Sylwestrowy Konkurs Butelkowy

28 Gru

31 grudnia mieszkańcy Gdańska, jak również goście naszego miasta, będą mogli spędzić sylwestrową noc na zabawie „pod chmurką”. Rada Miasta Gdańska, podobnie jak w poprzednich latach, zachęca wszystkich, by po zabawie nie zostawiali na ulicy – a tym bardziej nie rozbijali – butelek po szampanach, winach bądź innych napojach wyskokowych. Lepiej wrzucić je do specjalnych pojemników przeznaczonych na odpady szklane, bo daje to szansę na atrakcyjne nagrody!

Sylwestrowy Konkurs Butelkowy to już pewna tradycja w Gdańsku. Zaczęło się od tego, że po każdej sylwestrowej zabawie „pod chmurką” na Targu Węglowym zalegały dziesiątki potłuczonych butelek po alkoholu. Nie było to bezpieczne. Władze Gdańska szukały więc sposobu, by temu zapobiegać w przyszłości. Zdecydowano, że takim może być właśnie „konkurs butelkowy”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Gdańszczanie, od lat wyrzucają butelki do specjalnych kontenerów, a w sercu miasta jest czyściej i bezpieczniej.

W tym roku ponownie ogłaszamy konkurs, ponieważ widzimy, że mieszkańcy są nim bardzo zainteresowani. Konkurs ma też charakter edukacyjny, ponieważ uświadamia, że śmieci trzeba zbierać, segregować, i nie zostawiać tam, gdzie się stoi, ale wyrzucać do odpowiednich pojemników – podkreśla Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Wyjątkowo tym razem butelki konkursowe będą zbierane w aż czterech miejscach, tam, gdzie odbywać się będą miejskie zabawy sylwestrowe.

Konkurs zorganizowany zostanie w tym roku już po raz 12. Co będzie można wygrać?

Tradycyjnie już główną nagrodą będzie rower. Poza tym dla szczęśliwców przygotowano: soundbar, wideorejestrator samochodowy, słuchawki bezprzewodowe, głośnik bezprzewodowy, a także pięć kompletów nagród ufundowanych przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Gdańsk Szadółki. Losowanie nagród w „Sylwestrowym Konkursie Butelkowym”. Konkurs zorganizowała Rada Miasta Gdańska i Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Zabawa konkursowa rozpocznie się w tym roku już 30 grudnia 2018 r., od godz. 9, a potrwa do 2 stycznia 2019 r, do godz. 24. Jeżeli więc ktoś nie planuje zabawy „pod chmurką”, ale chce wziąć udział w zabawie – też będzie miał taką szansę.

Specjalnie oznakowane kontenery na szkło pojawią się w tym roku w czterech miejscach – tam, gdzie planowane są miejskie imprezy plenerowe. I tak: dwa pojemniki staną na Targu Węglowym (przy Katowni i przy wjeździe na Targ), jeden pojemnik – przy Zielonej Bramie, jeden pojemnik – w parku Oruńskim (w okolicach sceny), dwa pojemniki – w Jarze Wilanowskim (wejście od ul. Wilanowskiej) i jeden pojemnik na molo w Brzeźnie (przy wejściu).

Do pustej butelki należy wsunąć kartkę z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. Uczestnicy konkursu muszą być pełnoletni, a więc powinni mieć ukończone 18 lat.

Ta gdańska zabawa butelkowa ma zachęcać gdańszczan nie tylko do bezpiecznej zabawy, ale też do postaw proekologicznych, a w tym przypadku do idei selektywnego zbierania odpadów.

Konkurs ma jeszcze jeden wymiar: charytatywny. Każdego roku, w zależności od ilości zebranego szkła, gdański Zakład Utylizacyjny przekazuje określoną kwotę pieniędzy na wybraną fundację. W tym roku za każde zebrane 5 kilogramów szkła (z wymienionych wyżej kontenerów) ZU przeznaczy 2019 groszy na fundację „Cieciorka”. Za zebrane pieniądze zakupiony zostanie sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych gdańszczan. Dlatego tym bardziej zachęcamy do udziału w tym konkursie – w łatwy i przyjemny sposób można będzie pomóc innnym!

W pierwszych dniach stycznia 2019 r. kontenery ze szkłem zostaną oficjalnie otwarte na terenie wysypiska śmieci na Szadółkach, w obecności radnych Gdańska oraz trójmiejskich dziennikarzy. Potem wylosowani zostaną tegoroczni zwycięzcy.

Tak wyglądało to w styczniu bieżącego roku: Rozbili butelki i… rozstrzygnęli Sylwestrowy Konkurs Butelkowy.

W ubiegłym roku gdańszczanie wrzucili do kontenerów 650 kilogramów szkła. Przed dwoma laty – dwa razy więcej, bo blisko 1,3 tys. kilogramów.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.