FONOMO – alternatywne filmy i muzyka na żywo w IKM

4 Kwi

FONOMO to festiwal filmów alternatywnych, w których film i muzyka wchodzą ze sobą w interakcję. Jednodniowy festiwal odbędzie się 15 kwietnia od godz. 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. 

Założeniem projektu FONOMO jest sytuacja, w której dźwięk i obraz silnie na siebie oddziałują, ale jednocześnie żadna z tych sfer nie dominuje. Film i muzyka w tym przypadku to dwie równolegle opowiadane historie, które wchodzą ze sobą w bliską interakcję. – 15 kwietnia od godz. 18.00 obejrzymy w sieni IKM filmy „Every Other Summer” – dokument o Solid Sound Festival, „Do it Together” wnikający we wnętrze alternatywnej sceny muzycznej i posłuchamy TROPÓW, czyli Artura Maćkowiaka (gitara, elektronika, syntezator) oraz Bartka Kapsa (perkusja, elektronika, bas) grających na żywo do filmów Pedra Ferreiry – zapowiada Marta Bednarska z IKM.

Przekraczając granice krajów oraz gatunków sztuki, i poszerzamy horyzonty, i dostrzegamy wartość własnych korzeni. Z jednej strony fascynuje nas różnorodność, zjawiska interdyscyplinarne, wielostronnie ubogacający dialog, z drugiej strony interesują nas rzeczywistość dźwiękowa i obrazowa, same w sobie. To wszystko razem skłania do zwrócenia szczególnej uwagi na subtelne związki pomiędzy dźwiękiem i obrazem, muzyką i filmem, operą i kinem kreacyjnym a jednocześnie na osobowości twórców z regionu, Polski, jak i spoza kraju, na ich wrażliwości, zawodowe wybory, spotkania i wynikające z nich wzajemne inspiracje – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

FONOMO w IKM – PROGRAM WYDARZENIA:

18.00 – pokaz filmu pt. „Every Other Summer”, 83 min

19.30 – pokaz filmu pt. „Do It Together”, 75 min

21.00 – TROPY grają na żywo do filmów Pedra Ferreiry

O FILMACH:

„Every Other Summer”, reż. Christoph Green, Brendan Canty, 2015, USA, 83′

Wyreżyserowany przez Christopha Greena i Brendana Canty obraz „Every Other Summer” jest dokumentem opowiadającym o Solid Sound Festival, trzydniowym wydarzeniu muzyczno-artystycznym organizowanym przez członków zespołu rockowego Wilco, które odbywa się co dwa lata na terenie Muzeum Sztuki Współczesnej stanu Massachusetts (MASS MoCA) w North Adams. Film został nakręcony w roku 2013 i pokazuje występy takich wykonawców, jak: Wilco, Neko Case, Yo La Tengo, The Dream Syndicate, Lucius, Foxygen, Sam Amidon, Sean Rowe czy The Relatives. Na ekranie pojawiają się także Reggie Watts, John Hodgman i Jen Kirkman. Every Other Summer przenosi nas w sam środek utopijnego zatracenia, jakie charakteryzuje ten festiwal, wskazując na pozytywny wpływ, jaki wywarł on na podupadłe poprzemysłowe miasteczko.

„Do It Together”, Holandia, USA, Francja, Argentyna, Kanada, Chile, Japonia, Serbia, Włochy, Dania, Brazylia, Słowenia, Niemcy, 2015, 75’

„Do It Together” jest filmem, który próbuje wniknąć w wewnętrzne funkcjonowanie niezależnej sceny muzycznej, portretuje doświadczenie najistotniejszych współczesnych muzyków niezależnych. Skłania do dyskusji nad różnymi podejściami i sposobami przetrwania na scenie muzycznej oraz zachowania niezależności. Wszystko to w połączeniu z niesamowitymi występami na żywo Dana Deacona z jego pierwszej amerykańskiej trasy koncertowej.

Wstęp wolny.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.