Ferie na fali światła i dźwięku

16 Lut

Ze słowem fala zwykle kojarzone jest morze. Ale czy słusznie? Przecież fale są nie tylko wodne, świat fizyki pełen jest różnych rodzajów fal! W czasie ferii zimowych (16-28.02) EXPERYMENT odkryje tajemnice fal akustycznych i świetlnych.

Poprzez eksperymenty i zabawę z pryzmatami czy hologramami każdy będzie miał szansę stać się ekspertem i popłynąć na fali światła. Natomiast przeprowadzając doświadczenia czy obserwując drganie cząsteczek oraz różne częstotliwości mali i duzi kreatorzy będą mogli unieść się na fali dźwięku!

W programie:

– Codziennie ŚCIEŻKA-GRA NA WYSTAWIE oraz MOBILNE STANOWISKO

Na wszystkich odwiedzających gdyńskie centrum czeka wyzwanie. Rozszyfrować wiadomość, którą otrzymał Pan Kulka. Aby odgadnąć tajemnicę trzeba podjąć wyzwanie przejścia ścieżki pt. „Na fali światła i dźwięku”. Kolejne zagadki pozwolą nie tylko świetnie się bawić, ale również poznać tajniki fascynującego świata nauki – zachęcają edukatorzy z Centrum.

Dla spostrzegawczych znajdzie się nie lada atrakcja – mobilne stanowisko z efektownymi eksperymentami świetlnymi i dźwiękowymi. Stanowisko będzie wędrowało po wystawie, dlatego trzeba być bardzo uważnym, żeby nie przegapić okazji do wskoczenia w naukowe fale.

– FIZYCZNE WARSZTATY OTWARTE

20-21 lutego – warsztaty specjalne Na fali ŚWIATŁA

W experymentalnym laboratorium pod lupę zostanie wzięte światło. Rozłożone na czynniki pierwsze, obejrzane z każdej strony przekształci się ze zwykłego światła w naukowe promieniowanie optyczne.

Równolegle odbywać się będą warsztaty kreatywne, podczas których powstanie Teatr Cieni. Zaprosimy gości do stworzenia oryginalnych postaci np. przy użyciu farb luminescencyjnych, które zagrają w experymentalnym przedstawieniu.

27-28 lutego – warsztaty specjalne Na fali DŹWIĘKU

Aby utrzymać się na fali dźwięku, trzeba najpierw poznać tajniki akustyki. Eksperymentując z Tubami diatonicznymi, obserwując zjawisko Dopplera w ruchu obrotowym czy testując słuchawki kostne uczestnicy warsztatów doznają różnych wrażeń słuchowych.

Podczas zajęć kreatywnych mali i duzi konstruktorzy zbudują głośniki do telefonów oraz instrumenty muzyczne tak, by fale dźwiękowe uniosły wszystkich wysoko.

FERIE NA FALI w EXPERYMENCIE

Wszystkie aktywności w cenie biletu na wystawę CN EXPERYMENT. Szczegóły www.experyment.gdynia.pl

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.