Artloop Festival 2013 trwa!

6 Wrz

Turyści wrócili do domów, dzieci pomaszerowały do szkół, a do Sopotu zjechali artyści z kraju i ze świata. Sopocki kurort zamienił się w Galerię Sztuki. Zupełnie nietypową, bo rozmieszczoną na całej przestrzeni miasta. Wszystko to za sprawą rozpoczętego właśnie drugiego a właściwie drugiego i pół, jak to określają same kuratorki wydarzenia, Artloop Festival.

Można powiedzieć, że dwie pierwsze edycje były rozgrzewką do tego, aby w tym roku zorganizować bardzo dobrze przemyślany i zróżnicowany festiwal, który potrwa do końca weekendu.

„Mind The Gap!” to motyw przewodni tegorocznego festiwalu. Zaproszeni przez organizatorów artyści mieli za zadanie skonfrontować się z tymże hasłem i stworzyć w przestrzeni miejskiej własne prace. Narodziło się dzięki temu wiele ciekawych pomysłów. Każdy z twórców podszedł do sprawy w kompletnie inny i osobisty sposób. I tak np. na Placu Przyjaciół Sopotu stanął „Plac Zabaw” Filipa Kozarskiego,  który pozwala nam spojrzeć na to miejsce z kompletnie innej perspektywy. Można tam przejść przez labirynt, usiąść w domku na drzewie albo przespacerować się w koronach drzew. To zdecydowanie niecodzienna propozycja.

Robert Kuśmirowski na plaży przy wejściu 27 postawił kiosk, na pierwszy rzut oka całkiem zwyczajny  lecz od środka nietypowy, bo przypominający stary, surowy bunkier wojenny,  a do tego z zawieszoną w okienku kartką „ich komme wieder” („zaraz wracam”). Daniel Rumiancew stworzył instalację rzeźbiarską o nazwie „Od morza do Tatr”,  którą umieścił na wodzie, a mianowicie jest to mini Giewont i możemy go obserwować przy pomocy lornetki umieszczonej na molo.

Bardzo ciekawą propozycją jest praca Nicolasa Grospierre i Olgi Mokrzyckiej-Grospierre pod tytułem „Po drugiej stronie lustra” znajdująca się w jednym z najciekawszych miejsc w Sopocie – Willi Bergera i oprócz tego, że sama instalacja wywołuje spore emocje, to jest to także jedyna i niepowtarzalna okazja aby zwiedzić to niezwykłe miejsce. Anna i Adam Witkowscy podeszli do sprawy w sposób dość przewrotny i zamiesili nad hotelem Sheraton drugi księżyc – „Second Moon Syndrom”, który w szczególnie dobry sposób wkomponowuje się w przestrzeń kurortu.

ARTLOOP FESTIVAL jest artystycznym laboratorium, opartym na starannie wyselekcjonowanych programach kuratorskich, podejmujących tematy z zakresu współczesnych sztuk wizualnych, designu i muzyki, łączącym młodą sztukę ze sztuką uznaną, otwierającym miasto na sztukę i sztukę na miasto. Zróżnicowany program festiwalu, oparty na zasadzie interakcji z widzem w otwartej przestrzeni Sopotu, przeznaczony jest dla szerokiego grona odbiorców.

Temat przewodni drugiej edycji festiwalu MIND THE GAP!, związany jest z eksplorowaniem i uzupełnianiem braków. Zwracamy uwagę na brak, jako lukę do wypełnienia treścią, jako możliwość wykonania bezpośredniego gestu zmieniającego i kreującego rzeczywistość. Sięgamy po miejsca i centralnie wyeksponowane i ukryte, domagające się i widocznego, spektakularnego uzupełnienia i zaledwie subtelnie wybrakowane. Brak jest interpretowany jako miejsce potencjalnej zmiany, możliwej transformacji, redefinicji obiektu, twórczej ingerencji. Odkrywamy miasto poprzez braki, które stają się atutami, stymulując artystyczną kreację.

URBANATOR = SZTUKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ / PUBLIC ART + DESIGN

Sekcja URBANATOR to świadome przekształcanie i formatowanie przestrzeni z myślą o jak najskuteczniejszym dotarciu do odbiorców w celu wywołania pozytywnej reakcji i twórczego fermentu. To także diagnozowanie aktualnej sytuacji miasta, jego architektury, potrzeb użytkowych – w tym przeprowadzanie badań i konsultacji eksperckich – wszystko w celu stworzenia rozwiązań i narzędzi sprzyjających rozwojowi miejskiej infrastruktury. Otwarta formuła ARTLOOP, dostępność większości wydarzeń dla szerokiego grona odbiorców sprzyja budowaniu społecznego kontekstu dla sztuki współczesnej, która wychodzi ku odbiorcy, tworzy sytuację dialogu, wymiany i interakcji. Festiwal ingeruje w miejską tkanką poprzez działania wystawiennicze, instalacje przestrzenne typu site specific, w tym budowę obiektów, które na stałe wpiszą się w architekturę miasta.

W 2013 roku zapraszamy na WYSTAWĘ SZTUKI w przestrzeni publicznej z udziałem wielu znakomitych artystów.  Na Placu Przyjaciół Sopotu powstanie specjalny wielofunkcyjny PLAC ZABAW – efekt współpracy z uznanymi architektami i dizajnerami, zostanie przeprowadzona akcja LOOPOWANIA PRZESTRZENI, czyli łączenia i integrowania wielu festiwalowych miejsc w jeden obieg działań w postaci nietypowej gry miejskiej.

Artyści uczestniczący w wystawie MIND THE GAP!:
RAFAŁ BUJNOWSKI | NICOLAS GROSPIERRE + OLGA MOKRZYCKA-GROSPIERRE | ROBERT KUŚMIROWSKI | DANIEL RUMIANCEW | DOMINIKA SKUTNIK | ANNA KRÓLIKIEWICZ | ANIA & ADAM WITKOWSCY | KOBAS LAKSA | FILIP KOZARSKI | BEZA PROJEKT | RAZY2

SOUNDSPACE = MUZYKA + SZTUKA

SOUNDSPACE to scena muzyczna ARTLOOP.  Powstała głównie z myślą o miłośnikach muzyki alternatywnej bez ograniczeń gatunkowych. Program budowany jest w oparciu o wydarzenia z pogranicza sztuk i kontakt z artystami, którzy umiejętnie tworzą połączenia pomiędzy muzyką a sztukami performatywnymi, teatrem czy innymi sztukami wizualnymi. W programie przewidziane są zarówno koncerty, spektakle muzyczne, jak i eksperymenty audio-wizualne i inne działania z zakresu sztuki dźwiękowej. Do tej pory w ramach Soundspace wystąpili: Nouvelle Vague ze spektaklem „Dawn of Innocence”, Sławek Jaskułke z projektem „Chopin na 5 fortepianów”, Luomo, Pictorial Candi i Mary Komasa.

W piątek, na jedynym, ekskluzywnym koncercie w Polsce, wystąpiła niekwestionowana gwiazda muzycznej awangardy, artystka kultowa – Laurie Anderson, która zaprezentowała najnowszy program – Dirtday!. Koncert odbył się w Columbus Audiohall hotelu Sheraton, gdzie można było spotkać się z artystką i zobaczyć prezentację jej dorobku filmowego.

ARTLOOP_02_plakat_laurie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.