Największy festiwal literacki poświęcony sztuce przekładu już za kilka dni w Gdańsku

7 Kwi

Instytut Kultury Miejskiej po raz drugi organizuje Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Tegoroczna edycja, odbywająca się w dniach od 9 do 11 kwietnia, poświęcona jest literaturom i przekładowi z języka angielskiego i zgromadzi niemal 60. gości – pisarzy, tłumaczy i krytyków literatury, z Polski i ze świata. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia (z wyjątkiem gali w GTS) jest wolny.

Spotkania odbywają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, sieni Instytutu Kultury Miejskiej oraz na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W otwartych wykładach i panelach dyskusyjnych wezmą udział m.in.: Olga Tokarczuk, Antonia Lloyd-Jones, Michał Lipszyc, Maciej Świerkocki, Michał Kłobukowski Jerzy Jarniewicz, Maria Poprzęcka, Szczepan Twardoch, Ignacy Karpowicz czy Magda Heydel.

„Odnalezione w tłumaczeniu” promuje kulturotwórczą rolę tłumaczy literatury oraz pogłębia powszechną wiedzy o sztuce translacji. Spotkania dają możliwość spojrzenia na literaturę z nieco innej perspektywy, są punktem wyjścia do rozmów o świecie i dynamice zachodzących w nim zmian. Obok wątków literackich pojawi się wielokulturowość, polityka, socjologia, antropologia.

Od tegorocznej edycji „Odnalezionego w tłumaczeniu” wyrazem uznania dla pracy tłumacza jest, wręczana podczas Spotkań, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya – Żeleńskiego. Laureata lub laureatkę Nagrody poznamy 10 kwietnia, podczas gali, która odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Do Nagrody nominowani są: Elżbieta Cygielska (język węgierski), Jan Gondowicz (m.in. język francuski), Michał Kłobukowski (język angielski), Halina Kralowa (język włoski), Małgorzata Łukasiewicz (język niemiecki), Maryna Ochab (język francuski), Jacek Poniedziałek (język angielski). Ograniczona pula wejściówek na galę jest dostępna w Instytucie Kultury Miejskiej.

Wstęp na pozostałe wydarzenia związane z festiwalem jest wolny i nie wymaga zapisów.

Fot. Piotr Połoczanski www.redwedding.pl  www.facebook.com/poloczanski

Źródło: Informacja prasowa.

>>ZOBACZ TAKŻE: Cykl performansów w ramach festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”<< 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.