Pełnia lata na Polskiej 1

17 Sie

Upalne lato wzmogło ruch na gdyńskich plażach i skwerach, ale to też gorący okres w Muzeum Emigracji. Program „Lata na Polskiej 1” obfituje w koncerty, pokazy filmowe i warsztaty. W drugiej połowie sierpnia odbędzie się m.in. koncert obsypanej nagrodami KARI, która zaprezentuje utwory z nowego albumu „Wounds And Bruises” (21.08, godz. 20.00).

Wakacyjny sezon Muzeum zamknie 29 sierpnia hucznym „Pożegnaniem lata”. Warsztaty taneczne, dedykowane spacery po wystawie, muzealna gra familijna, spotkania z twórcami – to tylko niektóre z zaplanowanych na ten dzień atrakcji. Finałem wydarzenia będzie międzypokoleniowa potańcówka w rytmie swinga z legendarnym zespołem jazzowym The Warsaw Dixielanders.

W sierpniu Muzeum Emigracji w Gdyni otworzyło swoje podwoje dla wszystkich poszukujących wytchnienia od upalnych plaż, bulwarów i skwerów. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się „Koncert widokiem na świat” z udziałem KARI, która rewolucjonizuje alternatywną scenę poza granicami. W piątek, 21 sierpnia o godz. 20.00 zaprezentuje utwory z nowego albumu powstałego w Londynie – „Wounds And Bruises”. Widok na barwny muzyczny świat dopełni sceneria tarasu muzeum z perspektywą na gdyński port.

Placówka zaprasza także na sentymentalne seanse retro w muzealnej sali kinowej, gdzie zostaną wyświetlone filmy Jadzia z 1936 roku (19.08, godz. 16.00) oraz Dziewczyna szuka miłości z 1938 (26.08, godz. 16.00). Natomiast w przestrzeni Magazynu Tranzytowego, obejrzeć będzie można dokument pt. Sztuka znikania (18.08, g. 20.30).

Aby zamknąć wakacyjny sezon i przygotować się na jesienną szarugę, Muzeum zaprasza na huczne „Pożegnanie lata”. Warsztaty robienia kotylionów, nauka tańca, tematyczne spacery po wystawie stałej, muzealna gra familijna, spotkanie z podróżnikami, którzy rowerami przejechali ponad 2300 km śladami „Szkiców piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego – to atrakcje przygotowane na 29 sierpnia.

Finałem wydarzenia będzie międzypokoleniowa potańcówka w rytmie swinga do muzyki legendarnego zespołu jazzowego „The Warsaw Dixielanders”. Będzie gorąco, tanecznie i kolorowo!

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Na warsztaty „Wpakuj się w przygody!” obowiązują wcześniejsze zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Koszt pojedynczych zajęć to 10 zł, jeśli w zajęciach będzie uczestniczyło rodzeństwo, to dla kolejnej osoby – 5 zł. Do kina obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania w kasie muzeum w dniu seansu.

PROGRAM:
KONCERT Z WIDOKIEM NA ŚWIAT | TARAS MAGAZYNU TRANZYTOWEGO

KARI piątek | 21.08, godz. 20.00
KARI – polska artystka, producentka i songwriter’ka, uznana przez dziennikarzy za objawienie i nadzieję polskiej sceny alternatywnej. Po dwóch latach od sukcesu debiutanckiej płyty „Daddy Says I’m Special”, którą wydała jako Kari Amirian, artystka powróciła z nowym albumem „Wounds And Bruises”, który zaprezentuje podczas koncertu w Muzeum Emigracji w Gdyni. Charyzmatyczny wokal KARI miesza się z szeroką gamą dźwięków, od tribalowych beatów, po elektro i brzmienia lat 80. Album został wyprodukowany przez KARI i Jon’a Headley’a w Wielkiej Brytanii.

