Wspierajmy się, komunikujmy, spotykajmy!

27 Paź

W życiu każdego młodego przedsiębiorcy nadchodzi moment, w którym kończą się kontrakty pozyskiwane dzięki rodzinie i znajomym. Wielu młodych przedsiębiorców staje wtedy przed przysłowiową ścianą nie wiedząc co robić dalej. Działania marketingowe, takie jak: reklama, media społecznościowe czy działania media relations wymagają nie tylko sporych środków finansowych ale również wiedzy. Wiedzy, którą jeśli się nie ma we własnym zakresie lub w zespole, trzeba kupować. A jak wiadomo wiedza i doświadczenie w parze z wysokimi wynagrodzeniami lubią chadzać.

Jakie jest wyjście? Zarówno dla młodych jak i nieco starszych stażem przedsiębiorców idealnym miejscem nawiązywania nowych kontaktów są najprzeróżniejsze spotkania. W Trójmieście jest ich bardzo dużo, mam nadzieję, że w innych ośrodkach również. A więc gdzie po wiedzę, inspiracje i nowe kontakty? Dla osób związanych z nowymi technologiami czy mediami miejscem gdzie można zaczerpnąć łyk inspiracji czy poznać nowe osoby są trójmiejskie spotkania Geek Girls Carrots czy 3camp.pl. Spotkania cykliczne odbywające raz w miesiącu. I o ile na spotkanych Geek Girls Carrots dominują panie, o tyle na spotkaniach 3camp.pl zdecydowana większość to panowie. Każdy, kto choć raz zajrzy na programy spotkań obydwu grup, od razu zorientuje się dlaczego tak jest.

Popularne są spotkania dedykowane stricte kobietom, mające grono wiernych uczestniczek. Do tego typu spotkań zaliczam Wenusjanki czy inicjatywa Przedsiębiorcza Kobieta Trójmiasto lub też Kobieta na Obrotach.

Bardzo aktywnie działają również Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, Gdański Park Naukowo – Technologicznygdyński Pomorski Park NaukowoTechnologiczny oraz Business Link Trójmiasto. Wiele spotkań organizują również Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, a także Gdyńskie Centrum Wspierania PrzedsiębiorczościBardzo zachęcam do uczestnictwa w różnorodnych spotkaniach organizowanych przez te instytucje powołane między innymi do kreowania przedsiębiorczości właśnie.

Jednak spotkania tematyczne czy dedykowane głównie jednej z płci, skupiające osoby/społeczności o podobnych zainteresowaniach to jednak nie wszystko. W Trójmieście bardzo prężnie działają również organizacje stricte biznesowe takie jak na przykład Pracodawcy Pomorza, Pomorski Klub Biznesu, Business Centre Club: Loża Gdańska.

Napiszę nieco więcej na temat Pracodawców Pomorza bo: po pierwsze jestem jego członkinią, a po drugie – jest to największa organizacja zrzeszająca przedsiębiorców w naszym regionie. Dlaczego warto tego typu organizacjom przyjrzeć się nieco bliżej? Bo zrzeszają przedsiębiorców. Tylko tyle i aż tyle. Organizują spotkania, często tematyczne, które interesują biznes bardzo różnorodnych dziedzin takich jak podatki, HR, marketing, aspekty pozyskiwania i utrzymania klientów, poruszanie się po rynkach międzynarodowych, wymiana gospodarcza, ekologia czy społeczna odpowiedzialność biznesu itd. Nastawione są również na budowanie relacji i nawiązywanie kontaktów między przedsiębiorcami zrzeszonymi w organizacji.

W przypadku Pracodawców Pomorza służą temu comiesięczne spotkania networkingowe, odbywające się pod tytułem „Biznes to relacje”. Na każdym ze spotkań jest nie mniej niż 50 przedstawicieli pomorskich firm. Jednak patrząc na harmonogram spotkań jakie organizują Pracodawcy można śmiało stwierdzić, że nie ma tygodnia podczas którego nie odbyłyby się 2-3 spotkania/szkolenia/prezentacje o najróżniejszej tematyce. W każdym z nich uczestniczą przedsiębiorcy mający usługi/produkty do zaoferowania i poszukujący być może właśnie Twoich usług czy produktów.

Jestem tradycjonalistką, dla której kontakty osobiste są bardzo ważne. Oczywiście funkcjonujemy w świecie cyfrowym, ale od pewnego poziomu decyzyjności nie zawiera się dużych kontraktów via net, tylko nawiązuje się je, utrzymuje i pielęgnuje właśnie dzięki spotkaniom osobistym. Współpracuję z ludźmi z różnych części świata (Czechy, USA, Finlandia, Szwecja, Indie, Japonia) opierając się głównie na mailach, jednak zawsze, jak tylko jest taka możliwość, z wielką radością spotykam się z moimi klientami osobiście.

Nie bez kozery mówi się, że najlepsze biznesy robi się na polach golfowych czy grając w tenisa lub uprawiając inne aktywności fizyczne. W końcu nie robi się tego grając przez internet, prawda?

Autorka: Justyna Wojtaszczyk – właścicielka agencji marketingowej i PR KeyK Project Marketing&Media działającej od 2005 roku specjalizującej się w kompleksowej marketingowej i PR`owej obsłudze MŚP. W wolnych chwilach dzieląca się spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania szeroko rozumianego biznesu na blogu PierdyliardWazniejszychSpraw.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.