowi Gdynia Rodzinna w ciągu ostatnich czerech latach ilość klubów rodzica w Gdyni wzrosła z jednego do szesnastu! To bardzo ceniona przestrzeń aktywności dla rodziców dzieci młodszych – dodaje Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny.

Więcej informacji o projekcie na stronach:
www.gdyniarodzinna.pl lub www.mamyzmorza.org.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.