„Księżycowy chłopiec” w GTS

29 Wrz

„Księżycowy chłopiec” to pierwsza koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z warszawską sceną – Teatrem SOHO. Premiera spektaklu odbędzie się 30 września 2016 r. o godz. 19:00.

Płonie ulica Łez. Najprawdopodobniej ktoś podłożył ogień pod lunapark, prowadzony na obrzeżach Paryża przez dyrektora Pradoneta i jego nieślubną żonę Leonie. Detektywistyczne śledztwo obfituje w sensacyjne tropy, mające swe źródło w przeszłości właścicieli i pracowników parku rozrywki. Jednak pomimo licznych poszlak i motywów, kryminalna zagadka może pozostać bez rozwiązania. Wśród magicznych sztuczek i figli trudno trafić na właściwy ślad i przejrzeć cyrkową iluzję. Najbliżej rozwikłania sensacyjnej zagadki jest Pierrot, pomocnik fakira a później tresera zwierząt. Dziwnym trafem ten niepozorny mężczyzna za każdym razem wpada w sam środek wydarzeń. Czy księżycowy chłopiec odkryje tajemnicę spalonego lunaparku?

Reżyser o spektaklu:
Są powieści, które już podczas pierwszej lektury prowokują teatr. Nie oznacza to, że są one gotowymi scenariuszami. Są raczej „porozmawiajmy”, rzuconym przez autora. Co o tym decyduje? Atmosfera, przestrzeń, postaci, relacje, dialogi, język. W przypadku Queneau wszystkie te elementy tworzą bardzo dziwny, zniekształcony świat. Świat, który wydaje się tylko czeka, żeby go uruchomić na scenie – tym samym nawiązać dialog z autorem. Taką rozmowę w teatrze bardzo sobie cenię. Jeden z bohaterów powieści, dyrektor lunaparku, pyta fakira, czy wierzy w to, że o powodzeniu w życiu decyduje szczęście – na co fakir odpowiada, że ze szczęściem jest jak z całą resztą; podlega ono naszej woli. – Ale, dajmy na to, spada panu na głowę doniczka – docieka dyrektor. – Fakirom nigdy doniczki na głowę nie spadają – odpowiada pytany. To brzmi jak żart, ale gdy się nad tym na poważnie zastanowić, przyjęta, świadomie lub nie, interpretacja tego zdarzenia determinuje całe nasze istnienie. Te dwa punkty widzenia w różnych wariantach pojawiają się w powieści Queneau na każdym kroku. Staram się tworzyć przedstawienia, które mają formę otwartą. Zostawiam dużo przestrzeni dla wyobraźni widza, jego aktywności emocjonalnej i intelektualnej. Każdy może sobie wziąć z tego to, czego mu w danym momencie potrzeba. Sięgam wyłącznie po teksty, które mnie osobiście dotyczą, ale ponieważ jakoś zawstydza mnie mówienie o sobie, robię spektakle„.

Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Soho (scena Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty) i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

„KSIĘŻYCOWY CHŁOPIEC”
na podstawie powieści „Pierrot mon ami” Raymonda Queneau

przekład: Anna Wasilewska
premiera: 30 września 2016, godz. 19:00 – Gdański Teatr Szekspirowski
terminy kolejnych spektakli: 1-2 października 2016, 29-30 października 2016, godz. 19:00
adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

scenografia: Katarzyna Załęcka
kostiumy: Joanna Walisiak
muzyka na żywo: Piotr Tabakiernik
dramaturgia ruchu: Iwona Pasińska
charakteryzacja: Anna Laskowska, Ali Kosoian-Koźbielska, Marta Szczerkowska

koordynacja produkcji: Olga Stefańska
asystent reżysera: Karolina Kowalczyk

obsada:
Pierrot – Andrzej Mastalerz
Pradonet/Voussois/Posidon – Przemysław Bluszcz
Leonie/Pani Pradonet/Edith – Anna Sroka-Hryń
Yvonne/Mathurine – Weronika Humaj
Kruja-Bej – Bartłomiej Bobrowski
Paradyz / Pistolet – Bartosz Mazur
Paluszek / Mięczak – Sebastian Perdek
Mounnezergues – Grzegorz Gierak

Igor Gorzkowski – reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, niezależnego teatru działającego w Warszawie od 1988 roku, w którym zrealizował większość swoich przedstawień. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Zrealizował kilka uznanych spektakli wg własnych teatralnych adaptacji, między innymi: „Spacerowicz” wg Roberta Walsera (2007), „Żółta Strzała” wg Wiktora Pielewina (2008), „Trip 71” wg Huntera S Thompsona (2009), „Starucha” wg Daniła Charmsa (2011), „Idiota” wg Fiodora Dostojewskiego (2014) oraz „W starych dekoracjach” wg Różewicza (2015). Teraz przyszedł czas na powieść „Pierrot mona ami” Raymonda Queneau, na podstawie której, wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, realizuje właśnie spektakl „Księżycowy chłopiec”.

Bilety:
Premiera 30 września 2016:
Strefa A: 90/70 zł
Strefa B: 65/50 zł
Strefa C: 40/25 zł
Strefa D: 25 zł

Pozostałe pokazy (1 i 2 oraz 29 i 30 października 2016):
Strefa A: 75/50 zł
Strefa B: 50/35 zł
Strefa C: 35/20 zł
Strefa D: 15 zł

Bilety są do nabycia w kasie Teatru (ul. W. Bogusławskiego 1, Gdańsk)
oraz na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl.

Fot.tyt.: „Księżycowy chłopiec. Zespół_Teatr SOHO-84/Bartek Wutkowski.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.