Opera semiseria: Great Sound in the Rush (KONKURS)

5 Gru

Opera semiseria, czyli półpoważna, to opera, w której wszystko dzieje się inaczej niż zazwyczaj. Zgodnie z wyznacznikami gatunkowymi – opera semiseria, czyli półpoważna to opera, w której wszystko dzieje się inaczej niż zazwyczaj, a jednak cechy opery kameralnej również zostają zachowane: uwertura, 12 aktów, arie, recytatywy oraz finał. Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenia do GTS na 7 grudnia (godz. 20:00).

Utwory kończące to gry oparte na kolekcji Kreatywnych Ćwiczeń Muzycznych Sarego, a postludium stanowi parodię finałów klasycznych oper komicznych. Jednak gdzieś spod ironicznych puent i żartów muzycznych wyłania się dojmująca i katartyczna strona dzieła Sarego.

Opera Laszlo Sarego Great Sound in the Rush stanowi perfekcyjne spotkanie muzyki i słów. Jako libretto kompozytor wybrał wiersz Sandora Weorosa Theme and Variations.

Opera została wyreżyserowana przez Zoltana Balazsa – dyrektora artystycznego Teatru Maladype. Jego współpraca Artystyczna z Sarym rozpoczęła się od scenicznej adaptacji oratorium kompozytora pt. Theomachia w 2003 roku.

kompozytor: László Sáry
reżyser: Zoltán Balázs
obsada:
László Borbély – fortepian
Ildikó Duffek – wokal
Kata Huszárik – wokal
László Kéringer – wokal
Anna Petrovics – flet poprzeczny
Anna Rákóczy – flet poprzeczny
Lajos Rozmán – klarnet
Ágota Szilágyi – wokal

Spektakl powstał we współpracy Teatru Maladype z Qaartsiluni Ensemble.

Teatr Maladype – założony w 2001 roku – jest niezależnym zespołem teatralnym z Budapesztu na Węgrzech. Podstawą działania zespołu jest autonomia finansowa i niezależność twórcza. Jako teatr, wciąż poszukują niecodziennych sytuacji, nowych punktów widzenia, które stają się integralną częścią tworzenia spektakli. Maladype stworzyło unikalny język i metodologię, które są zrozumiałe nie tylko dla artystów, ale przede wszystkim dla powiększającej się publiczności. Figlarność, akcja i reakcja to najważniejsze cechy Teatru Maladype. Metody teatralne zespołu są skupione wokół dwóch głównych zasad. Pierwsza z nich to ciągły rozwój i formowanie (fizyczne i mentalne) aktorów. Druga skupia się na intensywnej i nieustannej relacji między artystą a publicznością, która umożliwia otwarty dialog. Cechą wyróżniającą każdy ze spektakli jest ich elastyczność, możliwość adaptacji do przestrzeni, w której są grane ze względu na fizyczny, kulturalny, i emocjonalny kontekst. To sprawia, że twórczość Maladype staje się dostępna dla każdego odbiorcy.

Teatr otrzymał liczne nagrody oraz wystawiał spektakle w kraju i za granicą (m.in. w Indiach, Iranie i Stanach Zjednoczonych). 

UWAGA: Weź udział w naszym konkursie i zdobądź zaproszenie na spektakl w GTS.

                                        Co jest cechą wyróżniającą w każdym spektaklu?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres konkursy@my3miasto.pl do czwartku (7 grudnia) do godziny 11.00. W temacie wiadomości należy wpisać KONKURS MY3MIASTO.PL – MALADYPE. Pamiętajcie o zapoznaniu się z regulaminem oraz dopisaniu swoich danych, adresu e-mail i telefonu kontaktowego, który pozwoli nam szybciej skontaktować się ze zwycięzcą. Nagrodzeni zostaną autorzy wylosowani spośród listy wiadomości zawierających poprawne odpowiedzi.

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs trwa do 7 grudnia, do godz. 11:00.

2. Konkurs jest prowadzony za pomocą wysyłki e-mailem odpowiedzi na zadane pytania.

3. Konkurs nie jest organizowany, wspierany ani sponsorowany przez serwis facebook.com.

4. Nagrodami w konkursie są bilety na spektakl w GTS.

Powodzenia!

 

AKTUALIZACJA: Konkurs został rozstrzygnięty. Gratulujemy zwycięzcom, a pozostałych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, które wkrótce pojawią się na naszej stronie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.