Korespondencja z odkrywania świata podczas przemiany

1 Wrz

6 września o godz. 19:00 w Olivia Sky Club odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Star Speaker”. Gościem specjalnym będzie John Borrell, nowozelandzki dziennikarz i biznesmen, osiadły na Kaszubach.

Jako dziennikarz zwiedził cały świat, jako korespondent wojenny spotykał Ryszarda Kapuścińskiego. Od niego usłyszał o Polsce. Teraz nieopodal Kartuz prowadzi z żoną pensjonat, a także założył lokalną gazetę i winnicę. Gość kolejnej edycji spotkań z cyklu Star Speaker – John Borrell – ma niezwykle barwny życiorys, który można porównać do kart historii z powieści Ernesta Hemingwaya. Większość swojego życia poświęcił pasji dziennikarskiej: przez 25 lat był korespondentem wojennym: przyglądał się upadkowi komunizmu w Europie Wschodniej, relacjonował obrady Okrągłego Stołu, był przy burzeniu muru berlińskiego. Był pierwszym zagranicznym korespondentem, który przeprowadził wywiad z premierem Tadeuszem Mazowieckim. Na spotkaniach przedstawi te niezwykle barwne historie z minionej epoki, w których uczestniczył i które opisywał czytelnikom magazynu „Time”, a także opowie o swojej teraźniejszej aktywności w budowaniu społeczności lokalnej i rozwijaniu biznesu – jakim jest jego pensjonat „Kania Lodge”, w Sytnej Górze koło Kartuz.

Cykl Star Speaker to cykliczny program inspirujących wykładów z międzynarodowymi gośćmi, realizowany w Olivia Sky Club we współpracy z gdańskimi środowiskami biznesu, nauki, polityki i mediów. Projekt jest zintegrowany z cyklem wykładów na gdańskich wyższych uczelniach, dedykowanych trójmiejskiej społeczności studenckiej. Celem projektu jest rozwój oraz integracja międzynarodowych relacji biznesowych, służących umacnianiu pozycji Gdańska w globalnej optyce inwestycyjnej.

John Borrell – dziennikarz i biznesmen. Nowozelandczyk urodzony w New Plymouth, były korespondent zagraniczny magazynu „Time”, który relacjonował wojny w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej, a później upadek komunizmu w Europie Wschodniej w latach 1989-1992. Od 15 lat mieszka na Kaszubach i prowadzi pensjonat „Kania Lodge”, w Sytnej Górze koło Kartuz, który według nowojorskiego czasopisma „Wine Spectator” posiada „jedną z najbardziej wyjątkowych restauracyjnych list win na świecie.” Hotel posiada własną winnicę, którą John zajmuje się osobiście. John jest również właścicielem Wine Express – pierwszego polskiego domu wysyłkowego specjalizującego się w winach, założonego 20 lat temu i prężnie działającego do dziś. Ponadto, wraz z najstarszym synem Williamem, jest wspólnikiem w spółce Vestal Vodka zajmującej się wytwarzaniem tradycyjnych wódek z ziemniaków uprawnianych na Kaszubach i w innych regionach Polski. W Wielkiej Brytanii i we Francji stała się wódką kultową – można ją znaleźć w luksusowym domu towarowym „Harrods” oraz w hotelach Claridges i Savoy w Londynie, a także w paryskim hotelu Ritz. Jego wspomnienia z ponad dwóch dekad w Polsce zatytułowane „The White Lake” w wersji polskiej wydano pod tytułem „Nad Jeziorem Białym”.

borr

Organizatorzy spotkania:

Olivia Business Centre, Fundacja Gdańsk Global, Uniwersytet Gdański, Akademia Sztuk Pięknych, Miasto Gdańsk.

Partnerzy Biznesowi:

Business Center Club – Loża Gdańsk, Pracodawcy Pomorza, Gdański Klub Biznesu, Hotel Sheraton.

Źródło: Informacja prasowa.

Portal my3miasto.pl ma przyjemność być patronem medialnym spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.