Więcej świątecznych iluminacji w Gdyni

28 Lis

Świecące żaglówki na słupach, iluminacje na drzewach, udekorowana fontanna, tzw. rozświetlone niebo czy miejska choinka przy Urzędzie Miasta – w całym mieście montowane są dekoracje, które niedługo wprowadzą gdynian w świąteczny klimat. Ich odpalenie zaplanowano na 6 grudnia, przy okazji imprezy mikołajkowej, część z nich zacznie świecić już dzień wcześniej. Sprawdź, jak ozdobiona będzie Gdynia przed Bożym Narodzeniem!

Kilkanaście lokalizacji w różnych częściach miasta i różne typy iluminacji, od podświetlenia drzew przy najbardziej ruchliwych ulicach w Śródmieściu po charakterystyczne, bardzo „gdyńskie” żagielki w kilku dzielnicach – tegoroczny okres przedświąteczny w Gdyni będzie rozświetlony setkami iluminacji, których instalacja rozpoczęła się już w listopadzie.

Start 5 grudnia

Nad montażem ozdób bożonarodzeniowych czuwa Zarząd Dróg i Zieleni, a już od 5 grudnia czeka Was oficjalne odpalanie iluminacji w całym mieście.

Na początek zobaczycie nowe ozdoby w kształcie gdyńskich żagli, które pojawią się przy skrzyżowaniu ulicy Morskiej z obwodnicą w Chyloni i Cisowej, a dzień później, zaraz po zmierzchu, zaświeci się reszta przygotowanych iluminacji. Również 6 grudnia, przy okazji imprezy mikołajkowej zostaną uruchomione ozdoby na Placu Grunwaldzkim.

Gdzie wypatrywać ozdób?

Miejsc, które stworzą w Gdyni świąteczny klimat będzie więcej. Oto lokalizacje, w których zostaną zamontowane miejskie ozdoby:

– ulica Świętojańska: ponad 160 „choinek-żaglówek” na słupach, biało-niebieskie oświetlenie punktowe LED na drzewach;
– skwer Kościuszki: iluminacja fontanny miejskiej, 16 koron do latarni parkowych, oświetlenie 18 drzew kolumnowych białymi wężami świetlnymi (18 tysięcy punktów LED);
– Plac Kaszubski: tzw. „rozświetlone niebo”, stożek choinkowy o wysokości 6 metrów;
– aleja Zwycięstwa: świecące żagle przy przystanku SKM Wzgórze św. Maksymiliana, 2 pięciometrowe, 2 czterometrowe, 5 trzymetrowych, 3 żagle świetlne na wysokości pomnika Morskiego Pułku Strzelców na granicy z Sopotem;
– ulica Starowiejska: niebieskie wiszące sznury świetlne na drzewach wzdłuż ulicy (34 tysiące punktów LED);
– Plac Konstytucji: świecące żagle, 3 pięciometrowe, 3 czterometrowe, 3 trzymetrowe
rondo im. Żołnierzy Wyklętych (Morska/Chylońska/Mławska/ks.Władysławskiego): iluminacja choinki na rondzie przez niebiesko-biało wiszące sznury świetlne (12 tysięcy punktów LED);
– Plac Grunwaldzki: 11 świetlnych „origami”, 2 pięciometrowe, świecące żagle, biały wąż świetlny na drzewie, iluminacja muszli koncertowej za pomocą świecących sopli (30 metrów bieżących), trzymetrowe kula świecąca pomiędzy Teatrem Muzycznym i parkingiem.

Zaświecą też dzielnice

Ozdoby będą świecić też w tych dzielnicach, w których Rady Dzielnic zdecydowały się przeznaczyć na ten cel część swoich środków. Każda z nich otrzyma komplet, na który składają się 3 formy przestrzenne w kształcie żagli z niebiesko-białymi wiszącymi sznurami świetlnymi, od 3 do 5 metrów wysokości.

To kontynuacja pomysłu z zeszłego roku, gdy iluminacje świąteczne pojawiły się w trzech dzielnicach północnych, na Oksywiu, Obłużu i Pogórzu. Teraz odpalamy dwie kolejne, w Chyloni i Cisowej. Cieszę się, że udało się zaprosić do współpracy następne Rady Dzielnic. Dzięki współfinansowaniu przez nie tego zadania możemy mieć w mieście nowe ozdoby, które wprowadzą mieszkańców w świąteczny nastrój – mówi Elżbieta Sierżęga, inicjatorka pomysłu świątecznych iluminacji w dzielnicach.

Oto miejsca, w których pojawią się komplety:

– Obłuże: skrzyżowanie estakady Kwiatkowskiego z ulicą Unruga;
– Oksywie: park ruralistyczny wsi Oksywie;
– Pogórze: teren przy ulicy Unruga, przy moście kolejowym;
– Chylonia: ulica Morska, w rejonie skrzyżowania z Obwodnicą Trójmiasta;
– Cisowa: skrzyżowanie ulicy Morskiej z Chylońską (bliżej granicy z Rumią).

Montażem wszystkich instalacji zajmują się w tym roku w Gdyni dwie firmy, Energa Oświetlenie sp. z.o.o. oraz Zakład Usług Inżynierii Ruchu. Całkowity koszt to nieco ponad 209 tysięcy złotych, z czego 60 tysięcy złotych zostało przeznaczonych na zakup nowych ozdób wspólnie z Radami Dzielnic z Chyloni i Cisowej.

Miejska choinka pełna kolorów

Czym byłby świąteczne dekoracje bez miejskiej choinki? Już tradycyjnie drzewko sporych rozmiarów będzie cieszyć oko przed budynkiem Urzędu Miasta przy al. Piłsudskiego.

W tym roku to ponad 17-metrowy świerk pospolity, który do Gdyni trafił z prywatnego lasu w Miszewie. Choinka przed urzędem zabłyśnie równocześnie z iluminacjami, które zostaną odpalone 6 grudnia, podczas imprezy mikołajkowej na Placu Grunwaldzkim. Za jej wygląd odpowiada Plastyk Miejski.

– Drzewo zostanie udekorowane sznurami LED i punktami świetlnymi, przy zachowaniu przejścia kolorystycznego od czerwieni u dołu poprzez fiolet, niebieski i biały, aż do białej i żółtej góry. Ponadto zawisną na niej bombki o średnicy około 300 mm, srebrne brokatowane, z połyskiem oraz granatowe bombki z połyskiem o nieco mniejszej średnicy. Cała choinka zostanie podświetlona od dołu, aktualnie pracujemy nad specjalnym systemem. Planujemy ożywić iluminację subtelnym, kolorowym światłem zmiennym – zapowiada Jacek Piątek, Plastyk Miejski.

Zgodnie z planem, miejska choinka będzie świecić maksymalnie do 1 lutego 2019 roku.

Fot.tyt.: Plac Kaszubski i w tym roku zostanie udekorowany świątecznymi iluminacjami, fot. zdj. archiwalne / Michał Puszczewicz.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.