Szekspir, Cervantes i … Walny już 12 czerwca w GTS

8 Maj

Adam Walny – lalkarz, reżyser i aktor, zaprezentuje trzy swoje monodramy w różnych przestrzeniach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Każdy spektakl będzie poprzedzony prelekcją prof. Jagody Opalińskiej „Koniec Świata Komediantów – Szekspir, Cervantes i inny”.

Noe to spektakl realizowany w autorskiej technice figur – instrumentów, to spektakl o fenomenie tworzenia, który ocala człowieka.

Noe – dyrygent staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Publiczność, ci co zostali…naiwni, wierzący profetycznym obrazom Noego, to zwierzęta…Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia…na pełne morze zaprasza. Orkiestrą staje się widownia. Muzyka dzięki możliwości aranżacji live jest tworzona w obecności widza i przez widza. Noe dyryguje, śpiewa i gra. Potop mija, koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem, co dalej…Noe płynie dalej, dalej dyryguje, mimo nieobecności orkiestry…mimo złorzeczeń żony i prób przywołania go na brzeg.

Występuje: Adam Walny i Figury – Instrumenty;
Muzyka: Jan Wyszkowski

Początek: 12 czerwca 2016, godz. 17:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Bilety:
15zł – bilet normalny
10zł – bilet ulgowy
30zł – karnet (dostępny tylko w kasie, możliwość rezerwacji )

Don Kichote! – spektakl ucznia o mistrzu, Sancho Pansy o Don Kichocie, realizowany w autorskiej technice kina manualnego czyli szkiców piórkiem poruszanych zmiennym światłem i ruchem obrazu.

Aktorami dramatu są rysunki i relacje rysującego Sancho Pansy – analfabety do piśmiennego ale tylko narysowanego i fizycznie już nieobecnego Don Kichota, obrastającego w mit proroka epoki nowożytnej. Porównany przez Sancho Pansę Don Kichote do Chrystusa nobilituje pijaka i prymitywa do roli apostoła, której to roli Sancho stara się sprostać.

Występuje: Adam Walny i jego szkice;
Muzyka: Jordi Saval

Fot.: Materiały prasowe
Fot.: Materiały prasowe

 

Początek: 12 czerwca 2016, godz. 18:30
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Bilety:
15zł – bilet normalny
10zł – bilet ulgowy
30zł – karnet (dostępny tylko w kasie, możliwość rezerwacji )

Hamlet  – spektakl realizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych (pod wodą, w akwariach, w świecie izolowanych od osoby Ducha Ojca, znajdują się postaci, nie dostrzegające go: Król, Królowa, Ofelia, Poloniusz, Rosenkrantz, Laertes).

Spektakl opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta. Ten bezradny młodzieniec wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, którą aranżuje Duch Ojca, na próżno. Duchem jest tu żywy aktor – animator Hamleta i zarazem demiurg przedstawionego świata. Tragedia – konieczność wyrównania rachunków krzywd oraz pragnienie połączenia Ducha zmarłego Ojca z duchem żywego syna, czyli miłość splatają się i pociągając za sobą tragedię innych postaci dramatu.

Występuje: Adam Walny i marionetki podwodne;
Muzyka: Lars Kynde

Początek: 12 czerwca 2016, godz. 20:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Bilety:
15zł – bilet normalny
10zł – bilet ulgowy
30zł – karnet (dostępny tylko w kasie, możliwość rezerwacji )

Bilety do nabycia w kasie Teatru oraz na stronie bilety.teatrszekspirowski.pl/.

Foto: M.Klemens/Galeria Leśna

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.