Festiwal Jabłka w Gdańsku

20 Wrz

Pokazy gotowania Tomasza Purola, językowe skojarzenia z jabłkiem Jerzego Bralczyka, warsztaty kulinarne z jabłkiem w roli głównej oraz mnóstwo innych atrakcji towarzyszyć będzie FESTIWALOWI JABŁKA, który odbędzie się 24 września 2016 r. na Targu Węglowym w Gdańsku. To już trzecia edycja tego wydarzenia.

Już 24 września na Targu Węglowym odbędzie się wydarzenie organizowane przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Sadownicy, którzy przyjadą do Gdańska z różnych stron Polski zaprezentują to, czym możemy chwalić się na całym świecie – najsmaczniejsze, najbardziej dorodne i zdrowe jabłka z polskich sadów, którymi częstować będą przybyłych na Festiwal mieszkańców Trójmiasta.

Celem przedsięwzięcia jest promocja jabłek – zarówno ich walorów zdrowotnych, jak i smakowych. Polska jest trzecim, co do wielkości producentem tych owoców na świecie i trzecim ich eksporterem. W ostatnim sezonie polskie jabłka trafiły do kilkudziesięciu krajów świata. Niekwestionowane walory jabłek polskich warte są tego, by Polacy sięgali po nie częściej niż dotychczas. Wydarzenie w formie pikniku jest znakomitym sposobem, by zwiększyć świadomość społeczeństwa, co do zdrowotnych właściwości jabłek i przyczynić się do zwiększenia spożycia tych owoców, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, której sposób odżywiania się pozostawia wiele do życzenia – mówi Witold Boguta – prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw w imieniu organizatorów Festiwalu.

jab3

W programie Festiwalu Jabłka nie zabraknie atrakcji dla publiczności oraz występów gwiazd. I tak zaplanowane zostały pokazy kulinarne pt: Jabłko od kuchni w wykonaniu Tomasza Purola, które zakończą się degustacją przygotowanych dań – Cielęciny z musem jabłkowym, pudrem z jabłka i kompresowanym jabłkiem oraz chłodnika jabłkowego z kluskami jeżynowymi i świeżym jabłkiem.

Ciekawie zapowiada się quiz „Wszystko, czego nie wiesz o jabłku” połączony z degustacją różnych odmian jabłek i przykładami zastosowań. Tę część przygotuje wykładowca z SGGW – prof. Kazimierz Tomala. Jabłko „na język” weźmie Jerzy Bralczyk, a o jabłkach na swoim stole opowie Katarzyna Cichopek, która będzie obecna na pikniku przez cały dzień i poprowadzi program wydarzeń na scenie.

jab2

Zainteresowanie publiczności z pewnością przyciągną warsztaty kulinarne, podczas których profesjonalni kucharze będą uczyć, jak przygotować smakołyki z jabłkiem w roli głównej. Tegoroczna ich edycja odbędzie się pod patronatem Kreatywnej Kuchni. Pokazy kulinarne każdorazowo kończyć się będą wspólną degustacją.

Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych – dla nich przygotowana zostanie strefa zabaw, w której animatorzy prowadzić będą warsztaty artystyczne, zabawy zręcznościowe oraz konkursy z nagrodami.

jab4

Nie zabraknie ulubionych przez dzieci, pokazów baniek mydlanych oraz malowania buziek. Nowością w tegorocznym programie jest konkurs plastyczny dla dzieci Jabłko Malowane.
Ramowy program wydarzenia (scena)*

10:00 – otwarcie terenu dla publiczności (konferansjer – Katarzyna Cichopek)

10:05–10:30 – zabawy na scenie

10:30 – uroczyste otwarcie Festiwalu

11:00 – konkursy z nagrodami dla publiczności

11:30 – Jabłko nasze niecodzienne – Katarzyna Cichopek

12:00 – konkursy z nagrodami

12:30–13:30 Jabłko od kuchni – pokaz gotowania – Tomasz Purol

13:30–14:30 Quiz wiedzy o jabłku dla publiczności – prof. Kazimierz Tomala SGGW

14:30–15:15 Jabłko od kuchni – pokaz gotowania – Tomasz Purol

15:15–konkursy z nagrodami

15:45 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci Jabłko Malowane

16:00 – „Jabłko na języku” – czyli jabłko w języku, literaturze i sztuce – prof. Jerzy Bralczyk

16:30–18:00 zabawy i konkursy z nagrodami

Przez cały czas trwania Festiwalu Jabłka:

WARSZTATY KULINARNE z degustacjami pod patronatem Kreatywnej Kuchni
+ ekspozycja polskich sadowników – bezpłatne degustacje kilkudziesięciu odmian jabłek oraz produktów

STREFA DZIECKA – malowanie buziek, warsztaty artystyczne, fotobudka, zabawy z chustą, bańki mydlane, gry i zabawy zręcznościowe, konkursy z nagrodami.

Zdjęcia: II edycja Festiwalu Jabłek.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.