Młodzi innowatorzy spotykają się #wGdyni

17 Lip

Najzdolniejsi młodzi naukowcy z całego świata przyjechali do Gdyni! Aż do niedzieli w mieście będą odbywać się targi MILSET Expo Sciences Europe. Po raz pierwszy w Polsce pojawiła się czołówka blisko trzystu innowacyjnych twórców z branży biologicznej, chemicznej i medycznej.

W Gdyni rozpoczęły się wyjątkowe targi dedykowane najzdolniejszym młodym naukowcom z całego świata. Oficjalna inauguracja kilkudniowego MILSET Expo Sciences Europe w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oznacza start dużego wydarzenia, w którym udział weźmie niemal 300 młodych naukowców-innowatorów z kilkudziesięciu różnych krajów. Na miejscu można zobaczyć pionierskie rozwiązania, które ocierają się o biologię, chemię, branżę medyczną czy farmaceutykę. Targi po raz pierwszy odbywają się w Polsce!

Będziemy gościć młodych innowatorów i badaczy z 27 krajów – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. – Mamy na przykład projekty biologiczne i inżynieryjne, też z zakresu IT, chemiczne, rozwiązujące problemy z zakresu ochrony środowiska. Wynikają z tego, czym młody człowiek się interesuje i jakie ma pomysły na swoje projekty badawcze. Stopień rozwoju projektów jest różny, mamy młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają i mają swój pierwszy pomysł, są też projekty bardziej zaawansowane, takie które już zostały opatentowane i czekają na wdrożenie – wymienia Gogolińska.

Łącznie w Gdyni, w Gdynia Arenie oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, można zobaczyć 119 innowacyjnych projektów, które mogą ułatwić nasze codzienne życie. Jest też polski akcent – finaliści konkursu naukowego E(x)plory wyłonieni podczas zeszłorocznego Gdynia E(x)plory Week. Wydarzenie ma formę targów, więc młodzi twórcy wystawiają swoje projekty oraz wynalazki. Oprócz tego organizowane są też wykłady i warsztaty popularyzujące naukę oraz przedsiębiorczość. Do Gdyni przyjechali autorzy projektów między innymi z Algierii, Belgii, Kolumbii, Francji, Hong Kongu, Meksyku, Holandii, Korei Południowej czy Turcji.

Przyjechali z całego świata, mają fantastyczne pomysły, potrafią się nimi dzielić i potrafią się inspirować. Gdynia jest stworzona do tego, żeby gościć właśnie taką imprezę, aby ci młodzi ludzie zapamiętali, że ich sukces zaczął się właśnie tutaj, a inni mogli skorzystać z tego, co już dzisiaj potrafią wytworzyć ich niezwykłe mózgi – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która przemawiała podczas inauguracji MILSET Expo Sciences Europe.

Zaczyna się od pomysłu, rozwijasz go, natrafiasz na pytania i znajdujesz na nie odpowiedzi, a ESE to w zasadzie kolejny krok, czyli targi na których pokazujesz to, co udało ci się osiągnąć –tłumaczy Antoine van Ruymbeke z MILSET Europe.

Expo Sciences Europe odbywa się raz na dwa lata, za każdym razem w innym kraju. W każdej z dotychczasowych edycji uczestniczyło po około 350 młodych naukowców z całej Europy. Formuła wydarzenia sprzyja nawiązywaniu współpracy międzysektorowej. Targi to także niepowtarzalna okazja do zapoznania się z naukowymi dokonaniami europejskiej młodzieży. Zajęcia, wykłady i warsztaty dla kilkuset uczestników MILSET Expo Sciences Europe będą trwać od dziś do soboty. W niedzielę, 22 lipca młodzi innowatorzy wyjadą z Gdyni.

Fot.tyt.: Spotkanie młodych innowatorów – MILSET Expo Sciences Europe – otworzyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, fot. Kamil Złoch.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.