Muszkieterowie na szekspirowskiej scenie

27 Kwi

„Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, powieść, która od lat znajduje się w kanonie literatury młodzieżowej, stała się dla twórców spektaklu – Teatru Alatyr – pretekstem do cofnięcia się w czasy swojego dzieciństwa. Spektakl zobaczycie na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w dniach 5–6 czerwca 2018.

Wspomnienia chłopięcych gonitw, podwórkowych gier, wspinaczek po drzewach i rowerowych wypraw łączą się tu z pierwszymi fascynacjami literackimi i filmowymi. – Pamiętamy emocje, które towarzyszyły nam przy lekturze książek Alfreda Szklarskiego, Karola Maya, Juliusza Verne’a, pamiętamy nadawane w telewizji w niedzielne przedpołudnia hollywoodzkie filmy kostiumowe. Była w nas potrzeba, aby odbywać podróże do odległych krajów i przeżywać przygody, które można by było później opowiadać – mówią autorzy spektaklu.

W rzeczywistości lat ’90 mało którzy rodzice mogli pozwolić sobie na wysłanie dziecka za granicę, zapisanie go na kurs jazdy konnej, albo lekcje szermierki. Miejscami dziecięcych zabaw były podwórka z kilkoma drzewami, piaskownicą i pordzewiałym trzepakiem stojącym przed śmietnikiem. Tam poznawało się znaczenia słów takich jak przyjaźń i odwaga, tam przeżywało się najbardziej pamiętne chwile.

„Trzej Muszkieterowie” to narracja z naszego dzieciństwa i dlatego opowiadamy ją przez pryzmat naszej pamięci o byciu dzieckiem. W opowieści o tym, jak dzielny d’Artagnan usiłuje zostać jednym z królewskich muszkieterów kryje się dla nas pochwała zabawy i fantazji, historia o lojalności względem przyjaciół, tęsknota za czasami, w których nie było nic złego w noszeniu krótkich spodenek i bieganiu po dachach garaży – dodają.

Dla dorosłych ten spektakl jest nostalgicznym przypomnieniem o tym, że i oni byli kiedyś dziećmi. Dla dzieci to nauka, że zabawa na podwórku może być bardziej ekscytująca od Playstation czy Xboxa.

Obsada: Rafał Pietrzak, Michał Karczewski
Scenariusz i reżyseria: Jakub Kasprzak
Muzyka: Paweł Klica
Scenograf procesualny: Adam Karol Drozdowski

Spektakl zdobył następujące nagrody i wyróżnienia:
II Miejsce – XVIII Festiwal Teatrów Niezależnych „Garderoba” (2017)
Grand Prix Loży Teatrów Niezależnych – XVIII Festiwal Teatrów Niezależnych „Garderoba” (2017)
Zwycięzca Obserwatorium Teatralnego Entreé Teatru Rozrywki w Chorzowie (2016)
Nagroda Publiczności Obserwatorium Teatralnego Entreé Teatru Rozrywki w Chorzowie (2016)
I miejsce na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych „OFTeN” w Ostrowie Wielkopolskim (2016)
Nominacja w plebiscycie na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Warszawie „Słoneczniki” (2016)

___________________________________________
O Teatrze Alatyr:
Teatr Alatyr powstał w 2014 roku jako nieformalna grupa kilkorga twórców teatralnych, których związała wspólna praca.Dziś są profesjonalnym niezależnym teatrem. NazwaTeatru Alatyr pochodzi od imienia magicznego kamienia ze słowiańskiej mitologii, który zawiera w sobie mądrość i harmonię. – Odnajdujemy się w różnych konwencjach, estetykach i formach. Doskonalimy się w naszej sztuce i chcemy się z niej utrzymywać. Uczymy się od siebie nawzajem. Szukamy kontaktu z widownią, dla której teatr jest spotkaniem. Na nasze konto nie wpływa milionowa dotacja od państwa, funduszy szukamy jak każdy NGO-s, a jeśli się nie znajdą, działamy mimo to. Do naszego Zespołu nie dołączają twarze z okładek kolorowych pism, ale ludzie, którzy szukają rozwoju i przygody.Zawsze prezentujemy widzom najlepsze teatralne rzemiosło, na jakie nas stać – mówią o sobie.

Nawiązują do tradycji teatru wędrownego, którego linia biegnie od średniowiecznych zespołów rybałtowskich, przez międzywojenną Redutę po kontrkulturowe Gardzienice. Od momentu powstania grupy wzięli udział w blisko 20 festiwalach teatralnych, przeglądach i konkursach (w tym w Międzynarodowym Festiwalu ANIMO, Festiwalu Szekspirowskim czy Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej) zdobywając nagrody m.in. na katowickich Interpretacjach czy ostrowskim OFTeN-ie. Występowali w Danii i na Słowacji.

Co? Spektakl „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumas w wykonaniu Teatru Alatyr
Gdzie? Głowna scena Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Kiedy?
5 czerwca 2018, g. 9:00 i 11:00 oraz 6 czerwca g. 11:00 (spektakle dla szkół – dzieci 7-11 lat)
6 czerwca 2018, g. 18:00 (dla widzów indywidualnych)
Bilety: 30 zł N /20 zł U oraz grupowy – parter, miejsce siedzące
25 zł / 15 zł – galerie
Bilety dostępne będą od 26 kwietnia 2018 w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego 1 oraz online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.