Pomorskie Dni Druku 3D

28 Lis

W dniach 4–5 grudnia potrwa największe wydarzenia poświęconego drukowi 3D na Pomorzu: Pomorskie Dni Druku 3D-MED! Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie wykorzystanie trójwymiarowych wydruków w medycynie i protetyce.

Wydarzenie kierowane jest w szczególności do: chirurgów, ortopedów, stomatologów, a także protetyków oraz studentów kierunków medycznych. – Nie zamykamy się jednak na żadną z lekarskich specjalizacji, ponieważ każdy, kto dostrzega potencjał, jaki niesie zastosowanie tej innowacyjnej technologii w obszarze nowoczesnej medycyny znajdzie w naszym programie coś dla siebie – podkreśla Katarzyna Czapiewska z PPNT Gdynia.

WYJĄTKOWA WSPÓŁPRACA
Wydarzenie po raz pierwszy organizowane jest przez współpracujące w ramach Zintegrowanego Centrum Druku 3D trójmiejskie parki technologiczne: Pomorski i Gdański oraz firmę Bibus Menos z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wydarzenie jest możliwe dzięki współpracy ośrodków wspierających rozwój innowacji w Gdyni oraz Gdańsku. Druk 3D jest dzisiaj powszechnie stosowanym narzędziem do testowania i sprawdzenia jak coś wygląda, jak coś działa i czy przyjęte założenia projektowe odpowiadają oczekiwaniom. Chcemy pokazać szerokie spektrum wykorzystania tej innowacyjnej technologii, koncentrując się na medycynie, która efektywnie implementowała druk 3D do kardiochirurgii, protetyki czy stomatologii – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od 4 do 5 grudnia wszyscy zainteresowani technologią druku w trójwymiarze będą mogli wziąć udział w prelekcjach oraz zobaczyć i dotknąć gotowych wydruków.

INNOWACJA W MEDYCYNIE
Podczas pierwszego dnia imprezy, zaplanowanej w przestrzeniach Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, uczestnicy dowiedzą się, jak trójwymiarowe modele z drukarek 3D można wykorzystać do celów badawczych, diagnostycznych, terapeutycznych lub edukacyjnych. Warto zaznaczyć, że organizatorzy zadbali o to, by swoimi doświadczeniami podzielili się praktycy. O drukowaniu modeli przedoperacyjnych opowiedzą specjaliści ze Szpitala w Ochojcu oraz naukowcy Politechniki Śląskiej. Swój udział potwierdził także programista Wojciech Wojtkowski z Elbląga. Na co dzień tworzy trójwymiarowe modele serc, pomagające diagnozować i leczyć złożone wady nawet na etapie prenatalnym. Dzięki nim kardiochirurdzy mogą lepiej przygotować się do operacji i zaplanować ich etapy. Modele powstają na jednym z urządzeń znajdującym się w pracowni Zintegrowanego Centrum Druku na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.  Projekt ludzkiego narządu wydrukowany z dużą precyzją na drukarce 3D pozwala szczegółowo określić schorzenie, dopasować narzędzia do operacji, a co za tym idzie zwiększyć szanse na powodzenie bardzo skomplikowanych zabiegów, skrócić czas ich trwania oraz zwiększyć szanse powodzenia operacji – podkreśla Paweł Lulewicz.

Drugi blok programu tego dnia poświęcony będzie zastosowaniu wydruków 3D w stomatologii i protetyce, m.in. do wykonywania koron, mostów i protez. O tajnikach tej metody opowiedzą eksperci z jedynego na Wybrzeżu laboratorium specjalizującego się w tego typu wydrukach.

PROTEZA Z DRUKARKI
Wykorzystywanie modeli 3D do celów poglądowych i diagnostycznych staje się coraz bardziej popularne. Równocześnie rośnie lista ich zastosowań jako implantów kostnych i protez kończyn uszkodzonych w skutek chorób czy wypadków. Na tym właśnie skoncentrowali się organizatorzy przygotowując program drugiego dnia konferencji, który zaplanowano w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Tu również nie zabraknie zarówno porad ekspertów, jak i przejmujących dowodów na to, że nowa technologia to przyszłość współczesnej medycyny.

Zaproszenie organizatorów przyjął m.in. Piotr Sajdak. W programie MasterChef oczarował widzów i jurorów, a jego historia o tym, jak stracił rękę broniąc koleżanki przed atakiem nożownika, poruszyła widzów. Dziś jest najlepszym przykładem na to, że protezy z drukarek 3D mogą stać się wybawieniem dla poszkodowanych w podobnych zdarzeniach. W Gdyni zaprezentuje m.in. spersonalizowaną protezę, którą można nie tylko dostosować do fizycznych potrzeb pacjenta, ale również jego indywidualnego stylu. Wszystko po to, by sztuczna kończyna nie stanowiła powodu do skrępowania, a wręcz była formą wyrazu jej właściciela. Z kolei dr Marcin Elgalal, pomysłodawca nowatorskiej metody leczenia z wykorzystaniem drukarki 3D, opowie o powstających w Łódzkiej Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych uzupełnieniach ubytków kości. Z dobrodziejstw technologii korzystają m.in. pacjenci oddziału chirurgii szczękowej w szpitalu im. Barlickiego oraz neurochirurgii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Wśród pacjentów są również żołnierze poszkodowani podczas wojny w Afganistanie.

