Legendarny saksofonista Greg Osby nowym kuratorem SOPOT JAZZ FESTIVAL

29 Lut

Legendarny saksofonista amerykański Greg Osby został nowym kuratorem SOPOT JAZZ FESTIVAL. Zmiana nie będzie wiązać się z rewolucją, a raczej ewolucją festiwalu w objętym już kierunku. I tak, co dwa lata festiwal będzie współpracował z nowym kuratorem, co zapewni artystyczną różnorodność i świeże spojrzenie.

Greg Osby jest odkrywcą nowych talentów, gorącym orędownikiem idei przedstawiania młodych artystów u progu kariery, szerokim rzeszom publiczności. Jego głównym celem będzie prezentacja nie tylko artystów o już ugruntowanej popularności lub takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, ale także wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu jazzowego nowych, pełnych życia talentów. – Byłbym zachwycony gdyby udało się nam zadziałać jako trampolina do kariery dla dużej grupy ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata – mówi Osby.

Oprócz występów wybitnych artystów Greg Osby chce zaangażować się w cykl koncertów pod wspólnym tytułem „East meets West” (Spotkania Wschodu z Zachodem) podczas których będziemy mogli usłyszeć wspólnie przygotowane projekty polskich i amerykańskich muzyków jazzowych. Wystąpią znakomici muzycy, różniący się jednak od siebie zarówno stylem jak i charakterem uprawianej muzyki, również weterani jazzu, o ile to możliwe grający wspólnie z muzykami innego pokolenia.

Jeden z zaproszonych artystów na prośbę Osby’ego skomponuje utwór którego prawykonanie będzie miało  miejsce podczas najbliższej edycji. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 13-15 października.

GregOsby_01
Greg Osby w ciągu ostatnich 20 lat odcisnął niezatarte piętno na współczesnym jazzie zarówno jako lider własnych zespołów, jak i gościnnie z innymi uznanymi muzykami jazzowymi. Ceniony za wnikliwe i innowacyjne podejście do kompozycji i wykonania jest jedną z ciekawszych osobowości wśród obecnej generacji muzyków jazzowych. Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation. Biografia Grega Osby’iego to kawałek historii jazzu – od lat 80’ występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall, Andrew Hill, Henry Kaiser i Wadada Leo Smith. Nagrywał głównie dla Blue Note Records. W 2008 utworzył własną wytwórnię Inner Circle Music, która służy jako platforma dla wielu współczesnych wybitnych artystów z różnych zakątków świata.

Sopot Jazz Festival organizowany jest przez miasto Sopot i Bałtycką Agencję Artystyczną BART.

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.