KARI zdobyła główną nagrodę magazynu HIRO 2012 oraz nominację do Fryderyka w kategorii Debiut Roku. Artystka zagrała wiele koncertów na największych festiwalach takich jak Open’er Festival, Free Form Festival, Męskie Granie, Slot Art Festival, Malta Festival, i wielu innych. W marcu br. utwór „The One” został umieszczony na tydzień na playliście BBC Radio 1 w ramach cyklu „BBC Introducing”, co zaowocowało występem KARI na BBC Radio’s Big Weekend w Glasgow.

POKAZ DOKUMENTU | MAGAZYN TRANZYTOWY
Sztuka znikania, reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013, 52 min.
wtorek | 18.08, godz. 20.30
Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

KINO RETRO | SALA KINOWA
Z pieczołowitością odrestaurowane i zdigitalizowane w ramach projektu Nitrofilm perły przedwojennej kinematografii z zasobów Filmoteki Narodowej. Morskie motywy, sensacyjna akcja, wielkie miłości oraz sławy polskiego i światowego kina prezentowane są na dużym ekranie w sali kinowej muzeum.

Jadzia, reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1936 r., 74 min.
środa | 19.08, godz. 16.00
Znakomity film z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie najpopularniejsi aktorzy przedwojennej polskiej kinematografii – m.in. Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Stanisław Sielański, Michał Znicz. Doskonale napisany scenariusz porusza modną w II połowie lat 30-tych tematykę sportową.

Dziewczyna szuka miłości, reż. Romuald Gantkowski, Polska 1938 r., 71 min.
środa | 26.08, godz. 16.00
Znany film Romualda Gantkowskiego, w którym znalazło się wiele oryginalnych sekwencji lotniczych, nakręconych przez trzech znakomitych operatorów. Możemy podziwiać w nim samolotRWD-10 według projektu Jerzego Drzewieckiego, który uważany był za najbardziej rasowy polski samolot akrobacyjny. Bohaterem filmu jest konstruktor lotniczy, pasjonat, który pracuje nad nowym modelem samolotu. W roli konstruktora – wynalazcy – Mieczysław Cybulski, jeden z najbardziej oryginalnych przedwojennych amantów. W roli jego ukochanej – piękna i utalentowana Tamara Wiszniewska. W jednej z głównych ról – Stanisława Wysocka, najwybitniejsza polska aktorka pierwszej połowy XX wieku, nazywana „nową Modrzejewską”.

WARSZTATY EDUKACYJNE DLA DZIECI | MAGAZYN TRANZYTOWY
Wpakuj się w przygody! | Każdy czwartek sierpnia, godz. 10.00 i 12.00
Wakacje to najlepszy moment na przygody, dlatego też Muzeum zaprasza dzieci w wieku od 3 do 10 lat na warsztaty, dzięki którym odbędą podróże w czasie i przestrzeni razem z bohaterami wystawy. To propozycja dla tych, którzy marzą o podróżowaniu jak Paweł Strzelecki lub aby zostać budowniczym kolei górskich jak Ernest Malinowski. Każdy czwartek lipca i sierpnia to porcja wrażeń i nowych wyzwań. W takie przygody każdy chce się wpakować!

Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.

POŻEGNANIE LATA sobota | 29 sierpnia

MUZYKA NA ŻYWO | MAGAZYN TRANZYTOWY

POTAŃCÓWKA W RYTMIE SWINGA z The Warsaw Dixielanders | godz. 18.00

The Warsaw Dixielanders – to obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego, specjalizujący się w interpretacji standardów jazzowych rodem z Nowego Orleanu i Chicago, a także szlagierów polskiej muzyki lat 30-stych i 40-stych ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to nestorzy polskiego jazzu, grający w takich zespołach jak Vistula River Brass Band, Blues Fellows, Old Timers, HAGAW i wielu innych. Koncertują w kraju i za granicą (m.in. Holandia, Szwajcaria, Niemcy).
Muzeum zaprasza na szaloną międzypokoleniową potańcówkę, podczas której przeniesiecie się w niepowtarzalny świat kultowych przebojów w rytmie roztańczonego swinga, który niegdyś bawił także pasażerów polskich transatlantyków.

