WL4, czyli nowa artystyczna przestrzeń w Gdańsku

25 Lis

WL4, czyli nowa przestrzeń sztuki w Gdańsku, która powstała z inicjatywy artysty-rzeźbiarza Czesława Podleśnego. Wraz z trójką artystek: Adrianą Majdzińską, Sarą Podwysocką i Anną Bocek, opracowali plan zorganizowania miejsca na pracownie artystyczne w przeznaczonym do rozbiórki budynku dawnej piekarni przy ul. Wiosny Ludów 4. Uroczyste otwarcie odbędzie się 28 listopada. 

WL4 to MIEJSCE SZTUKI powołane z inicjatywy artystów. Powstały tu autorskie pracownie, miejsca prób dla muzyków i grup teatralnych oraz GALERIA WL4, gdzie oprócz wystaw odbywać się będą koncerty i spektakle.

WL4 to GRUPA NIEZALEŻNYCH TWÓRCÓW, dla której nadrzędną wartością jest sztuka.

WL4 to 4 PIĘTRA SZTUKI, gdzie swoje miejsce znalazło ponad 40 malarzy, rzeźbiarzy, grafików i projektantów, fotografów, muzyków, ludzi teatru i poetów. W gronie rezydentów znaleźli się nie tylko artyści rozpoznawalni, ale także ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę twórczą. Różnorodność stanowi siłę tej społeczności.

WL4 to budynek po STAREJ PIEKARNI przy ul. Wiosny Ludów 4 w Gdańsku usytuowany nad samym brzegiem Motławy, pomiędzy gdańskim Starym Miastem a terenami postoczniowymi, tuż przy powstającym Muzeum II Wojny Światowej. Ta szczególna lokalizacja daje możliwość stworzenia ciekawej propozycji zarówno dla licznie pojawiających się tutaj turystów, jak i dla koneserów i miłośników sztuki.  Przestrzeń wokół budynku oraz pas zieleni przy nadmotławskiej promenadzie to doskonałe miejsce do tworzenia plenerowej galerii rzeźb i obiektów, widocznych także dla wpływających do gdańskiej mariny jachtów i statków.

WL4 to PRZESTRZEŃ KULTURY stworzona dla realizacji partnerskich projektów i działań na płaszczyźnie lokalnej i międzynarodowej. Planowane są tu wspólne wystawy, sympozja, warsztaty, koncerty, spektakle.

WL4 to PRZESTRZEŃ OTWARTA na współpracę z instytucjami kulturalnymi, urzędami i samorządami, przedsiębiorcami i mecenasami.

WL4 to także REZYDENCJA. To miejsce przygotowane na rezydencje artystów oraz grup artystycznych, otwartych na partnerskie działania.

WL4 powstało z inicjatywy artysty rzeźbiarza Czesława Podleśnego. Wraz z trójką artystek: Adrianą Majdzińską, Sarą Podwysocką i Anną Bocek opracowali plan zorganizowania miejsca na pracownie artystyczne w przeznaczonym do rozbiórki budynku dawnej piekarni przy ul Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. Dzięki uprzejmości właściciela obiektu Roberta Pawłowskiego oraz przy wsparciu Prezesa Fundacji Wspólnota Gdańska Andrzeja Stelmasiewicza udało się ten plan zrealizować. Właściciel użyczył Wspólnocie Gdańskiej budynek na działalność artystyczną, a Fundacja pokryła koszty niezbędnych remontów (naprawa dachu, instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej). Dzięki Wspólnocie Gdańskiej WL4 PPRZESTRZEŃ SZTUKI uzyskało również osobowość prawną. Zgodnie z umową artyści sami utrzymują budynek z miesięcznych czynszów.

Latem przyszłego roku zostaną zorganizowane DNI OTWARTYCH PRACOWNI, podczas których odwiedzający będą mieli okazję poznać bliżej poszczególnych twórców oraz zobaczyć ich warsztat z bliska. Istotnym celem artystów z WL4 jest nawiązanie kontaktów z podobnymi miejscami na świecie i stworzenie programu wymiany rezydentów i wystaw.

PROGRAM OTWARCIA – 21.11:

19.04 – otwarcie wystawy w GALERII WL4
19.30 – etiudy Teatru BŁĘKITNA SUKIENKA
20.15 – koncert zespołu SAUTRUS
21.00 –prezentacja wydawnictwa ESPACE
21.15 – koncert UHURU TRIO, SEA BOSSA,THE NEW JAZZ STANDARDS
22.45 –koncert REZAFUTURE

Uczestnicy wystawy rezydentów WL4:

Czesław Podleśny – rzeźba
Adriana Majdzińska rzeźba
Sara Podwysocka –obiekt
Anna Bem-Borucka – rzeźba
Bente Kluge – rzeźba
Joanna Cupiał – malarstwo
Marta Branicka – rzeźba
Przemysław Trześniak – obiekt, film
Przemysław Łopaciński – malarstwo
Magdalena Nowak – rysunek
Kuba Stojałowski, Renata Piołunkowska, Karolina Navus- Wysocka, Tomek Kisiel – projektanci
Mariusz Waras – grafika
Urszula Dulewicz – malarstwo/batik
Rafał Chomik – malarstwo
Kinga Kwiczor – obiekt
Grażyna Kunicka –malarstwo
Joanna Dudek – malarstwo
Iwona Jurkiewicz – rzeźba
Maksymilian Podleśny + Michał Znojek + Paweł Oleksiński – projekcja
Anna Bocek – malarstwo
Mgalena Kirklewska – malarstwo
Katarzyna Grządziela – obiekt
Czesław Fankidejski – rzeźba
Krzysztof Surmacz – obiekt
Krzysztof Polkowski – malarstwo
Dominik Kulaszewicz – fotografia
Aleksander Gurłacz – malarstwo

wl4 plakat

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.