Masłowska na szóste urodziny

28 Lut

Pierwsza, pomorska mediateka – Biblioteka Manhattan – obchodzi w tym roku szóste urodziny. Z tej okazji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała wiele ciekawych spotkań z czołowymi autorami książek w Polsce. Gościem Biblioteki w piątek, 2 marca będzie Dorota Masłowska. Początek wydarzenia – godz. 17.30.

Biblioteka Manhattan to pierwszy tego typu obiekt powstały w centrum handlowym w Polsce. W odróżnieniu od tradycyjnych bibliotek, przestrzeń ta tętni życiem. Z jednej strony zawdzięcza to bogatemu księgozbiorowi, liczącemu obecnie 86 905 pozycji. Liczba ta przełożyła się na statystyki odwiedzających – 344 000 osób w 2017 roku. Z nich 317 000 razy czytelnicy wypożyczali książki. Natomiast grono zarejestrowanych w bibliotece osób liczy 30 644 (o 1500 osób więcej niż w 2016 roku). Warto też dodać, że w zeszłym roku przeprowadzono tu remont, dzięki któremu powierzchnia biblioteki zwiększyła się o około 100 metrów kwadratowych. Nowo powstałej przestrzeni czytelnicy nadali nazwę Bibliopatio.

Z drugiej strony, w obiekcie tym organizowane są cykliczne wydarzenia. Na najmłodszych od rana czekają Bajkowe Poranki oraz szkolne lekcje biblioteczne. Po południu chętni mogą uczestniczyć w zajęciach Klubu Origami czy Teatrzyku Wesoły Molik. W ofercie kulturalnej biblioteki często pojawiają się wystawy, warsztaty, przedstawienia i, oczywiście, spotkania autorskie. W 2017 roku odbyło się tu 636 imprez, w których uczestniczyło przeszło jedenaście i pół tysiąca osób.

Otwarcie Biblioteki Manhattan 2012/fot. J. Pinkas, Gdańsk

Byli Czubaszek i Chwin, teraz Masłowska

Jedną z tradycji Biblioteki jest organizowanie urodzinowych spotkań autorskich dla dorosłych. Gośćmi wcześniej byli: Andrzej Stasiuk, Anna Dziewitt-Meller, Angelika Kuźniak, Maria Czubaszek oraz Stefan Chwin. W tym roku doświadczeniami pracy pisarza podzieli się Dorota Masłowska. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 2 marca o godz. 17.30.

Dorota Masłowska (ur. 1983) debiutowała w 2002 roku powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. W 2004 roku za książkę „Paw królowej” otrzymała nagrodę Nike. W 2012 roku na rynku wydawniczym ukazała się jej trzecia powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”. Masłowska jest również autorką chętnie wystawianych w kraju i za granicą sztuk teatralnych. Jej dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” prezentowany był w USA czy Australii. Sporą część twórczości autorki stanowią felietony, ich zbiory „Więcej niż możesz zjeść”, a także „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” zdobyły grono wiernych fanów.

Fot.tyt.: Otwarcie Biblioteki Manhattan 2012/fot. J. Pinkas, Gdańsk.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.