SPOTKANIE | SALA MULTIMEDIALNA

BOBKOWSKI, CO DALEJ? Spotkanie z Angeliką Hertą i Filipem Jacobsonem | godz. 16.00

Dwa rowery, dwie kamery i książka, wideo-pamiętnik z podróży rowerowej po Francji śladami „Szkiców piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego. Angelika Herta i Filip Jacobson przejechali, jak autor, ponad 2300 km, publikując na bieżąco filmy, fragmenty książki, zdjęcia oraz spostrzeżenia. Porównywali, podważali i skonfrontowali swoje doświadczenia z tymi opisanymi w „Szkicach piórkiem” sprzed 70 lat. Jak sami podkreślają: Ta podróż to sposób na konfrontacje naszej fascynacji dziennikiem Bobkowskiego z rzeczywistością, którą opisuje. Daje szanse na odczytanie książki tak, jak została napisana – w drodze. www.bobkowski-co-dalej.pl

WARSZTATY DLA RODZIN | MAGAZYN TRANZYTOWY
Odstaw się na bal! | godz. 16.30
W trakcie imprezy, nie zapomnij odwiedzić kreatywnego stanowiska. Prowadzący pokażą Ci, jak stworzyć pamiątkowy kotylion – obowiązkowy dodatek balowej kreacji!

WARSZTATY TANECZNE | MAGAZYN TRANZYTOWY
Prosimy do tańca! | godz. 17.00-18.00
Tuż przed potańcówką organizatorzy zapraszają do wspólnego swingowania podczas warsztatów tanecznych pod okiem Bartosza Przybylskiego, doświadczonego instruktora Lindy Hop. Warto przyjść punktualnie, żeby dotrzymać kroku grupie.

SPACERY PO WYSTAWIE STAŁEJ Z PRZEWODNICZKAMI | MAGAZYN TRANZYTOWY

Architektura w cieniu emigracji. Emigracja w cieniu architektury. Dominika Piluk | godz. 13.00

Z galicyjskiej chaty do Ameryki, czyli historia jednej podróży. Dominika Roter | godz. 14.00

Wiek pary i elektryczności. Michalina Petelska | godz. 15.00

Oprowadzanie jest bezpłatne, maksymalna liczba uczestników wynosi 20 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy w kasie Muzeum.

plak

GRA MUZEALNA
Muzeum Emigracji w Gdyni od niedawna można zwiedzać w nowy, rozrywkowy sposób – rozwiązując grę muzealną, której bohaterem jest wspaniały Frycek Munchausenowicz. Frycek – wielki podróżnik, poszukiwacz przygód i awanturnik, był swego czasu jednym z najciekawszych polskich emigrantów i mieszkańców Gdyni, który często miał niesamowite szczęście uczestniczyć w najważniejszych momentach historii. W dużej mierze przyczynił się do tego eliksir młodości kupiony przez Frycka na bazarze w Kairze. Jego przygody układają się w ciąg zagadek i łamigłówek, które nie tylko zaznajomią Was z pasjonującą historią Frycka, ale także pokażą Wam nieznane oblicze naszej wystawy, budynków Dworca Morskiego oraz Magazynu Tranzytowego. W grze wziąć udział mogą zarówno dzieci jak i dorośli, najlepiej jednak rozwiązuje się ją razem – rodzinnie, bądź w grupie przyjaciół.

Gra „Frycek Munchausenowicz łączy historie” dostępna jest w kasach Muzeum w cenie dwóch złotych, a jej rozwiązanie gwarantuje nagrodę. Zapraszamy do rozgrywki!

Fot. tyt.: Kari – Darek Kawka

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.