„Psychopaci w firmie” (RECENZJA, KONKURS)

23 Gru

Kim są psychopaci w firmie, dlaczego, mimo coraz bardziej złożonego procesu rekrutacyjnego, przechodzą go i otrzymują wysokie kierownicze stanowiska? Jak z nimi współpracować, gdy trafimy na nich w życiu, jak się przed nimi bronić? Tym problemem zajęli się w swej publikacji ,,Psychopaci w firmie„, Paul Babiak, doktor psychologii pracy i organizacji oraz Robert D. Hare, doktor psychologii eksperymentalnej. Książka jest podsumowaniem ich długoletniej pracy naukowej na temat osobowości psychopatycznych w firmach. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne ufundowało książkę, która jest do wygrania w naszym konkursie.

Tylko nie do korporacji! Tam jest okropnie, ludzie podstępni. Nie możesz się tam realizować i rozwijać. Szefowie są niesprawiedliwi i wykorzystują ludzi. Tam liczy się tylko wynik, nie człowiek. Praca tam to ciągły stres. Słyszeliście takie ostrzeżenia, gdy zastanawialiście się nad wyborem pracy? A może pracujecie w korporacji i właśnie tak uważacie? Skąd takie opinie? Czy rzeczywiście korporacje są złe czy też niektórzy ludzie tam pracujący, a właściwie ich zachowanie i postępowanie sprawiają, że w taki właśnie sposób myśli się i mówi o tych pracodawcach. Kim są ci ludzie, dlaczego, mimo coraz bardziej złożonego procesu rekrutacyjnego, przechodzą go i otrzymują wysokie kierownicze stanowiska? Jak z nimi współpracować, gdy trafimy na nich w życiu, jak się przed nimi bronić? Tym problemem zajęli się w swej publikacji „Psychopaci w firmie”, Paul Babiak, doktor psychologii pracy i organizacji oraz Robert D. Hare, doktor psychologii eksperymentalnej. Książka jest podsumowaniem ich długoletniej pracy naukowej na temat osobowości psychopatycznych w firmach.

By ułatwić czytelnikowi prawidłowe rozpoznanie i zrozumienie osobowości psychopatycznej, autorzy dosyć szczegółowo opisują historię Dave’a, którego postać i kariera w pewnej korporacji została udokumentowana, opisana oraz przeanalizowana przez psychologów. Autorzy uzupełnili obraz licznymi przykładami innych sytuacji, w jakich znaleźli się ludzie, których los zetknął z osobami psychopatycznymi.|

Jednak głównym bohaterem książki jest Dave. Czytając dowiecie się, dlaczego akurat ten manager w ogóle otrzymał pracę na tak wysokim stanowisku w dużej korporacji oraz zobaczycie, jak od pierwszych dni misternie budował swoją pozycję w firmie. Jakich używała manipulacji, intryg i zabiegów, by zdobyć zaufanie najważniejszych osób, jak „wywijał się” z odpowiedzialności za swoje błędy, jak sprytnie usuwał konkurentów oraz jak rozwinęła się jego kariera. Czy sprawiedliwości stało się zadość, Dave’a przejrzano i został on zwolniony? Nie, a przynajmniej nie do czasu, w którym autorzy postanowili zakończyć opowiadanie jego historii w książce, ale nie o sprawiedliwość w niej chodzi.

Paul Babiak i Robert D. Hare opowiedzieli nam historię Dave, przeplatając wynikami swoich badań, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, byśmy mogli jak najwięcej dowiedzieć się o psychopatycznej osobowości: dlaczego postępuje w taki a nie inny sposób, czym dla niej jest współpraca i związek z innym człowiekiem czy też jak i na czym buduje relacje, by móc ją jak najwcześniej rozpoznać wśród otaczających nas ludzi, co znacznie zwiększy nasze szanse na ochronę siebie i niewikłanie się w „pisane przez nich gry”. W książce, oprócz opisu sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na osoby o rysie psychopatycznym, znajdziemy również praktyczne wskazówki, co należy robić, by ochronić się przed manipulacjami i wykorzystaniem przez takie osoby a także, co zrobić, gdy już niestety padniemy ich ofiarą. Pracownicy działu HR znajdą w tej książce wiele cennych uwag i wskazówek, które z pewnością będą im bardzo pomocne w procesie rekrutacji.

psycho

Autorzy przekonują, że odsetek ludzi z osobowością psychopatyczną jest tak wysoki, że jest duże prawdopodobieństwo, iż większość z nas raz dziennie, niekoniecznie w firmie, spotka przynajmniej jedną z nich. I właśnie, dlatego warto jest każdemu przeczytać tę książkę.

Autorka recenzji jest pomysłodawczynią i inicjatorką Fundacji Ad Fontes.

Fot. tyt.: Flckr.com

UWAGA: Odpowiedz na proste pytanie konkursowe i wygraj książkę pt. „Psychopaci w firmie”

                   Ile jest typów zaburzenia i jak je nazwał Kazimierz Pospiszyl?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres konkursy@my3miasto.pl do poniedziałku (28 grudnia) do godziny 13.30. W temacie wiadomości należy wpisać KONKURS MY3MIASTO.PL – Psychopaci. Pamiętajcie o zapoznaniu się z regulaminem oraz dopisaniu swoich danych, adresu e-mail i telefonu kontaktowego, który pozwoli nam szybciej skontaktować się ze zwycięzcą. Nagrodzona zostaną pierwsza osoba, która udzieli właściwą odpowiedź.

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs trwa do 28 grudnia, do godziny 13.30.

2. Konkurs jest prowadzony za pomocą wysyłki e-mailem odpowiedzi na zadane pytanie.

3. Konkurs nie jest organizowany, wspierany ani sponsorowany przez serwis facebook.com.

4. Konkurs dla mieszkańców Trójmiasta (osobisty odbiór nagrody).

Powodzenia!

Konkurs został rozstrzygnięty. Gratulujemy zwycięzcom, a pozostałych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, które wkrótce pojawią się na naszej stronie.

Sponsorem nagrody jest Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.