Z książką na bulwarze – rusza Nadmorski Plener Czytelniczy

9 Sie

Znani pisarze i blisko 70 wydawnictw z całej Polski zagoszczą w ten weekend na bulwarze Nadmorskim w Gdyni w ramach 7. odsłony Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego. To okazja do spotkania z ulubionymi autorami i do zakupu książek w promocyjnych cenach. Prezentujemy program wydarzenia.

Najpopularniejsze domy wydawnicze, atrakcje dla całych rodzin czy szereg wydarzeń artystycznych – i to wszystko z książką w roli głównej! Tegoroczna edycja (10-12 sierpnia) Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Gdynia – Miasto Słowa
Już pierwszego dnia poznamy program zbliżającego się festiwalu Miasto Słowa, który będzie towarzyszył Nagrodzie Literackiej GDYNIA (27 sierpnia–2 września). Zanim jednak dowiemy się kto zdobędzie Kostkę Literacką z publikacjami nominowanych będzie można zapoznać się w Kawiarni Literackiej zlokalizowanej tuż obok plenerowej sceny (stoisko nr 23).

Namiot Kawiarni to nie tylko nagradzane tytuły, to także atrakcje dla dzieci. – Animatorzy zaproszą m.in. do robienia selfie z książką. Nie zabraknie też popularnych przypinek. Tym razem będzie można zaprojektować własny wzór lub wybrać jeden z kilku dostępnych. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty kreatywnego tworzenia książek oraz aktywne czytanie bajek. Tegoroczną nowością będą teatrzyki kamishibai i zajęcia origami – mówi Szymon Kloska, rzecznik prasowy Nagrody Literackiej GDYNIA.

Wokół książek – spotkania z autorami
Unikatową atmosferę festiwalu tworzą popularni pisarze i ludzie kultury. Nie zabraknie stałych gości festiwalu w tym m.in. pisarki i malarki Hanny Bakuły, językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, dziennikarza Marka Przybylika czy Michała Witkowskiego, pisarza i laureata pierwszej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA.

W roku obchodów stulecia niepodległości ważnym punktem programu pleneru będzie dyskusja o samorządności oraz ważnych aspektach kultury i gospodarki z udziałem prof. Michała Kleibera, prof. Jerzego Bralczyka, prof. Krystyny Skarżyńskiej, Bogdana Szymanika oraz Stefana Szczepłka – mówią organizatorzy.

Związany z morzem i Nadmorskim Plenerem Czytelniczym – spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim odbędzie się wokół książki „Spowiedź kapitana”. W autobiografii legendarny twórca „Szkoły pod Żaglami” po raz pierwszy opowiada o całym swoim życiu.

Kryminały od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, dlatego w Gdyni także nie może zabraknąć autorów powieści detektywistycznych. – Mariusz Czubaj, dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru: w 2009 r. za powieść „21:37” oraz w 2017 r. za powieść „R.I.P.” opowie o swojej najnowszej książce „Dziewczynka z zapalniczką”. Ryszard Ćwirlej, twórca reprezentujący podgatunek kryminalny określany mianem „powieści neomilicyjnej”, laureat wielu nagród, w tym Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, zdradzi skąd jego zamiłowanie do pisania kryminałów z historią w tle. Na Plenerze pojawi się także Marta Guzowska, ale tym razem jako autorka serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5 – zachęcają organizatorzy.

Ciekawie zapowiada się także spotkanie z autorem książki ”Majami. Zły pies”, Arturem Górskim, dziennikarzem, twórcą bestsellerów: „Masa o kobietach polskiej mafii” i „Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz”. Jego rozmówcą będzie Janek Fabiańczyk, czyli pierwowzór słynnego Majamiego z „Pitbulla” Patryka Vegi.

Fani książek fantastycznych i powieści historycznych również znajdą coś dla siebie. W spotkaniu na temat historii alternatywnej oraz adaptacji historycznych udział wezmą Arkady Saulski, Rafał Dębski i Dariusz Domagalski.

Spotkania będą miały miejsce na plenerowej scenie na bulwarze Nadmorskim i w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

 

Dla małych czytelników
Jak co roku, przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy na spotkania z lubianymi autorami, wśród nich m.in. Barbara Kosmowska, Marta Guzowska oraz Bartosz Kwiecień, finalista programu MasterChef Junior III. Na najmłodszych i tych nieco starszych czekają także m.in.: spotkanie oraz warsztaty wokół książki o kocie Antonim w Muzeum Miasta Gdyni, a na scenie Pleneru warsztaty z ilustrowania bajek, rodzinne czytanie organizowane przez Fundację Miasto Słów oraz warsztaty z języka angielskiego przygotowane przez wydawnictwo Preston Publishing – podkreślają organizatorzy.

Program wydarzenia i pełna lista wystawców TUTAJ.

Organizatorem 7. Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego jest Miasto Gdynia i MuratorEXPO.

Fot.tyt.: Nadmorski Bulwar Czytelniczy potrwa od 10 do 12 sierpnia/fot. Karol Stańczak.

 Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.