Zakon Krzyżacki a Gdańsk

4 Lis

Instytut Kultury Miejskiej 21. listopada organizuje trzeci edukacyjny spacer po Gdańsku, odbywający się w cyklu „Gdańsk w ogniu walk i konfliktów”. Tematem spaceru będzie prawie dwustuletnia historia burzliwych stosunków zakonu krzyżackiego z Gdańskiem. Wraz z przewodniczką uczniowie i uczennice poznają bliżej Krzyżaków, których przedstawiciele pojawili się w Gdańsku na długo przed sławną bitwą pod Grunwaldem.

Podczas spaceru w formie gry miejskiej uczestnikom i uczestniczkom łatwiej będzie pojąć zawiłą historię stosunków polsko – krzyżackich, oraz dzieje powstania Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

Zaczniemy od pomnika Świętopełka II Wielkiego – pierwszego władcy pomorskiego, który podjął walkę z Krzyżakami. Następnie przespacerujemy się ulicami: Grobla, U Furty i Podwale Staromiejskie, aż dojdziemy do Targu Rybnego i stojącej tam baszty Łabędź. Dowiemy się o wkroczeniu Krzyżaków do miasta w 1308 roku i spróbujemy wyobrazić sobie, jak wyglądał krzyżacki zamek zbudowany na pozostałościach dawnego drewnianego grodu. Idąc Długim Pobrzeżem do ul. Mariackiej, a następnie do ul. Plebania, usłyszymy o wielkiej bitwie na polach Grunwaldu, a także o tym, jak gdańszczanie i gdańszczanki przeciwstawili się Krzyżakom – mówi Anna Urbańczyk koordynatorka projektu Gdańskie Miniatury.

Bezpłatne spotkanie zatytuowane „Zakon Krzyżacki a Gdańsk” odbędzie się 21 listopada 2013 r. (czwartek) w godzinach: 10.00, 11:30, 13:00. Czas trwania: około 1,5 godziny.

Zgłoszenia do dnia 11 listopada 2013 r. Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 14 listopada (czwartek) 2013 r. Kategoria wiekowa: od IV klasy szkół podstawowych po szkoły ponadgimnazjalne. Maksymalna ilość osób zgłaszanych: 30. Maksymalna ilość osób w grupie podczas spaceru: 50. Opis trasy, mapka do pobrania i formularz konkursowy są dostępne pod adresem: http://www.ikm.gda.pl/ZakonKrzyzacki.

Źródło: Informacja prasowa. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.