Nastolatków pomysły na biznes

26 Maj

Przez rok uczyli się, jak rozwinąć firmę, nadszedł czas na prezentację efektów pracy przed gronem ekspertów. We wtorek, 31 maja, o godz. 9.30 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się finał II edycji Lekcji Przedsiębiorczości dla szkół ponadgimnazjalnych.

Niemal 50 uczennic i uczniów z gdańskich szkół zaprezentuje wypracowane projekty biznesowe. Lekcje Przedsiębiorczości to program edukacyjny organizowany przez Miasto Gdańsk i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

Młodzież przez dwa szkolne semestry brała udział w zgamifikowanych Lekcjach Przedsiębiorczości. Przez ten czas na specjalnej platformie wykonywała zadania, poznając wszystkie kroki potrzebne do stworzenia biznesu. Już wkrótce jury oceni efekty ich pracy. Młodzi ludzie będą mieli kilka minut, aby na scenie Europejskiego Centrum Solidarności przedstawić ekspertom i uznanym przedsiębiorcom zalety swojego projektu.

Wśród rozwijanych pomysłów znajdą się m.in. ładowarka do urządzeń elektronicznych ładowana energią słoneczną lub wiatrem (projekt uczniów XXIII LO). A także projekty rozwijane przez Zespół Szkół Łączności: długopis sprawdzający ortografię, szkolny radiowęzeł, umożliwiający słuchanie radia i interakcję ze słuchaczami czy aplikacja szkolna łącząca funkcje, takie jak: terminarz, zastępstwa, e-dziennika itd.

Uczniowie sami tworzą i rozwijają swoje pomysły na biznes. Nauczyciel jest dla nich mentorem, wspiera ich, jednak uczestnicy Lekcji Przedsiębiorczości samodzielnie, z własnej woli, rozwijają pomysły, które mogą odmienić ich szkołę czy okolicę. Podczas finału uczniowie i uczennice ćwiczą publiczne wystąpienia, a przez to w praktyce uczą się, jak prezentować siebie i swoje koncepcje – mówi koordynatorka projektu, Karolina Rzepecka, z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Uczestnicy spotkania również wysłuchają przedsiębiorców, którzy zainspirują młodzież do kroczenia startupową ścieżką. Wśród mówców znajdą się: Jan Witkowski (mieszkaniec Clipstera, rozwijający portal dla młodzieży www.7journey.com, Martyna Broda z firmy Volanto czy Radosław Kuglowski z Vasari (półfinalista infoShare Startup Contest 2016). Ponadto, młodzież pozna wyniki miejskiej gry, którą specjalnie dla nich przygotowała firma ze STARTERA – Big Ant Farm.

 

fot. Malwina Jakóbczyk
fot. Malwina Jakóbczyk

 

Finał II edycji Lekcji Przedsiębiorczości dla szkół ponadgimnazjalnych rozpocznie się się we wtorek, 31 maja, o godz. 9.30 w Europejskim Centrum Solidarności. We wrześniu 2016 roku rozpocznie się III edycja Lekcji Przedsiębiorczości dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do tej pory w projekcie wzięło udział 867 uczniów i 34 nauczycieli z 24 gdańskich szkół. .

Lekcje Przedsiębiorczości to rozpoczęty w roku szkolnym 2014/2015 program Miasta Gdańsk i Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, którego celem jest zmiana sposobu uczenia przedsiębiorczości w gimnazjach i liceach poprzez wykorzystanie mechanizmów motywacyjnych spotykanych w grach, angażujących uczniów i uczennice w proces kształcenia i rozwijania swoich kompetencji oraz postaw przedsiębiorczych.

Do pracy nad powstawaniem programu zaproszeni zostali dyrektorzy i nauczyciele z gdańskich szkół oraz eksperci od gamifikacji. To pierwszy taki projekt w Polsce i pierwszy krok do wprowadzenia gamifikacji do edukacji przedsiębiorczości w Gdańsku. Wraz z początkiem semestru letniego rozpoczęła się druga tura obecnej edycji projektu. III edycja projektu (dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) rozpocznie się we wrześniu 2016 roku.

Fot.tyt.: Malwina Jakóbczyk.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.