Niedziela należy do dzieci

25 Maj

„Gdańsk dzieciom” to rodzinny festyn, który odbędzie się na Stadionie Energa w 29 maja. Wśród ponad stu przygotowanych atrakcji na dzieci i ich opiekunów czeka m.in. Strefa Zdrowia Dziecka.

W specjalnej strefie przygotowano 7 stanowisk, na których czekają edukacyjne gry i zabawy dla dzieciaków, a dla opiekunów szereg porad z zakresu prawidłowego żywienia dzieci, prawidłowej postawy ciała dziecka. Rodzice będą mogli sprawdzić poziom aktywności fizycznej oraz porozmawiać ze specjalistami jak budować lepsze relacje w rodzinie i jak uchronić nastolatki od popadania w uzależnienia. STREFA ZDROWIA DZIECKA czynna będzie od godz. 11.00 do 17.00. Festyn na Stadionie Energa Gdańsk zakończy się o godz. 18.00.

Porady specjalistów, materiały edukacyjne, podstawowa diagnostyka to oferta dla rodziców, którzy odwiedzą ze swoimi pociechami STREFĘ ZDROWIA DZIECKA. W tym czasie dzieci mogą spędzić czas na przygotowanych grach i aktywnościach fizycznych.

W Strefie zdrowego dziecka zachęcamy dzieci z opiekunami do wspólnego spędzenia czasu. Nic tak nie sprzyja budowaniu relacji rodzic – dziecko jak wspólna aktywność fizyczna. To od nas rodziców zależy, jakie wsparcie na starcie dostanie dziecko. Podczas festynu chcemy przekonać rodziców, że warto inwestować w wspólnie spędzony czas. To naprawdę przynosi efekty w postaci dobrej relacji, gdy dziecko z problemem zgłasza się do rodzica nie szukając pomocy poza domem – podkreśla Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej. – Na rodziców czekają też materiały edukacyjne, w których znajdą wiele cennych rad dotyczących zdrowego trybu życia oraz informacji gdzie szukać wsparcia w razie problemów – dodaje prezydent.

Stoisko „Prawidłowego żywienia Twojego dziecka” obsługiwane będzie przez specjalistów programu „6 10 14 dla zdrowia”. Podczas konsultacji będzie można wykonać tutaj analizę żywienia oraz badania składu ciała za pomocą wagi z bioimpedencją (dla dzieci od 6 roku życia).

Specjaliści stomatologii zachowawczej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na dwóch stoiskach „Właściwa higiena jamy ustnej Twojego dziecka” przeprowadzać będą instruktaż szczotkowania zębów, porady z zakresu profilaktyki próchnicy oraz profilaktyki wad zgryzu. Udzielać będą porad dotyczących przestrzegania higieny u najmłodszych i starszych dzieci.

„Zdrowe nawyki Twojego dziecka” to stoisko, na którym porad udzielać będą specjaliści zdrowia publicznego z Fundacji Mango. Tutaj na dzieci czekać będą gry i zabawy zachęcające dzieci do spożywania owoców i warzyw wraz z degustacją. Dzieci dowiedzą się, dlaczego warto pić wodę z kranu. Dorośli będą mogli porozmawiać z dietetykiem.

Na dwóch kolejnych stoiskach: „Prawidłowa postawa Twojego dziecka” oraz „Odpowiedni poziom aktywności fizycznej” prowadzonych przez pracowników Ośrodka Promocji Zdrowia będzie można skonsultować aktywność fizyczną dziecka. Rodzice uzyskają informacje na temat kształtowania prawidłowej postawy ciała dziecka oraz ocenę wysklepiania stóp, co pozwala na identyfikację nieprawidłowości w obrębie kończyn dolnych. Odbywać się tu będzie ocena wydolności krążeniowo-oddechowej i pomiar ciśnienia tętniczego zarówno u dzieci jak i dorosłych.  Opiekunowie uzyskają informacje na temat odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej (jej intensywności, czasu trwania oraz częstotliwości) oraz jej znaczenia w prawidłowym rozwoju dziecka.

„Wsparcie Rodziny” to konsultacje dla rodziców, którzy chcieliby porozmawiać o tym, jak budować lepszy kontakt z dziećmi, jak mogą pomóc dziecku, gdy potrzebuje pomocy. Tutaj dorośli będą mogli sprawdzić jak postrzega świat osoba pod wpływem alkoholu wykorzystując do tego specjalne alkogogle. Radą i wsparciem na tym stoisku służą pracownicy Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

plakat-A2-z-logotypami

Strefa zdrowia dziecka została przygotowana już po raz drugi. Jej organizatorem jest Urząd Miejski w Gdańsku. Partnerami są: Stadion Energa Gdańsk, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz Fundacja Mango.

Źródło: Informacja prasowa.

One Reply to “Niedziela należy do dzieci”

  1. Pingback: Święto Miasta Gdańsk - my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.