Urodziny Dworca Morskiego

3 Gru
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Print this page

8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie w otwartym tego dnia budynku Dworca Morskiego cumowały legendarne transatlantyki, a Polacy wyruszali stąd w daleki świat, często na całe życie. W tym roku budynek Dworca Morskiego obchodzi swoje 84. urodziny i chociaż metrykalnie to staruszek, dzięki generalnemu remontowi i otwarciu w jego wnętrzach Muzeum Emigracji odzyskał dawny blask i witalność. Jak co roku, z tej okazji Muzeum Emigracji zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie artystycznym 8 grudnia od godz. 19:00!

Urodzinową oprawę wizualną dla Dworca Morskiego przygotuje w tym roku trójmiejski grafik i należący do światowej czołówki artysta street-artowy Mariusz Waras. Na scenie w Muzeum Emigracji w Gdyni zaśpiewa dla wszystkich gości jazzowo-soulowa artystka młodego pokolenia, Monika Borzym.

Głównym motywem prac Mariusza Warasa jest pejzaż miejski. Szeroka publiczność dostrzegła go przede wszystkim jako twórcę projektu m-city, w ramach którego stworzył kilkaset murali na zewnętrznych ścianach budynków od Trójmiasta po Dżakartę. W Trójmieście murale Warasa znajdziemy między innymi na gdańskiej Zaspie na ul. Pilotów, a dwa ogromne transatlantyki jego autorstwa zdobią ściany budynków przy ul. Żeromskiego w Gdyni.

Specjalnie dla Muzeum Emigracji w Gdyni Mariusz Waras stworzy wielkoskalową wizualizację artystyczną nawiązującą do historii i tradycji 84-letniego Dworca Morskiego. Oryginalne i nieoczywiste animacje wypełnią wnętrza budynku i sprawią, że na oczach gości ożyje historia polskiej emigracji, a w przestrzeń Dworca wpłynie ogromny okręt.

Z okazji urodzin Dworca Morskiego zaśpiewa też Monika Borzym. To muzyczne wydarzenie dla wielbicieli klasycznych jazzowych brzmień wzbogaconych o inspiracje płynące z niemal wszystkich gatunków muzyki poczynając od klasyki, poprzez soul, funk, reggae, rock. Artystka współpracuje z czołowymi twórcami współczesnej światowej sceny jazzowej. Zdobyła platynową oraz złotą płytę za albumy „Girl Talk” oraz „My Place”. Na scenie Dworca Morskiego w Gdyni Monika Borzym zaprezentuje jazzowe aranżacje utworów z repertuaru Joni Mitchel, ze swojej najnowszej płyty „Back to the garden”.

Bilety na koncert Moniki Borzym – 10zł, dostępne są w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni oraz na stronie www.bilety24.pl

Informacja o Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte dla zwiedzających w maju 2015 roku. Jako pierwsze opowiada globalną historię Polek i Polaków ich własnymi głosami. Ekspozycja Muzeum przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji: ekonomicznej, politycznej społecznej. Muzeum łączy szeroki program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych z działalnością naukową. Wszystko to w zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, skąd wypływały polskie transatlantyki.

Przez 2 lata działalności Muzeum odwiedziło prawie 400 000 osób, przeprowadzono w nim 500 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, a w zbiorach zgromadzono 10 000 obiektów.
Od 2015 roku Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało 13 nagród i wyróżnień oraz nominację do Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA 2017.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.