Wtorek to także dzień, w którym przedpremierowo zaprezentowana zostanie klamra w całości wydrukowana w pracowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Ci, którzy ją widzieli, mówią już o rewolucji w medycynie. Rozwiązanie może bowiem stanowić alternatywę dla zabiegów chirurgicznych wykonywanych na ludzkim sercu. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Opowiedzą o nim inżynierowie z gdyńskiej firmy JIT Solutions.

Program imprezy nie tylko przybliża tematykę wykorzystania druku 3D w medycynie, ale również został skomponowany w taki sposób, by zilustrować możliwości, jakie ma park maszyn Zintegrowanego Centrum Druku 3D. Oznacza to, że większość wydruków, o których będziemy mówić, można zrealizować na dostępnym w Trójmieście sprzęcie – dodaje Rafał Łysakowski – kierujący pracownią 3D.

AGENDA
Pomorskie Dni Druku 3D 4–5 grudnia 2017
04.12.2017  Gdański Park Naukowo-Technologiczny, bud. B, sala 002, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk

9.00–9.30 Rejestracja uczestników
9.30–9.40 Otwarcie wydarzenia, oficjalne powitanie.
Panel I
Cyfrowe technologie obrazowania medycznego i produkcja modeli przedoperacyjnych w technologiach druku 3D
9.40–10.00 Modelowanie 3D tkanek miękkich w zastosowaniu medycznym – Wojciech Wojtkowski,
Stowarzyszenie Serce 3D
10.00–10.10 Wydruki 3D tkanek miękkich w zastosowaniu medycznym – Henryk Olszewski,
Stowarzyszenie Serce 3D
10.10–10.30 Zintegrowany system do przezcewnikowego zamykania przecieków okołozastawkowych – Górnośląskie Centrum Medyczne
10.30–10.50 Wykorzystanie numerycznej mechaniki płynów w medycynie – dr inż. Marek Rojczyk, Politechnika Śląska
10.50–11.10 Przerwa kawowa
11.10–11.30 Systemy ekspertowe w medycynie i stomatologii – dr Anna Wójcicka, Uniwersytet Medyczny w Warszawie
11.30–11.50 Projektowanie i wykonywanie zindywidualizowanych implantów na podstawie danych obrazowych – dr Marcin Elgalal, Biananopark Łódź
11.50–12.30 Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli parków naukowo-technologicznych i SOOIPP
12.30–13.00 Przerwa kawowa

Panel II
Technologie 3D stosowane w stomatologii i protetyce
13.00–13.20 Technologie druku 3D stosowane w stomatologii i protetyce – A. Truszkowski, Bibus Menos
13.20–13.40 Technologie 3D we współczesnym laboratorium protetycznym – Dentallab Gdańsk
13.40–14.00 Wytwarzanie koron i mostów w technologii SLM – Dentallab Gdańsk
14.00–14.20 Przeniesienie pozycji implantów do CAD za pomocą kamery wewnątrzustnej i skanera laboratoryjnego Imetric – TAGDental – Tomasz Gołąb
14.20–14.40 Studium przypadku – Bibus Menos
14.40–15.00 Dyskusja panelowa
15.00–15.30 Zakończenie I dnia konferencji
15.30–17.30 Poczęstunek i dyskusje kuluarowe

05.12.2017– Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, bud. III, sala kinowa, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia

Panel I
Wytwarzanie protez i implantów w technologiach druku 3D
9.00–9.30 Rejestracja uczestników
9.30–9.40 Powitanie
9:40–10.00 Technologie 3D w produkcji protez i implantów – Rafał Łysakowski, Zintegrowane Centrum Druku 3 D
10.00–10.20 Projektowanie i wytwarzanie indywidualnych protez w SLS, design moda i protetyka – Glaze Prosthetics
10.20–10.40 Studium przypadku – Glaze Prosthetics
10.40–11.00 Przerwa kawowa
11.00–11.20 Aplikacja klamry ATTRICLAMP zakładanej na serce wykonanej w technologii SLS – JIT Solutions
11.20–11.40 Wkładki korekcyjne drukowane w SLS – Technology Applied
11.40–12.00 Wzornictwo i projektowanie wyrobów medycznych – ASP Katowice
12.20–12.20 Pytania i dyskusja
12.20–13.00 Przerwa kawowa

Panel II
Metrologia, wytwarzanie i certyfikacja wyrobów medycznych
13.00–13.20 Wykonywanie i projektowanie implantów jedno i dwuczęściowych ze stopu tytanu w technologii DMLS – dr Lech Romuk-Wodoracki
13.20–13.40 Innowacyjne myślenie – Outsourcing R&D w branży medycznej Cabiomede – Mateusz Pawlik
13.40–14.00 Wykorzystanie laboratorium 3D – CHM Sp. z o.o.
14.00–14.20 Skanowanie 3D w przemyśle medycznym, wsparcie w projektowaniu i kontrola jakości wyrobu końcowego – Oberon 3D
14.20–14.40 Certyfikacja wyrobów medycznych wytwarzanych w technologiach AM – Bibus Menos
14.40–15.00 Pytania i dyskusja
15.00–15.30 Zakończenie konferencji

Kiedy?Gdzie?

4 grudnia 2017 (poniedziałek): Gdański Park Naukowo-Technologiczny | ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk | budynek B, sala 002 (parter)
5 grudnia 2017 (wtorek): Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia | budynek III, sala kinowa (parter)

Wstęp: Wolny, wymagana rejestracja: druk3dmed.evenea.pl/.
Liczba miejsc ograniczona!

Organizatorzy:
• Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
• Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
• Gdański Park Naukowo-Technologiczny
• Bibus Menos sp. z o.o.

Partner wydarzenia: JIT Solutions

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.