Dołącz do Forum Mentorów i twórz efekt AHA!

29 Kwi

23 kwietnia w Gdańsku miało miejsce inauguracyjne spotkanie Forum Mentorów, nowej inicjatywy, za którą stoją Alicja Gotowczyc, Hanna Gałusa oraz Alicja Zajączkowska.

Pierwsze spotkanie pod wiele mówiącym tytułem „Mistrzostwo i mentoring w biznesie” przyciągneło do klimatycznej Olivia Sky Club w Olivia Business Center blisko 100 przedstawicieli pomorskiego biznesu, osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu mentoringu. Jak nie ukrywa Alicja Gotowczyc, jedna z organizatorek spotkania taka frekwencja to głównie zasługa prelegentów. Wykład wprowadzający opisujący ideę mentoringu, korzyści jakie z procesu mentorskiego mają jego uczestnicy oraz organizacja przeprowadziła Iwona Majewska–Opiełka, psycholog, mentor, coach oraz autorka książek między innymi Droga do siebie, Sukces firmy oraz Trener osobisty.

Kolejną osobą, która swoimi doświadczeniami z mentoringiem, korzyściami jakie dzięki współpracy z mentorem zyskała zarówno w rozwoju osobistym jak i swojej kariery, podzieliła się Dorota Raben, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. – Wniosek jaki nasnuł mi się po wystąpieniu pani Doroty, to jeśli chcesz żeby twoja firma się rozwijała inwestuj w rozwój swoich pracowników, stwórz im możliwości rozwoju, nie blokuj ich, a co najważniejsze zatrudniaj lepszych od siebie i od nich się ucz! – mówi Alicja Zajączkowska. – To wciąż mało popularna polityka menadżerów. Często wolą zatrudniać pracowników o niższych kompetencjach, wiedzy i umiejętnościach niż sami mają. Pani Dorota przekonywała, że otaczanie się lepszymi od siebie tylko nas, jako menadżerów może rozwinąć. Być może dla wielu brzmi to jak rewolucja, ale kariera Doroty Raben jest dowodem, że taka filozofia działa – dodaje z uśmiechem Hanna Gałusa.

Fot. Anna Rezulak
Fot. Anna Rezulak

O tym, że można i warto czasem iść pod prąd wbrew logice i radom życzliwych, ale przy wsparciu innych, mówił Marcin Kołakowski – kolejny prelegent czwartkowego spotkania. Jak sam przyznał działanie wbrew radom rodziców, którzy przekonywali go, że trudno będzie mu połączyć pracę i studia przyniosło korzyści. Ścieżka, którą wybrał i którą konsekwentnie kroczy, doprowadziła go do stanowiska Dyrektora Departamentu Bankowości Przedsiębiorstw w międzynarodowej instytucji finansowej. Dowodzi to, że trafne decyzje i konsekwentna ich realizacja plus wsparcie mądrych i doświadczonych ludzi to mieszanka, z której musi powstać sukces.

Salwę śmiechu zarówno wśród prelegentów jak i uczestników wywołał Antoni Tymiński, były partner PwC, który został wywołany do odpowiedzi przez swoją wieloletnią Mentee Ewę Sowińską, wcześniej Członka Zarządu PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o., obecnie Partnera ESO Audit. Ewa Sowińska powiedziała, że Mistrz to osoba, której ufa, która też ma zaufanie do swojego Mentee i właśnie dlatego staje za nim w różnych sytuacjach, człowiek, który nie przemawia lecz po prostu rozmawia z drugim człowiekiem. Właśnie taki był pan Antoni. A kim dla pana Antoniego jest mentor? – Mentor to leń. Dlaczego? Im lepszych masz pracowników, im więcej wiedzy im przekazujesz, tym bardziej stają się odpowiedzialni i wychodzą poza utarte schematy. Tym samym masz mniej pracy… bo robią ją za ciebie. Recepta godna filozofa i warta wdrożenia w firmach.

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Wojciecha Fułka, w którym do prelegentów dołączyła Dyrektor ds. HR Farm Frites Poland S.A. Dorota Markiewicz-Kubik, próbowano znaleźć odpowiedź czy mentoring to „moda czy potrzeba czasu”. Paneliści zwracali uwagę na pilną potrzebę profesjonalizacji usług mentorskich, które w chwili obecnej wymykają się wszelkim standardom. Mentorem teraz może mienić się każdy – a jest to misja, która wymaga od osoby, która ją realizuje, dogłębnej wiedzy oraz doświadczenia. A to przychodzi z wiekiem.

Forum Mentorów to projekt startujący, ale o wielkim potencjale rozwoju, którego celem jest krzewienie kultury mentoringowej w biznesie i organizacjach społecznych. Naszym celem jest stworzenie, edukacja i integracja środowiska mentorów oraz realizacja programów mentorskich dla biznesu i podmiotów ekonomii społecznej – mówią założycielki Forum Mentorów. – Przed nami bardzo ambitne cele, jednak jak wskazują nasze badania i prowadzone od miesięcy rozmowy z różnymi środowiskami, a także zebrane doświadczenia, taka inicjatywa od dawna była potrzebna i przez środowisko mentorskie bardzo wyczekiwana – dodają.

Współzałożycielki Forum Mentorów Alicja Gotowczyc, Hanna Gałusa i Alicja Zajączkowska zapewniają, że spotkania Forum będą wydarzeniami cyklicznymi, co na pewno ucieszy wielu menadżerów, przedsiębiorców oraz przedstawicieli środowisk akademickich, którzy w tym przedsięwzięciu chcieliby wziąć czynny udział. Tymczasem organizatorki zapraszają do roboczych spotkań w ramach Lóż Mentorskich. Pierwsze spotkanie zaplanowane zostało na 25 maja, godz. 17 w Olivia Business Centre, OLIVIA SKY CLUB, Olivia TOWER, XII piętro.

W inicjatywę włączyli się już Ewa Sowińska – Przewodnicząca Rady Programowej Forum, Partner ESO Audit, Dorota Sobieniecka – Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu, Dorota Markiewicz–Kubik – Dyrektor ds. HR Farm Frites Poland S.A., Maciej Grabski – Inwestor Olivia Business Centre i Piotr Serbiński – Członek Zarządu, CFO KETER East Europe, tworząc Radę Programową Forum Mentorów.

Więcej informacji na temat Forum Mentorów udziela:
Alicja Gotowczyc, tel. kom. 601 503 135, e-mail: alicja@gotowczyc.com
Facebook: https://www.facebook.com/forummentorow

Chcesz dołączyć do prestiżowego grona Mentorów? Wypełnij ankietę.

Fot. tyt.: Anna Rezulak

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.